Płyty. Delektuj się

25 Wrzesień 2020
Choć na polskie estrady wkroczyły wspólnie 6 lat temu, 25 września 2020 roku do katalogu wytwórni DUX trafia ich debiutancka płyta. Skrzypaczka Małgorzata Wasiucionek i pianistka Sylwia Michalik oddają w ręce słuchaczy album Enescu / Prokofiev / Szymanowski.
Obie artystki określają dziś swoją współpracę jako absolutny zawodowy priorytet. Choć każda z nich swoimi osiągnięciami mogłaby obdarować co najmniej kilku znakomitych muzyków, to na świat patrzą właśnie przez pryzmat muzyki kameralnej, stanowiąc idealny tandem charyzmatycznych artystek. Duet cechują podobne artystyczne poglądy, doskonałe sceniczne zrozumienie, a przede wszystkim fascynacja nad repertuarem znajdującym się na płycie.
24 Lipiec 2020
Kiedy sędziwy Jan Paweł II opublikował w 2003 r. pierwszy po wielu latach tekst poetycki, wielu znawców tematu zastanawiało się głośno, jakich lotów jest to poezja. Kiedy dwa lata później Ojciec Święty zmarł, coraz częściej powtarzano, że jest to bardziej kaznodziejska medytacja, pobożne osobiste rozważania, ale czy aby na pewno można to nazywać wybitną poezją?
26 Czerwiec 2020
Płyta „Accordion anatomy” to jedna z najlepszych pozycji w katalogu nagradzanego Fryderykami wydawnictwa Chopin University Press. Jest nie tylko pięknie zagrana, lecz także interesująca poznawczo, odkrywa bowiem nie dość dotąd w Polsce znanych kompozytorów skandynawskich.
23 Czerwiec 2020
„De invitatione mortis” Andrzeja Karałowa wydaje się kompozycją wprost idealną na te czasy. Chociaż tak naprawdę to jedynie tajemniczy zbieg okoliczności, bo album wydany nakładem wydawnictwa Chopin University Press był planowany już od dawna...
12 Czerwiec 2020
De invitatione mortis Andrzeja Karałowa do poetyckiego tryptyku Macieja Papierskiego, to misterium podejmujące próbę ujarzmienia niewytłumaczalnych rzeczy i zjawisk, jak śmierć, przemijanie, los.
Metaopera Karałowa ma na celu ukazanie odmiennego podejścia do gatunku operowego dzięki łączeniu różnych wpływów stylistycznych i technicznych z pogranicza muzyki poważnej, improwizowanej i elektronicznej. Dźwięk i słowo tworzą nowy świat bazujący na synestetycznych i abstrakcjonistycznych odniesieniach. To rodzaj opery „pulpitowej”, bez akcji scenicznej. Libretto oraz występująca w nim „gra świateł” i symboli koreluje z kolorystyką dźwiękową (stopniowo rozświetlaną).
8 Czerwiec 2020
Ostatnio ukazało się kilka albumów, które ukazują nieco inne oblicze muzyki klasycznej. Warto sięgnąć po tę muzykę, która może się wydawać z początku dziwna, nawet nieprzystępna, ale gdy posłuchamy jej uważnie, możemy w niej odkryć piękno.
25 Kwiecień 2020
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, która od początku swego istnienia realizuje misję promowania najbardziej wartościowej muzyki polskiej, włączyła się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości koncertem oraz płytą z rodzimą muzyką XX i XXI wieku. Nagranie wchodzi właśnie na rynek, budząc duże uznanie i zainteresowanie.
Jej solistą jest znakomity wiolonczelista Tomasz Strahl – ceniony wirtuoz, kameralista, nauczyciel akademicki, laureat wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. Należy do najwyżej cenionych wiolonczelistów swojego pokolenia. Dwa koncerty pozwalają doskonale ukazać wszechstronność jego talentu.
6 Marzec 2020
Dwie kolejne płyty pod szyldem ANAKLASIS trafiają do dystrybucji. Entuzjastycznie przyjęta nowa marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego prezentuje, otwierające serię HERITAGE, archiwalne nagranie opery Flis Stanisława Moniuszki. To perła polskiej fonografii z udziałem mistrzów wokalistyki operowej połowy XX wieku. To nie koniec niespodzianek. Na rynek trafia także album z muzyką jednego z najwybitniejszych, choć wciąż niedostatecznie eksponowanych polskich kompozytorów XX wieku Romana Palestra, drugi po Archipelagu Macieja Zielińskiego zasilający serię PORTRAITS.
31 Styczeń 2020
„Archipelag” – najnowsza płyta Macieja Zielińskiego to 60 minut muzyki w stylu postmodernizmu emocjonalnego. Została nagrana przez wytwórnię Anaklasis (założoną w 2019 roku przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne), której celem jest poszukiwanie i promowanie nowego brzmienia klasyki.
3 Listopad 2019
Z okazji 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Republiką Korei powstał wyjątkowy album Sinfonii Varsovii dokumentujący muzyczną współpracę oddalonych o tysiące kilometrów i połączonych kulturą krajów. Möbius, czyli tytułowa wstęga, rozpościera się ponad granicami geograficznymi, stylistycznymi i czasowymi, by pokazać, jak twórczość Krzysztofa Pendereckiego, Jeajoona Ryu i Geonyonga Lee wzajemnie się przenika.

Strony