Fellini i inni wielcy reżyserzy w Arte TV

-
11.01.2023
Fellini i inni wielcy reżyserzy w Arte TV

W sobotę 21 stycznia przypada 102. rocznica urodzin Federico Felliniego - wielkiego wielbiciela cyrku, ezoteryki oraz przypadku. Cztery z jego filmów zdobyły Oscary w kategorii Najlepszy film zagraniczny, a on sam otrzymał honorową statuetkę za całokształt twórczości w 1993 roku. Syn komiwojażera i gospodyni domowej urodzony w Rimini, wówczas małej wiosce rybackiej, został jednym z najbardziej cenionych europejskich reżyserów. ARTE.tv zabiera swoich widzów w podróż do świata tego cenionego twórcy wraz z filmem dokumentalnym „Duchy Felliniego”, prezentowanym na Festiwalu w Cannes. Oprowadzą nas po nim sami Fellini i Roberto Benigni.

Podróż jest jednym ze słów kluczowych w twórczości Felliniego. Podróż do wnętrza siebie, najtrudniejsza, w którą ruszamy i nigdy nie wiemy, dokąd nas zaprowadzi. Reżyser uwielbiał spacerować po dworcach, był nimi zafascynowany, choć sam niechętnie opuszczał Włochy. Podróż w filmach Felliniego była często transcendentalna, oniryczna lub metafizyczna. - Sens podróży wydaje mi się jednym z fundamentalnych elementów opowieści, to jeden z wielkich mitów narracyjnych. Podróż. Wszystkie moje filmy opowiadają o podróży – albo podróży odbytej, albo podróży marzeń – opowiada Fellini.

 

Kolejnym ważnym aspektem rządzącym światem reżysera jest przypadek. Każda produkcja była dla niego podróżą, a za sprawą przypadku nigdy nie wiedział, jakie będzie jej zakończenie i ostateczny charakter.

-Kiedy dziennikarze czy przyjaciele pytają: „Co będzie w twoim kolejnym filmie?”, zawsze mi bardzo niezręcznie, bo nie do końca wiem. Nie lubię rozmawiać o intencjach, intencje są jedynie narzędziem psychologicznym, które pozwala nam wyruszyć w podróż. Ale czym dokładnie będzie ta podróż? Czym? Dopiero później się tego dowiesz! – mówi w dokumencie ARTE.tv

Zafascynowany Jungiem i spotkaniem z Bernhardem chciał, żeby jego filmy były jak najbliższe istoty rzeczy. Używał języka symboli, który uważał za prawdziwszy od języka konceptualnego. Nieustannie konfrontował pełen głębi byt z rzeczywistością, aby dotrzeć do prawdy, istoty rzeczy. Te dążenia są wyraźnie widoczne w jednym z jego najgłośniejszych dzieł: „Osiem i pół”, wymienianym wśród najistotniejszych filmów kina europejskiego.

 

Fellini to największe nazwisko współczesnego kina włoskiego stawiane w jednym szeregu z Antonionim, Pasolinim i Viscontim. Był wizjonerem, myślicielem i innowatorem, m.in. w zakresie kompozycji działa filmowego poprzez budowanie wysmakowanych estetycznie obrazów świata wyobraźni. Jaki miał wpływ na kolejne pokolenia reżyserów? Tego widzowie dowiedzą się dzięki dokumentowi „Duchy Felliniego" dostępnego w Arte TV do 17 stycznia.

POZOSTAŁE FILMY O WIELKICH REŻYSERACH W ARTE.TV:

 

Barcelona Pedro Almadovara dostępny do 26/09/2024

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/111198-001-A/zaproszenie-do-podrozy/

 

Miedzy słowami” Tokio Sofii Coppoli dostępny do 10/10/2023

Link: Zaproszenie do podróży - "Między słowami" Tokio Sofii Coppoli - Obejrzyj cały dokument | ARTE po polsku

 

Woody Allen erotyzuje Austrie dostępny do 26/11/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/106676-001-A/woody-allen-erotyzuje-asturie/

 

Volver”, La Mancha Almadovara dostępny do 15/09/2023

Link: https://www.arte.tv/pl/videos/105387-001-A/zaproszenie-do-podrozy/

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.