Płyty. Delektuj się

18 luty 2021
Ta płyta może dać melomanom wiele satysfakcji. Repertuar łączy sztandarowe pozycje współczesnej literatury muzycznej z prawykonaniami utworów polskich młodych twórców.
16 luty 2021
Chopin University Press wydaje coraz ciekawsze akordeonowe płyty. Po muzyce kameralnej i utworach kompozytorów norweskich w interpretacji Grzegorza Palusa i zaproszonych przez niego artystów czas na wykonania Rafała Grząki, symfonikę i aktualnie działających twórców polskich.
13 Grudzień 2020


P.G.R. – w skrócie Projekt Grzegorza Rogali. To autorski projekt lidera wyrażający myśl o muzycznym spotkaniu kultur. W tej pojemnej koncepcji mieszczą się jazz, etno oraz muzyka klasyczna, poezja Brunona Szulca, motywy biblijne, czy hip-hopowy free-style. Można się o tym przekonać słuchając 2 wydanych płyt, które znaczą historię od powstania P.G.R. w 2008 roku.
5 Listopad 2020
W 2018 roku podczas Transart Festival we włoskim Bolzano odbyło się prawykonanie opery "Bildbeschreibung" Agaty Zubel, jednej z najważniejszych kompozytorek naszych czasów. Polska premiera utworu podczas „Warszawskiej Jesieni” z udziałem Agaty Zubel, Franka Wörnera i wybitnych muzyków Klangforum Wien została zarejestrowana, a teraz trafia do dystrybucji na krążku Blu-ray wydanym przez wytwórnię ANAKLASIS. Rejestrację uzupełnia poświęcony kompozytorce film dokumentalny "Słowa jak dźwięki".
3 Listopad 2020
Raphaël Pichon wraz ze swoim zespołem Pygmalion szturmem podbili świat muzyki klasycznej. O bilety na ich koncerty trzeba zabiegać z wyprzedzeniem, a ich trasy koncertowe przebiegają od Salzburga przez Paryż, Madryt po Moskwę i Pekin. Choć Pygmalion nie ma jeszcze nawet piętnastu lat, ma już na swoim koncie wybitne nagrania, a jego najnowszy album „Johann Sebastian Bach Motets” z pewnością dołączy do grona krążków z najciekawszymi interpretacjami tych utworów.
25 Wrzesień 2020
Choć na polskie estrady wkroczyły wspólnie 6 lat temu, 25 września 2020 roku do katalogu wytwórni DUX trafia ich debiutancka płyta. Skrzypaczka Małgorzata Wasiucionek i pianistka Sylwia Michalik oddają w ręce słuchaczy album Enescu / Prokofiev / Szymanowski.
Obie artystki określają dziś swoją współpracę jako absolutny zawodowy priorytet. Choć każda z nich swoimi osiągnięciami mogłaby obdarować co najmniej kilku znakomitych muzyków, to na świat patrzą właśnie przez pryzmat muzyki kameralnej, stanowiąc idealny tandem charyzmatycznych artystek. Duet cechują podobne artystyczne poglądy, doskonałe sceniczne zrozumienie, a przede wszystkim fascynacja nad repertuarem znajdującym się na płycie.
24 Lipiec 2020
Kiedy sędziwy Jan Paweł II opublikował w 2003 r. pierwszy po wielu latach tekst poetycki, wielu znawców tematu zastanawiało się głośno, jakich lotów jest to poezja. Kiedy dwa lata później Ojciec Święty zmarł, coraz częściej powtarzano, że jest to bardziej kaznodziejska medytacja, pobożne osobiste rozważania, ale czy aby na pewno można to nazywać wybitną poezją?
26 Czerwiec 2020
Płyta „Accordion anatomy” to jedna z najlepszych pozycji w katalogu nagradzanego Fryderykami wydawnictwa Chopin University Press. Jest nie tylko pięknie zagrana, lecz także interesująca poznawczo, odkrywa bowiem nie dość dotąd w Polsce znanych kompozytorów skandynawskich.
23 Czerwiec 2020
„De invitatione mortis” Andrzeja Karałowa wydaje się kompozycją wprost idealną na te czasy. Chociaż tak naprawdę to jedynie tajemniczy zbieg okoliczności, bo album wydany nakładem wydawnictwa Chopin University Press był planowany już od dawna...
12 Czerwiec 2020
De invitatione mortis Andrzeja Karałowa do poetyckiego tryptyku Macieja Papierskiego, to misterium podejmujące próbę ujarzmienia niewytłumaczalnych rzeczy i zjawisk, jak śmierć, przemijanie, los.
Metaopera Karałowa ma na celu ukazanie odmiennego podejścia do gatunku operowego dzięki łączeniu różnych wpływów stylistycznych i technicznych z pogranicza muzyki poważnej, improwizowanej i elektronicznej. Dźwięk i słowo tworzą nowy świat bazujący na synestetycznych i abstrakcjonistycznych odniesieniach. To rodzaj opery „pulpitowej”, bez akcji scenicznej. Libretto oraz występująca w nim „gra świateł” i symboli koreluje z kolorystyką dźwiękową (stopniowo rozświetlaną).

Strony