Fryderyki w Operze na Zamku w Szczecinie

-
26.06.2021

Już jutro najlepsi muzycy i twórcy przybędą do Szczecina świętować wręczenie najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce. W piątkowy wieczór w Operze na Zamku odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród Fryderyk 2021 w kategoriach muzyki poważnej.


Gośćmi tego wyjątkowego wieczoru będą muzycy nominowani do tegorocznej edycji nagród w dziesięciu kategoriach muzyki poważnej, od nagrań muzyki solowej i kameralnej po operową i symfoniczną, od baroku do współczesności. Na jednej z najnowocześniejszych scen muzycznych w Europie wystąpi plejada znakomitych polskich artystów, w tym m.in.: Elwira Janasik z Capellą Cracoviensis, Ania Karpowicz, Aleksandra Olczyk, Łukasz Goliński, Piotr Sałajczyk, Aleksander Dębicz, Łukasz Kuropaczewski i Kwartet Śląski.

Miłośnicy muzyki poważnej będą mogli wysłuchać relacji z uroczystości na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia w sobotę 26 czerwca o godz. 20:00, a także obejrzeć w telewizji TVP Kultura w niedzielę 27 czerwca o godz. 22:15.

Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie, od 1956 r. nierozerwalnie związana ze szczecińską sceną muzyczną, pod dyrekcją Jerzego Wołosiuka – absolwenta Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, finalisty Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Dyrygentów Operowych w Spoleto.

Dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie Jacek Jekiel, komentując współpracę z organizatorami Fryderyk Festiwal, podkreśla:

Opera jest świątynią muzyki poważnej. Trudno wyobrazić sobie inne, bardziej właściwe miejsce do zorganizowania takiego wydarzenia. Tu gra się muzykę poważną, wystawia do niej spektakle, tańczy się do muzyki poważnej… Żeby jej słuchać, trzeba być człowiekiem szalenie otwartym na różne dźwięki, różne harmonie, tempa, a Szczecin, tak jak całe Zachodniopomorskie, jest najbardziej pod tym względem przyjaznym regionem w Polsce. Tu bowiem wszyscy są „skądś”, każdy wnosi własne doświadczenie i estetykę, wzbogaca. Dzięki temu u nas każdy rodzaj artystycznej ekspresji spotyka się z aprobatą.


Pełna lista nominowanych do nagrody Fryderyk 2021 dostępna jest na stronie: fryderyki.pl

Kolejną odsłoną Fryderyk Festiwal 2021 w Szczecinie będzie Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu, która odbędzie się 5 sierpnia w Hali Netto Arena.

Fryderyki to nagrody przyznawane od 1995 r. przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio-Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,5 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy zostają wybrani w drugiej turze tajnego głosowania. Rezultat tego głosowania pozostaje tajny aż do momentu ogłoszenia laureatów na uroczystych galach: muzyki poważnej oraz muzyki rozrywkowej i jazzu.

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.