jazz

29 Grudzień 2020
FILMFORUM prezentuje filmy warsztatowe zrealizowane w ramach projektu "AUDIOWIZJE - Warsztaty Kreacji Audiowizualnej".
W ramach warszawskiego projektu AUDIOWIZJE, stanowiącego cykl działań z zakresu edukacji audiowizualnej warsztatowicze wspólnymi siłami zrealizowali dwie krótkie produkcje filmowe, których celem jest podkreślenie roli warstwy dźwiękowej w filmie - często niesłusznie niedocenianej. Zrealizowane filmy w niezwykły sposób zwracają uwagę na to, jak wygląda dźwiękowy pejzaż wielkiego miasta - Warszawy.
16 Sierpień 2018
Jeszcze dwa dni temu siostrzeniec artystki dementował pogłoski o bardzo złym stanie jej zdrowia. Dziś Gwendolyn Quinn, blisko współpracująca z Arethą Franklin poinformowała, że królowa soulu nie żyje. Miała 76 lat i od roku 2010 roku leczyła się na raka trzustki. Koncertowała jeszcze siedem lat od postawienia diagnozy. Z aktywności scenicznej zrezygnowała dopiero rok temu. 
26 Lipiec 2018
David Murray, legenda jazzu, innowator, słynny amerykański  saksofonista tenorowy , jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu New Black Music, wypłynął na fali awangardy free - jazzowej lat 70. W swojej twórczości wielokrotnie zwracał się w stronę tradycji czarnej muzyki, do źródeł bluesa, gospel, a także swingu. Laureat nagrody Grammy, współzałożyciel legendarnego World Saxophone Quartet, do dziś uznawany jest za jednego z najważniejszych saksofonistów na świecie.
22 Czerwiec 2018
Marek Karewicz, w 1970 r. podczas festiwalu Jazz nad Odrą
Opuścił nas kolejny heros sztuki, Marek Karewicz. Jeszcze nie tak dawno jego przyjaciele z estrady grali, aby pomóc mu w procesie zdrowienia. Od dziś możemy oddać się wspomnieniom.
Marek Andrzej Karewicz (ur. 28 stycznia 1938 r., zm. 22 czerwca 2018 r.) – polski artysta fotografik specjalizujący się w zdjęciach muzyków jazzowych i rockowych. Również dziennikarz muzyczny, autor radiowy i telewizyjny, prezenter muzyki jazzowej, animator jazzu.
24 Kwiecień 2018
VANESSA ROGOWSKA: Spotkania kreują życie. Zmieniają jego dynamikę czy kierunek, jeśli mamy odwagę im na to pozwolić. Czasami jak wir zanoszą nas do znanych miejsc czy osób, ale na innym poziomie. Mam wrażenie, że podobnie jest z płytą „Dark Morning”.
22 Marzec 2018
Jest piękna, zmysłowa, obdarzona niezwykłym, matowym głosem i nikt w taki sposób, jak ona, nie potrafił połączyć jazzu, muzyki gospel i spirituals z bluesem z Delty Missisipi. Światowej sławy wokalistka Lizz Wright zaśpiewa 3 kwietnia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a 4 kwietnia w ICE Kraków. Amerykańska diwa wystąpi w ramach cyklu Jazz Chilli Days organizowanego przez ChilliZet.
Podczas koncertów towarzyszyć jej będą: Chris Bruce na gitarze, Bobby Sparks na instrumentach klawiszowych, Ben Zwerin na basie i Ivan Edwards na perkusji.
10 Styczeń 2018
Już 19 stycznia 2018 r. drugą odsłonę serii Jazz w Łazienkach Królewskich zainauguruje koncert z projektem „Mów spokojniej”, czyli twórczość poetycka Adama Zagajewskiego wraz z muzyką skomponowaną przez zdobywcę nagrody Grammy, Włodka Pawlika. Tego wieczoru w niepowtarzalnych przestrzeniach Teatru Królewskiego wystąpią znakomici wokaliści jazzowi: Natalia Wilk, Marek Bałata, Łukasz Jemioła oraz combo jazzowe złożone z młodych utalentowanych jazzmanów - Weezdob Collective. Na scenie pojawi się również sam poeta Adam  Zagajewski, czytający  wiersze do improwizacji fortepianowych Włodka Pawlika.
20 Grudzień 2017
Jej imię wręcz wymusza najwyższy kunszt wykonawczy i artystka każdym nagraniem i koncertem potwierdza tę prawidłowość: Melody Gardot to pierwsza gwiazda planowanego na lato Ladies’ Jazz Festival 2018 w Gdyni!
Artystka ma na swym koncie cztery wspaniałe płyty: "Worrisome Heart", balladowe preludium do oszałamiającej kariery; "My One and Only Thrill" - wysmakowaną zaaranżowaną na orkiestrę przez genialnego Vince'a Mendozę, multikulturową "The Absence", o której czyta się tylko peany i fenomenalny, przesiąknięty najprawdziwszym bluesem znad Missisipi, magicznie mroczny „Currency of Man”.
28 Listopad 2017
Długo kazała na siebie czekać, ale nareszcie jest! Po nagrodzonej „Mateuszem Trójki 2013” płycie „I’m Gonna Rock You” Beata Przybytek wraca z nowym autorskim albumem „Today Girls Don’t Cry”.
Podobnie jak w przypadku poprzedniego krążka, artystka proponuje niezwykle zróżnicowany materiał muzyczny o charakterze okołojazzowym. Na płycie znajduje się 13 utworów będących ekscytującą podróżą poprzez muzyczne stylistyki – można odnaleźć tu elementy bluesa, jazzu, soulu, R’n’B, funky, muzyki latynoskiej, aż po gospel.
17 Listopad 2017
Sobota i niedziela stać będzie pod znakiem bluesa w Imielinie. Na scenie domu kultury „Sokolnia” zabrzmi klasyka gatunku w wykonaniu rodzimych wykonawców. Będzie również konkurs dla młodych zespołów grających szeroko rozumianego bluesa. Wstęp na festiwalowe koncerty jest wolny. 
Do udziału w konkursie jury zakwalifikowało pięciu wykonawców: Black Pin, Blues Perspective Band, Drach, Forsal i BR Band. Artyści powalczą o atrakcyjne nagrody pieniężne oraz występ w koncercie głównym Imielin Blues Festival.

Strony