Aktualności

22 Kwiecień 2021
Program koncertu, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej 23 kwietnia 2021 r. zwraca uwagę na zjawisko częste w historii muzyki: zapożyczenia z twórczości innych kompozytorów.
Koncert organowy d-moll BWV 596 J.S. Bacha jest de facto opracowaniem Concerto grossod-moll Antonia Vivaldiego RV 565 na dwoje skrzypiec, wiolonczelę i smyczki ze słynnego zbioru "L'estro armonico". W "Rapsodii na temat Paganiniego” (1934)  rosyjski kompozytor i pianista Siergiej Rachmaninow składa hołd wybitnemu wirtuozowi skrzypiec z epoki romantyzmu, przywołując melodię jego 24. Kaprysu.
21 Kwiecień 2021
Wychodząc z założenia, że opera to przede wszystkim przeżycie duchowe, Opera Bałtycka pragnie przedstawić publiczności przegląd estetyk i tematów, których zróżnicowanie pozwoli pokazać kunszt artystyczny wszystkich jej zespołów.
Od starotestamentowej historii o Judycie przez pogańskie Święto wiosny po przypowieść o synu marnotrawnym – muzyka Arthura Honeggera, Igora Strawińskiego i Claude’a Debussy’ego nawiązuje do literackich pierwowzorów, uwypuklając niejednoznaczność poruszanej w nich problematyki.
Przede wszystkim jednak te trzy dzieła łączy miłość – matczyna, bohaterska, poddańcza, heroiczna, czysta, nieuświadomiona. Trzy na pozór odrębne historie opowiedziane zostaną językiem teatru tańca i teatru operowego.
19 Kwiecień 2021
Setki zaangażowanych osób, 9 lat pracy, dziesiątki instrumentów zrobionych ze śmieci to dopiero początek długiej listy służącej realizacji jednej idei – przedstawieniu wpływu człowieka na otaczające go środowisko. 22 Kwietnia podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi swoją premierę będzie miała płyta „Elements” - nowoczesna opowieść o ludzkości oraz innych żywiołach, stworzona przez polskiego kompozytora Pawła Pudło.
18 Kwiecień 2021
Od 16 kwietnia do 15 września 2021 roku na prestiżowej platformie Opera Vision można będzie oglądać balet Siergieja Prokofiewa Romeo i Julia w oryginalnej inscenizacji choreografa Krzysztofa Pastora, dyrektora
17 Kwiecień 2021
W najstarszym konkursie krakowskiego festiwalu rywalizują projekty najbardziej zróżnicowane stylistycznie. W tym roku o Złotego Smoka, rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz uproszczoną ścieżkę do Oscara zabiegać będzie 12 filmów dokumentalnych, 11 fabularnych i 13 animacji, łącznie 36 tytułów, a wśród nich 5 produkcji polskich. Na widzów czekają fascynujące opowieści z całego świata, zamknięte w formacie nie przekraczającym 30 minut.
Filmy animowane
16 Kwiecień 2021
Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu większości obowiązujących obostrzeń do 25 kwietnia, w tym również działalności kulturalnej z udziałem publiczności. W związku z tym TW-ON odwołuje następujące wydarzenia:
Warsztat – ON dla dzieci – 24/04/2021
Cardillac – 23, 25/04/2021
Spotkanie z Muzalindą – 25/04/2021
16 Kwiecień 2021
Kultura w mieście przyszłości, gry wideo jako nośnik kultury, wartościowa komunikacja online, wyzwania jakie stoją przed średnimi i mniejszymi instytucjami w kontekście komunikacji, ekologiczna promocja i produkcja w kulturze – to niektóre z tematów, jakie poruszy 6. edycja ogólnopolskiej Konferencji Marketing w Kulturze. Komunikacja – trendy – praktyka. Odbędzie się 11 i 12 maja w formule online. Ruszyła rejestracja na wydarzenie!
15 Kwiecień 2021
MoniuszkoStringQuartet tworzą koncertmistrzowie oraz soliści orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu, absolwenci polskich i zagranicznych uczelni, którzy na swoim koncie posiadają szereg laurów konkursowych.
Zespół powstał w 2019 roku, a inspiracją do jego stworzenia była rocznica 200. urodzin patrona poznańskiej sceny operowej, Stanisława Moniuszki. Ideą zespołu jest przede wszystkim propagowanie muzyki polskiej, ale artyści sięgają też śmiało do niezwykle bogatego repertuaru smyczkowego, wybierając arcyciekawe propozycje. Obecnie zespół pracuje nad swoją debiutancką płytą.
KONCERT KAMERALNY
MoniuszkoStringQuartet
15 Kwiecień 2021
W piątek 16 kwietnia 2021 roku o godz. 19.30 na kanale youtube Filharmonii Krakowskiej premierowo wyemitowany zostanie koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Rafała Janiaka. W programie koncertu znalazły się Adagietto z V Symfonii cis-moll Gustava Mahlera oraz IV Symfonia e-moll Johannesa Brahmsa.
13 Kwiecień 2021
Filharmonia Łódzka zaprasza do wysłuchania koncertu symfonicznego, którego repertuar pozwala odnaleźć w muzyce burzliwe emocje obecnych czasów.
„Wesendonck Lieder” to pieśni Ryszarda Wagnera do słów Matyldy Wesendonck, żony jednego z mecenasów kompozytora. Intensywność artystycznego wyrazu odzwierciedla prawdopodobnie wzajemne zauroczenie, jakie łączyło tych dwoje. Cykl powstał podczas pracy nad dramatem muzycznym „Tristan i Izolda”; w dwóch pieśniach kompozytor wprowadził pomysły muzyczne, wykorzystane później w operze.

Strony