Aktualności

31 Październik 2020
Poznaliśmy laureatów tegorocznych nagród przyznawanych przez World Soundtrack Academy, której członkami są przedstawiciele szeroko pojętej branży muzyki filmowej – światowej sławy kompozytorzy, producenci, prawnicy, agenci oraz wydawcy. Nie było niespodzianek.
Oto zdobywcy World Soundtrack Awards 2020:
Kompozytor filmowy roku | Hildur Guðnadóttir – „Joker”
Nominowani w tej kategorii:


John Williams – „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”


Benjamin Wallfisch – „To: Rozdział II”, „Niewidzialny człowiek”


Thomas Newman – „1917”


Alexandre Desplat – „Małe kobietki”, „Oficer i szpieg”, „Dorośli w pokoju”
30 Październik 2020
Już za niecały miesiąc w Bielsku-Białej rozpocznie się 18. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko. W tym roku festiwal, którego współtwórcą i wieloletnim dyrektorem artystycznym był wybitny trębacz i kompozytor, odbędzie się w dniach 19-22 listopada. Podczas czterech festiwalowych wieczorów na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpią: Dominik Wania, Marcin Masecki, Marcin Markowicz, Maciej Obara Septet, Orkiestra AUKSO, Jazz Band Młynarski-Masecki oraz duet Skalpel z Jazz Quartet i Piotrem Damasiewiczem. Festiwal wspiera wytwórnia ECM Records.
30 Październik 2020
Za nami przesłuchania finałowe XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Orléans. Dzięki owocnej współpracy Instytutu Adama Mickiewicza oraz Organizatorów Konkursu, Chamber Piano Concerto skomponowany przez Agatę Zubel będzie obowiązkowym utworem repertuaru finałowego. Uczestnikom towarzyszy Ensemble Intercontemporain pod kierownictwem Simona Prousta.
30 Październik 2020
fot. Edyta Dufaj dla KBF
„Literatura i sztuka opowiadania przywracają człowieczeństwo tym, którym je odebrano” – mówiła Elif Shafak w swoim wykładzie mistrzowskim wyemitowanym na wczorajszej Gali Nagrody Conrada. Wieczorna uroczystość, podczas której Dorota Kotas została nagrodzona za swój debiut prozatorki „Pustostany”, zwieńczyła trwający od 19 października Festiwal Conrada.
29 Październik 2020
Inauguracja sezonu artystycznego sezonu 2020/2021 w Filharmonii Narodowej, zaplanowana na 2 i 3 października, musiała zostać przeniesiona ze względów pandemicznych na 29 i 30 października. Mimo, że do tej pory odbyło się w Filharmonii już kilka koncertów, oficjalne rozpoczęcie sezonu nastąpi właśnie w najbliższy czwartek i piątek.
29 Październik 2020
Światowy Dzień Baletu (World Ballet Day) został ustanowiony 4 października 2014 roku przez pięć słynnych zespołów baletowych: The Royal Ballet, Australian Ballet, Balet Bolszoj, National Ballet of Canada oraz San Francisco Ballet.
Rok temu święto przypadło na 23 października, w tym zaś obchodzimy je dzisiaj – 29 października. Jest to niezwykle ważny dzień przede wszystkim dla Artystów naszego baletu, miłośników tańca, ale również dla Teatru Wielkiego w Łodzi - organizatora Łódzkich Spotkań Baletowych, jednego z ważniejszych tanecznych biennale w Europie.
„Jeśli chcesz ulżyć swojemu sercu, zatańcz!” (Grek Zorba)
29 Październik 2020
Adam Sztaba - za uszlachetnianie kultury popularnej, za łączenie ludzi w trudnym okresie pandemii w projekcie #wdomuzagrane!
Współpracował z niezliczoną ilością znakomitych artystów. W 2010 roku był kierownikiem muzycznym, aranżerem i dyrygentem Ceremonii Otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie. Pracował jako kierownik muzyczny i aranżer przy takich produkcjach jak Idol czy Taniec z gwiazdami. Pełnił rolę jurora w programie Must be The Music.
28 Październik 2020
Już 7 listopada 2020 w Teatrze Wielkim odbędzie się premiera „Głosu ludzkiego”, opery-monodramu Francisa Poulenca z udziałem Joanny Woś. Do realizacji tego dzieła Dyrekcja łódzkiej opery zaprosiła cenionego reżysera Michała Znanieckiego oraz znakomitego dyrygenta Adama Banaszaka. Ten spektakl jest wyjątkowy nie tylko ze względu na muzykę, tym razem publiczność zaproszona jest na scenę. Sprzedaż biletów na premierowe spektakle już się rozpoczęła.
27 Październik 2020
Znakomitych kwartetów smyczkowych jest wiele, ale Atom String Quartet – tylko jeden i niepowtarzalny. Już 14 listopada będzie można usłyszeć go podczas koncertu z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, którą poprowadzi Marek Moś.
27 Październik 2020
Nikon Europe ma przyjemność powiadomić o wznowieniu organizowanego raz na dwa lata międzynarodowego konkursu fotograficznego – Nikon Photo Contest 2020-2021 – oraz zaprasza fotografów zawodowych i amatorów z całego świata do składania zgłoszeń, począwszy od dnia dzisiejszego.
Nikon Photo Contest 2020-2021 obejmuje rywalizację w dziedzinie fotografii oraz filmów krótkometrażowych; do obu dziedzin zgłoszenia będą przyjmowane w kategoriach Open (Otwarta) i Next Generation (Nowe Pokolenie).

Strony