Wydarzenia

17 luty 2021
„Latem 1989 roku, kiedy miałem 15 lat, rozpoczął się mój romans z muzyką Alfreda Schnittke”, wspomina Daniel Hope. Trzy lata później skrzypek zapoznał się z rosyjskim kompozytorem, studiując i wykonując dla Schnittkego wiele z jego utworów w kolejnych latach.
„Nieco ponad 20 lat po jego śmierci zdecydowałem, że nadszedł czas, aby powrócić do jego muzyki i złożyć hołd w postaci nagrania dla jego nadzwyczajnego talentu.” -  dodaje skrzypek. W jego opini nie ma wybitniejszego talentu w muzyce współczesnej niż właśnie Alfred Schnittke. Dlatego też już 19 lutego ukaże się nowy album. Zabrzmią na nim utwory Schnittkego, a wykonają je Daniel Hope (skrzypce) i Alexey Botvinov (fortepian).  
2 luty 2021
„Mylą się kochankowie, pojawiają się niezapowiedziani goście, dochodzi do zaskakujących qui pro quo” – zapowiada Warszawska Opera Kameralna – a to wszystko powstało z połączenia czterech oper Mozarta! Już niedługo, w formie nagrania dostępnego online na VOD Opery pojawi się gala „Mozart Night”.
Kluczem do połączenia wszystkich dzieł wydają się miłosne wątki, które przewijają się w czterech Mozartowskich operach: „Così fan tutte”, „Don Giovannim”, „Weselu Figara” oraz „Czarodziejskim flecie”. Miłości te są jednak różnorodne. W dziełach Mozarta pojawiają przewrotne romanse, wielkie miłości, romantyczne relacje i dziecinne miłostki.
16 Grudzień 2020
Wielki strach, reż Pawlina Carlucci Sforza
21 grudnia na całym świecie obchodzone jest nieoficjalne święto krótkiego metrażu. Z tej okazji Krakowski Festiwal Filmowy zaprasza na platformę KFF VOD, gdzie przez tydzień dostępne będą cztery zestawy najlepszych krótkich filmów jubileuszowej, 60. edycji festiwalu.
Po spektakularnym sukcesie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w całości, jako pierwszy w Polsce, odbył się w Internecie, Krakowska Fundacja Filmowa kontynuuje wirtualny projekt: KFF VOD. Każdego miesiąca najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły, w wyjątkowych zestawach tematycznych, udostępniane są widzom online.
5 Wrzesień 2020
Jesienią 2020 Instytut Kultury Willa Decjusza w Krakowie rozpoczyna obchody jubileuszu odnowienia jednego z najpiękniejszych zabytków Krakowa – perły architektury renesansowej – Willi Decjusza. Nawiązując do willowej tradycji salonu artystycznego Instytut rozpoczyna obchody jubileuszu odnowienia Willi od trzech wspaniałych koncertów muzyki klasycznej.
Cykl koncertów jubileuszowych:
I
15 Sierpień 2020
Zmarła Ewa Demarczyk, jedna z najbardziej charakterystycznych polskich piosenkarek, wykonująca utwory z nurtu poezji śpiewanej. Jest uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Artystka miała 79 lat.


Taki Pejzaż, muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Andrzej Szmidt
6 Lipiec 2020
Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor, autor muzyki do ponad 500 filmów, zdobywca dwóch Oskarów, w tym w 2007 roku za całoksztalt twórczości. Artysta miał 91 lat.


Suita z muzyki do filmu "Misja"
"Wszystkie dźwięki mogą służyć do przekazania emocji - to muzyka zbudowana z dźwięków rzeczywistości" - mawiał kompozytor. Wykorzystywał więc w swoich utworach m. in. gwizdanie trzaskanie bata, dzwony kościelne i wycie kojotów, choć lubił tez faworyzować w swoich utworach jeden instrument (np. trąbkę w filmie „Dobry, Zły i Brzydki” czy obój w muzyce do filmu „Misja”).
1 Czerwiec 2020
Sonia | mat. pras. KFF
Wzorem lat ubiegłych, w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego nie brakuje propozycji dla młodszych widzów. Wśród nich filmy dla maluchów i dla nastolatków oraz wirtualne warsztaty. Dzięki wsparciu partnera festiwalu, PGE Energia Ciepła, wszystkie wydarzenia w ramach cyklu Kids&Youth. Kino dla młodych są bezpłatne.
6+
26 Grudzień 2019
źródło: www.radioazja.pl
Radio Azja Festival to muzyczna inicjatywa towarzysząca festiwalowi filmowemu „Pięć Smaków”. To także integrująca środowiska impreza ukazująca azjatyckich artystów na teatralnych i klubowych scenach, śmiało prezentująca ich nowoczesne oblicze.
26 Grudzień 2019
Adam Falkiewicz miał za sobą trudny życiorys. Homoseksualista, zarażony wirusem HIV, nie poradził sobie ze swoją dramatyczną sytuacją. Urodzony w 1980 roku, trzy lata przed trzydziestką zakończył swoje życie. Została po nim niezwykła muzyka do filmów, spektakli teatralnych m.in. Krzysztofa Warlikowskiego, Mai Kleczewskiej, Michała Kotańskiego. Dziś nieczęsto można ją usłyszeć. Tym bardziej w pamięci zostanie nam ten koncert.
20 Grudzień 2019
kadr z filmu "ABC miłość" reż. Michał Waszyński | zasoby FINA
Razem z FINA, naszym partnerem merytorycznym, mamy dla Was kilka filmowych propozycji na czas świąteczne przerwy.
Zacznijmy od…
Najstarszy film z Polą Negri na blu-ray oraz ulubione tytuły w kinie i online:

Strony