Nowa płyta Percussion and Pianos Ensemble z muzyką Davida Maslanki

-
11.12.2021
Niebieska okładka płyty Percussion and Pianos Ensemble - "This is the world... Music of David Maslanka"

W 2018 roku, pianiści Jakub Brawata i Robert Gawroński oraz perkusiści Marcin Serwaciński i Filip Filipski zarejestrowali pięcioczęściową kompozycję zatytułowaną: This is the world we know, the world of air and breathing and sun and beating hearts. W tym roku ujrzała ona światło dzienne.

 

Davida Maslanki, napisaną w 2009 roku. Suita jest utrzymana w bardzo intymnej atmosferze, składa się z pięciu poematów i jest utworem przeznaczonym dla dwóch pianistów i dwóch muzyków grających na różnych tradycyjnych instrumentach perkusyjnych: melodycznych jak wibrafon, marimba, dzwony i dzwonki orkiestrowe i krotale oraz o nieokreślonej wysokości dźwięku jak werbel, talerze, chimesy, tam-tam i bęben wielki. Muzyka opisująca „świat, który znamy, świat powierza, oddechu, słońca i bijących serc” jest przestrzenna i bardzo kontemplacyjna, z prostymi rytmami, przejrzystymi harmoniami, ekspansywnymi i wzruszającymi melodiami, w których brutalność przeplata się z kapryśnością i patosem. 

 

O zespole

 

Zespół tworzy czterech muzyków: Robert Gawroński (fortepian), Jakub Brawata (fortepian), Marcin Serwaciński (perkusja) i Filip Filipski (perkusja). W kręgu zainteresowań zespołu znajdują się utwory skomponowane na dwa fortepiany i perkusję przez twórców współczesnych, jak i transkrypcje innych dzieł. W 2006 roku wspólnie z muzykami Filharmonii Częstochowskiej, oboistą Marcinem Langnerem i flecistką Anną Zmarzły kwartet nagrał płytę Divertimento, na której znalazły się utwory B. Bartoka, J. Bauera, R.L. Finney’a, J. Bakki, E Hatcha i L. Caubergsa. W 2014 ukazała się pierwsza monograficzna płyta zespołu, wydana w wytworni small GREAT music, na której znalazły się utwory M. Ravela, W. Lutosławskiego, A. Arutuniana, A. Babajaniana, N. Rohwera, J. Schlickera i A. Amoroso. W kolejnych latach muzycy zdecydowali się na poszukiwania nowych środków wyrazu artystycznego w twórczości kompozytorów spoza kontynentu europejskiego czego efektem jest najnowsza płyta zespołu zawierająca utwór amerykańskiego kompozytora Davida Maslanki.

Percussion and Pianos Ensemble w trakcie koncertu. Graja na fortepianach i prekusji

O płycie

 

This is the world.
Music of David Maslanka.

 

Wykonawcy: Percussion and Pianos Ensemble:

 

Robert Gawroński

Jakub Brawata

- Pianos

 

Marcin Serwaciński

Filip Filipski

- Percussion

 

Płyta została wydana w 2021 r. przez wytwórnię small GREAT music.

 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.