Aktualności

17 Styczeń 2021
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza do obejrzenia pierwszej w tym roku odsłony kontynuowanego we współpracy z PSC cyklu "Sztuka widzenia". Spotkanie poświęcone zostało Jerzemu Lipmanowi, wybitnemu autorowi zdjęć filmowych, znanemu przede wszystkim ze współpracy z Andrzejem Wajdą.
Spotkanie online odbyło się 16 stycznia, godz. 18.30 na profilu facebookowym FINA Wałbrzyska 3/5
15 Styczeń 2021
W najbliższą sobotę, 16 stycznia 2021 roku o godz. 18.00 na platformie Play Krakow odbędzie się retransmisja koncertu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka. Zespół filharmoniczny wykona utwory kompozytorów angielskich – Benjamina Brittena, Edwarda Elgara i Malcolma Arnolda.
Program koncertu otworzy Simple Symphony Brittena, skomponowana w oparciu o notowane przez 9-letniego kompozytora wczesne utwory, do których tematów wrócił już jak świadomy twórca. Urokliwa „prosta symfonia” pełna jest barokowych odniesień, także widniejących w tytułach części, ale przywołuje też ludowe tematy muzyczne Wielkiej Brytanii.
14 Styczeń 2021
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego uruchamia program bezpłatnej, interwencyjnej pomocy psychologicznej dla artystów, pracowników i współpracowników teatrów mierzących się ze skutkami pandemii COVID-19. Psycholodzy i terapeuci zaproszeni do współpracy będą świadczyć pomoc w formule online. Osoby, które odczuwają potrzebę takiego wsparcia, proszone są o przesłanie do 18.01.2021 wiadomości na adres pomoc@instytut-teatralny.pl i wypełnienie formularza.
14 Styczeń 2021
Sekretne życie obrazów w TWON to muzyczny collage złożony z fragmentów oper barokowych Monteverdiego, Haendla i Vivaldiego. Arie z oper Orlando, Ariodante czy Alcina, czyli „muzyczne obrazy” wyjęte z większej całości, stają się kanwą opowieści osnutych wokół scen uchwyconych w dziełach mistrzów barokowego malarstwa.
Czego dowiedziała się z listu Dziewczyna czytająca list Vermeera? O czym rozmawia Straż nocna Rembrandta na chwilę przed wymarszem? I kto złapie pantofelek panny z obrazu Huśtawka Fragonarda? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź da inscenizowany koncert Sekretne życie obrazów.
13 Styczeń 2021
W styczniu Filharmonia Łódzka pozostaje w klimacie świąt Bożego Narodzenia. Podczas pierwszego w nowym roku koncertu utwory o tej tematyce wykona Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą Agnieszki Nagórki.
13 Styczeń 2021
Tradycją filharmonicznych sal całego świata jest prezentowanie w karnawale dźwięków muzyki "lżejszej" – tej zwłaszcza, która cieszyła uczestników balów i rautów dziewiętnastowiecznego Wiednia czy Paryża, nie zabraknie jej więc także podczas koncertu karnowałowego w Filharmonii Narodowej.
Atmosferę zabaw nad Dunajem przypomną dwa kadryle Johanna Straussa mł. – należą do ciekawego rodzaju potpourris składanych z popularnych melodii, w tym przypadku pochodzących z własnej operetki autora Zemsta nietoperza oraz z opery Verdiego Bal maskowy.
12 Styczeń 2021
W najbliższy piątek, 15 stycznia 2021 roku o godz. 15.00 na filharmonicznym kanale youtube wyemitowany zostanie pierwszy odcinek słuchowiska słowno-muzycznego pt. „Krakauer Begruessung", przedstawiającego historię Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa. Pomysłodawcą przedsięwzięcia, autorem scenariusza oraz reżyserem audycji jest Jerzy Łysiński, muzykę skomponował Michał Jurkiewicz. W nagraniu słuchowiska udział wzięli artyści Chóru Filharmonii Krakowskiej, zaś w charakterze narratora wystąpił Jerzy Trela. Dalsze trzy odcinki emitowane będą w kolejne piątki – 22.01, 29.01 i 5.02 o godz. 15.00.
12 Styczeń 2021
Halka  w reżyserii Konstantego Meglickiego po rekonstrukcji cyfrowej z muzyką Jerzego Rogiewicza ukazała się w  kolekcjonerskim wydawnictwie FINA.
11 Styczeń 2021
Polska Opera Królewska zaprasza do udziału w bezpośredniej transmisji z koncertu z Teatru Królewskiego, podczas którego usłyszymy fragmenty opery W.A. Mozarta Don Giovanni. Koncert w wykonaniu solistów i muzyków Polskiej Opery Królewskiej poprowadzi maestro Grzegorz Nowak.
10 Styczeń 2021
„Alla Polacca” – to tytuł pierwszego polskiego albumu zawierającego polską muzykę na duet instrumentalny gitara-harfa, który ukazał się na przełomie 2020 i 2021 roku nakładem wydawnictwa small great music (QBK). 
Utwory na płycie zostały zarejestrowane przez unikatowy duet gitarowo-harfowy ACh Duo, tworzony przez gitarzystę Aleksandra Pankowskiego vel Jankowskiego, absolwenta Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz harfistkę Noemi Hańczyk, studentkę studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Premiera albumu odbędzie się 15 stycznia 2021 roku.

Strony