Konstanty Andrzej Kulka zagra z Sinfonią Iuventus

25.02.2020
Konstanty Andrzej Kulka zagra z Sinfonią Iuventus

W najbliższą sobotę czeka nas kolejny koncert Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą dyrygenta Macieja Tomasiewicza z którą wystąpi wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka. W programie wieczoru znajdą się utwory Karola Lipińskiego, Gioacchino Rossiniego, Piotra Czajkowskiego i Gabriela Faurégo.

Karol Lipiński należał do najprzedniejszych luminarzy muzyki polskiego romantyzmu i najznakomitszych wirtuozów swojej epoki – widziano w nim konkurenta Paganiniego, a nie brakowało też głosów stawiających wyżej walory gry Polaka i jego kompozytorski talent. Związany długo ze Lwowem, potem z Dreznem, koncertował też z wielkim powodzeniem na całym kontynencie. Historia nie obeszła się z nim jednak łaskawie, nawet w ojczyźnie jego dzieła grywa się wciąż zbyt rzadko (także dlatego, że tylko nieliczni skrzypkowie są w stanie sprostać ich trudnościom). Tym cenniejsza będzie możliwość wysłuchania jego dwóch kompozycji w wykonaniu prawdziwie legendarnego skrzypka, należącego do najznakomitszych w swym pokoleniu – Konstantego Andrzeja Kulki. Zaprezentuje utwory w typie szczególnie cenionym przez dziewiętnastowiecznych wirtuozów: koncertowe Rondo C‑dur oraz operową parafrazę, tu ujętą wariacyjnie (i piętrzącą ogromne techniczne wzywania) – na motywach opery Kopciuszek Rossiniego. Twórczość tego arcymistrza opery w oryginale przywoła jego błyskotliwa i dowcipna uwertura do Włoszki w Algierze. Część drugą koncertu wypełni ekspresyjna i pogodna, klasycyzująca Serenada C‑dur Piotra Czajkowskiego dobywającą ze smyczkowego zespołu zaskakujące bogactwo barw i odcieni. Francuski neoromantyk Gabriel Fauré, którego subtelna wrażliwość harmoniczna i barwowa utorowała drogę generacji modernistów, jest dziś pamiętany dla kilku tylko dzieł, w tym niezwykle popularnego, wzruszającego Requiem oraz subtelnej, refleksyjnej, urzekającej eufonią Pawany. Pierwotnie fortepianowy, później zorkiestrowany utwór nawiązuje tytułem i charakterem do powolnego dworskiego tańca z epoki renesansu i wczesnego baroku; był jednym z pierwszych, które zapoczątkowały modę na historyzujące stylizacje w muzyce końca XIX oraz w XX wieku. Ciekawostką jest też, że istnieje jeszcze inny jego wariant z udziałem chóru.

Dyrygent wieczoru Maciej Tomasiewicz jest związany z Orkiestrą Kameralną Archetti, z którą współpracował jako skrzypek – a od 2014 roku jako jej dyrygent. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną jako dyrygent szkolnych orkiestr młodzieżowych, z którymi osiąga sukcesy podczas konkursów i festiwali. Jest dyrygentem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu, prowadzi też koncerty wielu renomowanych zespołów w Polsce i za granicą. Niedawno wygrał konkurs na stanowisko Asystenta Dyrygenta – Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej.

***

29 lutego 2020, godz. 19.00
Zamek Królewski w Warszawie

Wykonawcy:

Konstanty Andrzej Kulka | skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Maciej Tomasiewicz | dyrygent

W programie:

Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Włoszka w Algierze
Karol Lipiński – Rondo koncertowe C-dur op. 18
Karol Lipiński – Wariacje na tematy z opery Kopciuszek Gioacchino Rossiniego op. 10

***

Gabriel Fauré – Pawana op. 50
Piotr Czajkowski – Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.