Premiera „Napisu” w Teatrze Ateneum

-
04.12.2023
Premiera „Napisu” w Teatrze Ateneum

24 lutego 2024 roku na Scenie 20 Teatru Ateneum odbędzie się premiera „Napisu” Géralda Sibleyrasa. Sztukę reżyseruje Bogusław Linda. W obsadzie: Grzegorz Damięcki, Paulina Gałązka-Sandemo, Emilia Komarnicka-Klynstra, Bartłomiej Nowosielski, Marzena Trybała, Krzysztof Tyniec.

 

O spektaklu – „Napis”

Oto elegancka kamienica we współczesnym mieście. Jej mieszkańcy patrzą na innych trochę z góry, choć tak naprawdę są banalni, poprawni politycznie i mówią frazesami z telewizji. I tak spokojnie płynąłby dzień za dniem, gdyby nie pojawili się w kamienicy nowi lokatorzy, na pierwszy rzut oka mili i sympatyczni. Tylko dlaczego już po dwóch tygodniach o mężu nowej sąsiadki ktoś w windzie napisał, że jest, za przeproszeniem, chuj? Pomówiony w ten paskudny sposób niejaki pan Lebrun wszczyna prywatne śledztwo. I oto już niebawem kwestia, kto tu naprawdę i dlaczego zasługuje na tytułowy napis w windzie, powolutku rozwala zadowolone z siebie samopoczucie pozostałych lokatorów. Okazuje się, że bezpieczne formułki i stereotypy nie obronią nikogo przed głębszą prawdą o sobie samym. „Napis” jest na pozór wesołą komedią, ale chyba lepiej pasują do niego słowa słynnej niegdyś piosenki: „z jednej strony śmiech szalony, z drugiej strony gorzka łza”.

 

Ale największą niespodzianką jest to, że po latach za stolikiem reżyserskim Ateneum zasiądzie Bogusław Linda, twórca niezapomnianego „Tramwaju zwanego pożądaniem” oraz granej do dziś „Merlin Mongoł”.

 

Realizatorzy:

Autor tekstu: Gérald Sibleyras

Przekład: Barbara Grzegorzewska

Reżyseria: Bogusław Linda

Scenografia: Jagna Janicka

Kostiumy: Anna Adamek

Opracowanie muzyczne: Filip Janicki

Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk

Asystent reżysera: Bartłomiej Nowosielski

Suflerka: Joanna Trzcińska

Inspicjent: Wojciech Gratkowski

 

Obsada:

Grzegorz Damięcki

Paulina Gałązka-Sandemo

Emilia Komarnicka-Klynstra

Bartłomiej Nowosielski

Marzena Trybała

Krzysztof Tyniec

 

Premiera: 24 lutego 2024 / Scena 20, godz. 19.00

 

https://teatrateneum.pl/

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.