Wywiady

22 Październik 2020
Technologia VR budzi coraz większe zainteresowanie twórców i odbiorców, o czym mogą świadczyć takie projekty, jak np. niedawno prezentowana w Zamku Królewskim w Warszawie „Kartka z powstania”. O wirtualnej rzeczywistości oraz o tym, jakie otwiera przed nami możliwości i czy wiążą się z tym jakieś zagrożenia, opowiada ekspertka Ana Brzezińska.
rozmawia Maja Baczyńska
Maja Baczyńska: Wydaje się, że jest Pani całkowicie zaangażowana w upowszechnianie nowych technologii na polskim gruncie.
21 Październik 2020
Z Anną Smolar, reżyserką, laureatką Paszportu Polityki 2016 rozmawia Wiesław Kowalski.
Wiesław Kowalski: „Thriller” to Twój najnowszy spektakl pokazywany w Świetlicy Nowego Teatru w Warszawie, zrealizowany z Sonią Roszczuk i Pawłem Sakowiczem. To nie jest Twoje pierwsze spotkanie z tymi artystami?
18 Październik 2020
Nowy sezon Filharmonii Śląskiej będzie czasem zwrócenia się w kierunku natury i ekologii w myśl hasła „Usłysz nas – naturalnie”. O inicjatywach w ramach EKO Sezonu, o rozwijaniu świadomości ekologicznej oraz o tym, w jaki sposób muzyka może być eko, z dyrektorem Filharmonii Śląskiej Adamem Wesołowskim rozmawia Maria Nowrot.
Maria Nowrot: Jak zrodził się pomysł na EKO Sezon w Filharmonii Śląskiej?
15 Październik 2020
Niekiedy życie zmusza nas do zrewidowania naszych planów, weryfikacji opinii i osądów, wstrzymania się od oceny bądź – przeciwnie – zajęcia stanowiska w danej sprawie. O „Zawróconym” (1994) Kazimierza Kutza i o współczesnej rzeczywistości opowiada nam odtwórca głównej roli Zbigniew Zamachowski.
rozmawia Maja Baczyńska
12 Październik 2020
Czwartkowy poranek, rozmowa przez Skype, luźna i przyjazna, bo domowa atmosfera. Wspominamy dyskusję i koncert z okazji 80. rocznicy urodzin Andrzeja Korzyńskiego, które odbyły się w marcu, tuż przed pandemią, w warszawskiej siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. O czasach minionych, fenomenie Korzyńskiego i żywych syntezatorach opowiada kompozytor Stefan Wesołowski.
Kamila Tarnawska: Twoje pierwsze spotkanie z muzyką Andrzeja Korzyńskiego – świadome i nieświadome?
26 Wrzesień 2020
Język muzyczny każdego twórcy ma określoną stylistykę. Gdy brakuje słów, muzyka staje się formą komunikacji, ale i język może stać się muzyką, zbiorem dźwięków pozbawionych znaczeń. O muzyce i języku opowiada kompozytorka Joanna Woźny, której utwór wykonano w finale tegorocznej „Warszawskiej Jesieni”. Rozmawia Maja Baczyńska.
Maja Baczyńska: Zawód: kompozytorka. Dlaczego zajęła się Pani komponowaniem muzyki i czy Pani wykształcenie filozoficzne jakoś przyczyniło się do tego wyboru?
21 Wrzesień 2020
„Jestem głęboko przekonany, że artystą się bywa. Jeśli ktoś bierze pędzel i maluje, to nie znaczy, że jest artystą. Czy ja się nim czuje? Nie. Czuję się człowiekiem.” Z Andrzejem J. Jaroszewiczem – operatorem filmowym  i fotografem nominowanym do nagrody im. C.K Norwida za wystawę fotografii „Między Lustrami”, rozmawia Wojciech Gabriel Pietrow.
Dorastał Pan w Białej [Białej Podlaskiej przyp. red.] tak jak ja i chciałem dopytać się…
Naprawdę? To wspaniale! Ja mieszkałem przy ulicy… dawniej nazywała się Dzierżyńskiego…
16 Wrzesień 2020
W ostatnich dniach środowiskiem filmowym wstrząsnęła wiadomość, że jedno z ostatnich reprezentacyjnych dla Warszawy kin może paść ofiarą developerów. Posypały się głosy protestu i listy intencyjne, a petycję o ratowaniu kina już podpisało 3500 osób oraz ponad tysiąc artystów z całej Polski i blisko stu pięćdziesięciu przedstawicieli świata nauki. Postanowiliśmy sprawdzić całą sprawę u źródła i wybraliśmy się do Kina Atlantic, o którym opowiedział nam Artur Wolski.
rozmawia Maja Baczyńska
Czy Kino Atlantic rzeczywiście zostanie zamknięte, tak jak wcześniej kina Femina, Relax, Skarpa czy Moskwa?
19 Sierpień 2020
Zagadka: gdybym miał za sobą kilka sezonów w głównym teatrze muzycznym w stolicy europejskiego kraju średniej wielkości – na małej, co prawda, scenie, ale za to w głównej roli w spektaklu – to kim bym był? Zgadza się: byłbym gwiazdą. Moja rozmówczyni ma właśnie to za sobą. Tyle tylko że w tym roku, w maju, skończyła dopiero 18 lat. To Klaudia Borejko, młoda – a nawet bardzo młoda – wokalistka, która w Teatrze Muzycznym ROMA, w latach 2015–2017, przez trzy sezony wcielała się w postać Alicji w spektaklu muzycznym „Alicja w Krainie Czarów” w reżyserii Cezarego Domagały; przedstawieniu, które swoją premierę miało ponad pięć lat temu: 23 maja 2015 r.
14 Sierpień 2020
W zeszłym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołało Fundusz Wsparcia Kultury. 400 mln zł otrzymają samorządowe instytucje kultury, NGO-sy i przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną w dziedzinie teatru, muzyki i tańca. O proponowanych rozwiązaniach i sytuacji artystów i instytucji kultury podczas pandemii koronawirusa z autorką projektu, dyrektorką  Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Elżbietą Wrotnowską-Gmyz rozmawia Maria Nowrot.
Maria Nowrot: Czy przy opracowywaniu programu pomocowego pytano o zdanie instytucje kulturalne i artystów? Czy głosy ze środowiska były spójne, czy raczej trzeba było wybrać, komu i jak pomagać?

Strony