#zostańwdomu i spędź czas z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

20.03.2020
fot. mat. PWM

Odpoczynek przy dźwiękach z nowej płyty? Relaks z ciekawą książką? A może wspólne czytanie lub oglądanie bajek z dziećmi? Chwile spędzone w domu mogą być świetną okazją do nadrobienia kulturalnych zaległości i rozwój zainteresowań. Na najbliższy czas Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało szereg aktywności dla małych i dużych, bez wychodzenia z domu.

W domowym zaciszu warto posluchać dobrej muzyki – wystarczy włączyć serwis Spotify. Co tydzień pod lupę trafi inny krążek z serii ANAKLASIS, a playlisty z nagraniami najważniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej z lat 1918–2018, umieszczonymi w ekskluzywnym, nagrodzonym dwoma Fryderykami BOX-ie „100 na 100”, dostępne są na wyciągnięcie ręki. Fonograficznych rekomendacji z listy „100 na 100” szukajcie w każdy piątek na https://www.facebook.com/PWMEdition/, a w poniedziałki sięgnijcie po wybrany krążek ANAKLASIS.

Na miłośników nowych brzmień czeka portal stonasto.pl – kompendium wiedzy o muzyce polskiej XX i XXI wieku, zbierające ciekawostki o kompozytorach, utworach oraz nagrania wybranych dzieł tworzących kanon polskiej muzyki od czasu odzyskania niepodległości. Co czwartek na kanale YouTube PWM pojawiają się kolejne Muzyczne wizytówki – materiały wideo, w których muzykolodzy i artyści opowiadają o najważniejszych przykładach z polskiej literatury muzycznej od 1918 do 2018 r. Tym, których XX- i XXI-wieczne eksperymenty dźwiękowe zainspirują do stworzenia własnego utworu, przychodzą z pomocą dostępne bezpłatnie w Google Play i App Store aplikacje Komponuj z PWM: Etiuda na…, Dysonanse i Sonoformy, które obudzą kreatywność podczas wieczorów spędzonych w domu. Szczególną gratką dla melomanów będą udostępnione premierowo na kanale YouTube PWM dziesięciominutowe fragmenty rejestracji audiowideo utworów Agaty Zubel (Bildbeschreibung), Alka Nowaka (ahat-ilī – siostra bogów) i Andrzeja Krzanowskiego (Audycja V). Stay tuned!

Lubisz grać na instrumencie? Nagrania utworów wydanych przez PWM, dostępne na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, pomogą w interpretacji i zachęcą do wspólnego domowego muzykowania. Szczególnie polecamy aranżacje utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki na orkiestrę dętą, zrealizowane w ramach projektu Biblioteka Orkiestr Dętych, oraz utwory fortepianowe z serii Muzyka z kraju Chopina w wykonaniu znakomitych pianistów: Lutosławski Piano Duo i Weroniki Chodakowskiej.

Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych miłośników muzyki. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą księgarni PWM oraz do oglądania bajek z serii Stanisław Moniuszko dla dzieci czy śledzenia przygód Matyldy. Dzieci pobawią się z Sonią, która wraz z Sonostworami nauczy, jak zrobić glissando, wyjaśni, czym są alikwoty, pomoże usłyszeć ostinato w domowej przestrzeni. Wszystko za pośrednictwem rymowanych książeczek dla najmłodszych z serii Sonia w krainie Sonostworów oraz powiązanych z publikacjami aplikacji mobilnych dostępnych bezpłatnie w App Store i Google Play.

Fanów ruchomych obrazów zachęcamy do obejrzenia koprodukcji PWM i TVP Kultura dostępnych na www.vod.tvp.pl. Wśród nich znajdują się m. in. filmy dokumentalne w reżyserii Jana Sosińskiego o Zygmuncie Krauzem (Droga między nutami), Alku Nowaku (Operacja opera) i Andrzeju Krzanowskim (Przerwana podróż) oraz rejestracje dzieł: opery ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka do libretta nobilstki Olgi Tokarczuk z Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, a także Bildbeschreibung Agaty Zubel oraz Audycji V Andrzeja Krzanowskiego, zrealizowane podczas „Warszawskiej Jesieni”.

