Płyty. Posmakuj

15 Marzec 2021
Album Debussy · Rameau Víkingura Ólafssona, nagrany dla Deutsche Grammophon, trafił na szczyty amerykańskich i brytyjskich list przebojów muzyki klasycznej, a także uplasował się wysoko na niemieckich listach przebojów muzyki pop, kiedy ukazał się na początku 2020 roku. Teraz artysta prezentuje Reflections, nowy album z opracowaniami przygotowanymi przez Ólafssona oraz innych artystów współczesnych, wśród których znalazła się także polska pianistka, kompozytorka i wokalistka Hania Rani – wraz z kilkoma niewydanymi wcześniej nagraniami muzyki Debussy’ego w wykonaniu islandzkiego pianisty.
12 Marzec 2021
Janusz Wawrowski na swojej najnowszej płycie z Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Grzegorza Nowaka prezentuje sensacyjne odkrycie - "Koncert" Ludomira Różyckiego, który „jak feniks z popiołów” budzi się do nowego życia. Właśnie dzisiaj ma miejsce premiera nowego albumu "Phoenix"
8 Marzec 2021
Nieczęsto natknąć się można na kompozytora, którego muzykę rzadziej się wykonuje, niż pisze o niej, wychwalając przy okazji geniusz jej twórcy. Z taką właśnie paradoksalną sytuacją mamy do czynienia w przypadku Grażyny Bacewicz i jej dorobku kompozytorskiego.
Grażyna Bacewicz była postacią ze wszech miar wybitną, niezwykle wszechstronną, zadającą kłam wciąż w jej czasach popularnemu poglądowi, że kobieta z natury swej nie może działać kreatywnie w sposób nieustępujący mężczyznom.
21 luty 2021
12 lutego ukazała się najnowsza płyta gitarzysty klasycznego Mateusza Kowalskiego "Romantyczna Polska muzyka gitarowa" Chopin/ Bobrowicz/ Horecki/ Szczepanowski/ Sokołowski. Płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dostępna jest już w sprzedaży, a jej premiera odbędzie się 26 lutego 2021 roku o godzinie 19:30 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie w Salach Redutowych oraz online.
14 luty 2021
Album „Adela” – efekt współpracy niezwykłego duetu dwóch artystów, pianisty Aleksandra Dębicza i gitarzysty Łukasza Kuropaczewskiego, z gościnnym udziałem kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego miał swoją premierę 5 lutego 2021.

17 Styczeń 2021
Muzyka z płyty „The Midnight Stories: Contemporary Music of Polish Composers” (DUX 2020) zespołu Art'n'Voices została nagrodzona jeszcze przed wydaniem, ba! nawet przed rejestracją. Kilka utworów zaprezentowano podczas konkursu Tolosa Choral Contest w Hiszpanii, co spotkało się z takim entuzjazmem, że zespół zdobył dwa pierwsze miejsca, i to w dwóch kategoriach: sacrum i profanum. To w Tolosie Paul Phoenix (King's Singers) powiedział, że Art'n'Voices mają wszystko, czego potrzeba, aby stać się zespołem na międzynarodową skalę.
Po powrocie do Polski oktet z Wejherowa rozpoczął nagrania dosłownie w środku nocy w jednym z kościołów, co upamiętnia poniższy filmik:
15 Grudzień 2020
Czego można życzyć Ludwigowi van Beethovenowi na 250. urodziny? Chyba tylko tego, aby jego muzyka brzmiała na całym świecie przez kolejne 250, a nawet 1000 lat. Prezentem urodzinowym dla kompozytora w tym roku są liczne nagrania. Spośród albumów, które ostatnio ukazały się na rynku, wybrałem kilka, na które warto zwrócić uwagę.
6 Grudzień 2020
Jazz często kojarzy mi się z jesienią. Improwizacje i wariacje na tematy muzyczne są idealnym dopełnieniem długich wieczorów. Ostatnio pojawiło się kilka albumów, które z pewnością ocieplą coraz chłodniejsze wieczory i wniosą unikatowy klimat do naszych domów.
24 Październik 2020
Debiutancki album Krzysztofa Komendarka – Tymendorfa, dedykowany Rodzicom i Żonie. Jego nazwa nie jest przypadkowa: utworzony na potrzeby płyty tytuł „ReViolation” oznacza bowiem „altówkową rewolucję”. Album ukaże się 27 listopada.
20 Wrzesień 2020
Album „The Orchid” to nowy tytuł w serii Polish Jazz o numerze 85! Maciej Gołyźniak - utytułowany polski perkusista do realizacji swojego autorskiego projektu w trio zaprosił znakomitych instrumentalistów: Roberta Szydło (bas), Łukasza Damrycha (piano) oraz gościnnie w czterech utworach Łukasza Korybalskiego (flugelhorn). Poruszający się dotąd muzycznie w przebojowym popie, alternatywie i progresywnym rocku Maciej Gołyźniak tym razem przemawia do nas językiem, który zawsze grał mu w duszy – to JAZZ! Nad wyraz nastrojowy i pięknie brzmiący jazz...
Co znajdziemy w środku? Siedem różnorodnch muzycznie utworów - barwną i instrygującą polifonię dźwięków, brzmień i nastrojów.

Strony