Leszek Możdżer: Potęga przekazu

fot. Katarzyna Stańczyk

Podczas 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego był jednym z jurorów, a jeszcze wcześniej otrzymał szereg nagród za muzykę do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy. W Presto Filmowym opowiada o kulisach Międzynarodowego Konkursu DocFilmMusic.

rozmawia Maja Baczyńska

Międzynarodowy Konkurs DocFilmMusic wygrała „Perła pustyni”. Przyznam szczerze, że to od początku był mój konkursowy faworyt, ten film był szczególny Czym według Pana wyróżnia się „Perła pustyni”, dlaczego wygrała z konkurentami?

Ten film rzeczywiście był inny, niezwykle malarski, umiejscawiał też muzykę w kontekście rytmów kosmicznych, przedstawiał ją jako część natury i metodę na prowadzenie ludzkiego losu. Nie tylko poprzez osobiste, wewnętrzne decyzje, ale także poprzez zjawisko tradycji przechodzącej ze starszych na młodszych. Przez to stał się opowieścią o uniwersalnym charakterze, wykraczającą poza ramy filmu dokumentalnego. Zrobiony był bardzo skrupulatnie, miało się wręcz wrażenie manipulowania planem czy ustawieniem postaci. Praca kamery była niezwykle przemyślana, co stało się nawet zarzutem, który padł w dyskusji jury. Ten film wyglądał jak film fabularny, a nie dokumentalny, ale potęga jego przekazu była tak wielka, że wygrał.

Czy jakieś inne tytuły z konkursu utkwiły Panu w pamięci? „White Riot” dostało wyróżnienie, filmów w sumie było dziewięć.

Wszystkie dokumenty opowiadały o fascynujących ludziach, bardzo dużo się nauczyłem, oglądając te filmy. Praca w Jury była moją autoterapią i jestem bardzo wdzięczny losowi, że dał mi taką możliwość. „White Riot” pokazuje relacje pomiędzy artystami i fanami i uzmysławia nam, jak muzyka może zmienić polityczną rzeczywistość. Mnie szczególnie spodobał mi się film „Africa Mia”, opowiadający o próbie wykreowania wolnego, wartościowego narodu między innymi za pomocą muzyki. W filmie zostały pokazane działania rządu Mali, który starał się utworzyć grupę muzycznych liderów mających za zadanie wpłynąć na cechy całego narodu. Porażająca i dająca do myślenia historia, w której muzyka ma potężną moc. Jednak, jak to na naszej planecie bywa, dopiero co wykluwający się, piękny naród został natychmiast przejęty przez wojsko...

WERSJA ANGIELSKA TUTAJ

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów