Premiera płyty Mateusza Kowalskiego [koncert premierowy w TWON]

21.02.2021
fot. Wojciech Grzędziński

12 lutego ukazała się najnowsza płyta gitarzysty klasycznego Mateusza Kowalskiego "Romantyczna Polska muzyka gitarowa" Chopin/ Bobrowicz/ Horecki/ Szczepanowski/ Sokołowski. Płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dostępna jest już w sprzedaży, a jej premiera odbędzie się 26 lutego 2021 roku o godzinie 19:30 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie w Salach Redutowych oraz online.

Mało kto wie, że właśnie Polacy w znaczący sposób przyczynili się do sławy i popularności gitary jako instrumentu wirtuozowskiego, zajmującego ważne miejsce w muzyce artystycznej… Mistrzowie interpretacji, improwizacji i kompozycji, zachwycali najwyższe sfery, koneserów piękna i szerokie kręgi słuchaczy. Stanisław Szczepanowski, nazywany królem gitary, grywał dla brytyjskiej królowej Wiktorii; Marek Konrad Sokołowski cieszył się przydomkiem „Byrona gitary”, a w Janie Nepomucenie Bobrowiczu współcześni widzieli… „Chopina gitary”.   Na płycie Instytutu znalazły się Mazurki Chopina w transkrypcji Bobrowicza na gitarę, jego Wariacje na temat „Là ci darem la mano” z „Don Giovanniego” Mozarta, miniatury Sokołowskiego i Feliksa Horeckiego oraz Wariacje na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” Szczepanowskiego, zrodzone koncepcyjnie najprawdopodobniej z improwizacji kompozytora podczas spotkania emigracji polskiej w Paryżu, którego głównym bohaterem był Adam Mickiewicz…     Album ten to prawdziwy rarytas nie tylko dla współczesnych miłośników gitary; to kolejna w katalogu fonograficznym Instytutu ważna pozycja z niezwykle wartościową muzyką polską – otwarcie kolejnej perspektywy spojrzenia na dziedzictwo Chopinowskie w szerokim kontekście kulturowym. To również wyjątkowe nagranie znakomitego polskiego gitarzysty młodego pokolenia. A zatem – czysta radość słuchania.   26 lutego koncert promujący płytę w Teatrze Wielkim Operze Narodowej   W programie koncertu znalazły się Mazurki Chopina w transkrypcji Bobrowicza na gitarę, jego Wariacje na temat La ci darem la mano z Don Giovanniego Mozarta, miniatury Sokołowskiego i Felixa Horeckiego oraz Wariacje na temat Jeszcze Polska nie zginęła Szczepanowskiego, zrodzone koncepcyjnie najprawdopodobniej z improwizacji kompozytora podczas spotkania emigracji polskiej w Paryżu, którego głównym bohaterem był Adam Mickiewicz.

Program:

Fryderyk Chopin, Mazurek B-dur op. 7 nr 1 (transkrypcja: Jan Nepomucen Bobrowicz)
Marek Konrad Sokołowski, Diligènza postale
Fryderyk Chopin, Mazurek a-moll op. 7 nr 2  (transkrypcja: Jan Nepomucen Bobrowicz)
Jan Nepomucen Bobrowicz, Distraction. Rondeau brilliant et facile op. 17
Stanisław Szczepanowski, Une Larme, Morceau Expresif [Łza]
Feliks Horecki, Fantazja op. 40
Fryderyk Chopin
Mazurek E-dur op. 6 nr 3  (transkrypcja Jan Nepomucen Bobrowicz)
Mazurek f-moll op. 7 nr 3
Mazurek cis-moll op. 6 nr 2
Mazurek fis-moll op. 6 nr 1
Jan Nepomucen Bobrowicz, Wariacje na temat Là ci darem la mano z Don Giovanniego Wolfganga Amadeusza Mozarta op. 6
Stanisław Szczepanowski, Introduction et Variations Brillantes sur un Air National [Wariacje na temat Jeszcze Polska nie zginęła]

Mateusz Kowalski   Mateusz Kowalski urodził się w 1995 roku w Koszalinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat i przez kolejnych 12 lat uczył się pod kierunkiem Dariusza Schmidta w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie (dyplom z wyróżnieniem). Następnie ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Bałauszko (dyplom z wyróżnieniem). Doskonalił swoje umiejętności także podczas licznych kursów i lekcji mistrzowskich, prowadzonych przez takich wybitnych muzyków, jak Sérgio Assad, Zoran Dukić, Alvaro Pierri, Łukasz Kuropaczewski i Paul O’Dette. Artysta, poza licznymi występami w Polsce, koncertował na Słowacji, Węgrzech, we Francji, Włoszech, w Chorwacji, Liechtensteinie, Hiszpanii, Niemczech, Republice Południowej Afryki, Belgii, Anglii, Szwecji i Austrii (m.in. w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein). Jako wyróżniający się absolwent otrzymał od rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zaproszenie do udziału w koncercie dyplomantów w Filharmonii Narodowej – wykonał Concierto de Aranjuez Joaquína Rodriga z Orkiestrą Filharmonii Narodowej (czerwiec 2019).   Mateusz Kowalski jest laureatem 1 miejsc w festiwalach i konkursach: International Guitar Festival RUST – Austria (2018), XVIII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Antony – Paryż (2017), XIX Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza Krynica-Zdrój (2018), Ogólnopolski Konkurs Gitarowy w Zakopanem (2017), Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Nordhorn w Niemczech (2017), Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Olsztynie, dwukrotnie (2014 i 2016), Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Elche w Hiszpanii (2014), XVI Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Krynicy-Zdrój (2012), XIV Międzynarodowy   {info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.