Każdy miłośnik YouTube’a znajdzie coś dla siebie na kanale PWM. Świat kompozytorów i artystów został tam przybliżony w rozmowach zarejestrowanych m.in. podczas 8. Festiwalu Prawykonań. Zrealizowane w Roku Moniuszki nagrania wybranych pieśni w znakomitych interpretacjach oraz tutoriale: materiały zakulisowe, nagrania z prób i przygotowań, które pokazują pracę śpiewaków oraz pianistów z tekstem i muzyką, pomogą w codziennym ćwiczeniu – także w domu. Tym, którzy chcą poczuć się jak na koncercie, polecamy nagrania muzyki filmowej Wojciecha Kilara, Macieja Zielińskiego, Michała Lorenca i innych, zrealizowane podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Zachęcamy do poznania historii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, przedstawionej w filmie Idea, która przerasta codzienność – Polskie Wydawnictwo Muzyczne, przygotowanego z okazji 70-lecia działalności Oficyny. Te i wiele innych materiałów filmowych można obejrzeć już teraz na https://www.youtube.com/user/PWMEdition.

Czy będąc w domu można zostać twórcą? W ramach kampanii edukacyjnej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo” organizowany jest konkurs „Bierzmy się do dzieła!” skierowany do uczniów szkół podstawowych, powszechnych i artystycznych. Czas spędzony w domu może przynieść mnóstwo ciekawych pomysłów, które mogą być zrealizowane po powrocie do szkoły. Organizatorzy zachęcają do tworzenia co najmniej trzyosobowych zespołów, które pod opieką nauczyciela przygotują konkursową pracę w kreatywny sposób nawiązującą do tematu praw autorskich z wykorzystaniem wiedzy zaczerpniętej z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie www.jestestworca.pl. Czym jest dzieło? Kim jest twórca? Obudźcie swoją wyobraźnię! Więcej na www.jestestworca.pl

Marzyłeś o grze na instrumencie, ale nigdy nie było na to czasu? A może chcesz skoncentrować się na szlifowaniu swoich umiejętności lub poznawaniu nowych utworów? Nieważne, czy grasz, śpiewasz, czy chcesz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o nowe nuty bądź książki lub rozbudować fonotekę – warto wspierać przy tym polską kulturę. Do 29 marca księgarnia PWM oferuje e-booki z 50% rabatem, natomiast ceny pozostałych publikacji (książki, nuty i płyty) obniżone są o 20%. Tym, którzy poszukują wciągającej lektury, ale nie mogą się zdecydować, co wybrać, PWM proponuje publikacje książkowe w bezpłatnym dostępie cyfrowym. Fragmenty wydawnictw będzie można znaleźć na platformie Issuu PWM. Zachęcamy do sięgania po utwory polskich kompozytorów i słuchania nagrań w wykonaniu naszych rodzimych artystów. Bądźmy bliżej polskiej kultury! Więcej szczegółów na https://pwm.com.pl/pl/sklep/promocje oraz na https://www.facebook.com/PWMEdition/.

Miłośnicy nowych technologii znajdą coś dla siebie w serwisie nkoda, oferującym dostęp do materiałów nutowych za pośrednictwem platformy internetowej. Wystarczy zarejestrować się na nkoda.com, by przez siedem dni cieszyć się darmowym dostępem do setek tytułów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Przeglądanie nut nigdy nie było tak proste!

Na kanałach PWM będą pojawiać się wszystkie informacje dotyczące działalności Polskie Wydawnictwa Muzycznego wraz z całym spektrum proponowanych domowych aktywności.

ZOSTAŃ MELOMANEM https://www.youtube.com/user/PWMEdition/
Muzyczne wizytówki https://bit.ly/2U6nB2m
100 na 100 http://stonasto.pl/

ŚLEDŹ NAS: FACEBOOK https://www.facebook.com/PWMEdition/
INSTAGRAM https://www.instagram.com/pwm.com.pl/
TWITTER https://twitter.com/PWMedition
WWW https://pwm.com.pl/

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.