Euphoria, czyli dzieła Wesołowskiego i Friemanna na puzon i fortepian

-
17.11.2023
EUPHORIA, czyli dzieła Wesołowskiego i Friemanna na puzon i fortepian

Premiera płyty Euphoria. Bracia Meisner prezentują pierwszy wspólny krążek, przepełniony światowymi premierami płytowymi dzieł kompozytorów związanych z regionem Śląska.

 

Puzonista Jarek Meisner i pianista Mateusz Meisner przedstawiają album Euphoria, wydany nakładem wytwórni Ars Sonora. Nagranie przedstawia kompozycje wirtuozowskie, poetyckie i prawdziwie unikatowe, będące zarazem premierami fonograficznymi. Płytę rozpoczyna intrygująca, miejscami melancholijna Elegia oraz dwie Suity Kontemplacyjne Witolda Friemanna, które podkreślają enigmatyczne koncepty twórcze kompozytora. Prawdziwą gwiazdą programu są jednakże dwa koncerty eminentnego współczesnego twórcy – Adama Wesołowskiego. Gliss Koncert to kompozycja przełamująca wszelkie wyobrażenia o grze na puzonie, jednocześnie podkreślająca jego reprezentatywne techniki wykonawcze. Składająca się z bogatej melodycznie części wolnej, stopniowo ewoluuje zarówno w sferze harmonicznej, jak i ekspresyjnej, by zaskoczyć rytualnym charakterem części szybkiej. Tytułowe Euphory Concerto to natomiast dzieło pierwotnie napisane na eufonium, zaaranżowane na puzon specjalnie dla Jarka Meisnera i zinterpretowane przez niego w zupełnie nowy, mistrzowski sposób. Składająca się z trzech części kompozycja, przedstawia początkowo niezwykłe bogactwo melodyczne, a następnie poprzez śmiałe wykorzystywanie nietypowych dla puzonu technik, takich jak beatbox, dąży do ukazania euforycznej i spektakularnej szybkiej części wieńczącej dzieło.

 

Premiera płyty odbędzie się 30 listopada 2023.

Płyta dostępna będzie w Empiku oraz na stronie https://dobreplyty.pl, a także w serwisach streamingowych Spotify oraz Apple Music. 

Euphoria, okładka płyty

Euphoria

Jarosław Meisner – puzon

Mateusz Meisner – fortepian

 

Reżyseria dźwięku – Mateusz Meisner

Mix i mastering – Mateusz Meisner

 

Projekt okładki i bookletu – Tomasz Olszewski

 

Wydawnictwo – Ars Sonora

 

Program płyty:

1. Witold Friemann – Elegia

2. Witold Friemann – I Suita Kontemplacyjna

    1. Andante moderato

    2. Adagio ma non troppo

    3. Andante quasi moderato

3. Witold Friemann – II Suita Kontemplacyjna

    1. Allegro energico

    2. Adagio ma non troppo

    3. Allegro ma non troppo

4. Adam Wesołowski – Gliss Koncert

5. Adam Wesołowski – Euphory Concerto

    1. Andante

    2. Allegretto con umore

    3. Presto con fermezza

 

Czas trwania – ok. 50. min

 

Nagrania fonograficzne zrealizowano we wrześniu 2023 roku w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury. Nagranie ma na celu popularyzację śląskiej literatury puzonowej, charakteryzującej się śmiałym podejściem jej twórców do wdrażania nowatorskich zjawisk akustycznych przy jednoczesnej dbałości o pierwiastek muzycznej tradycji.

 

Patroni medialni: TVP Kultura, Presto, POLMIC, Radio Gdańsk

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.