Koncert Piotra Beczały w Poniedziałek Wielkanocny na vod.teatrwielki.pl

Z powodu obowiązujących zaostrzonych zasady bezpieczeństwa nie będziemy się mogli spotkać na koncercie Piotra Beczały na sali koncertowej TWON. Muzyka w wykonaniu polskiego tenora zabrzmi jednak online – już 5 kwietnia za pośrednictwem platformy vod.teatrwielki.pl.

Urodzony w Czechowicach-Dziedzicach artysta to najgorętsze nazwisko wśród tenorów lirycznych na świecie. W 2018 roku został okrzyknięty najlepszym śpiewakiem i nagrodzony Operowym Oscarem – International Opera Award. Od lat wykonuje najważniejsze partie tenorowe w Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper. W Polsce gościliśmy tego wybitnego artystę na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w dwóch premierach w 2020 roku. Wzruszaliśmy się podczas słynnej arii Jontka w Halce Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz podziwialiśmy kunszt wokalno-aktorski Beczały w Wertherze Julesa Masseneta. Wielkim sukcesem okazały się wydane ostatnio płyty: album z pieśniami Moniuszki i Karłowicza wydany przez NIFC we współpracy z TW-ON (2019) oraz Vincerò! – entuzjastycznie przyjęty album solowy z ariami z oper werystycznych wydany przez wytwórnię Pentatone, który od razu znalazł się na liście bestsellerów muzyki klasycznej. Z wytwórnią tą artysta pracuje aktualnie nad nową płytą zawierającą pieśni rosyjskich kompozytorów. Wśród nich usłyszymy min. romanse Piotra Czajkowskiego i Siergieja Rachmaninowa.

Już w poniedziałek 5 kwietnia o godz. 19.00 Opera Narodowa zaprasza na wyjątkowy koncert, podczas którego usłyszymy najbardziej znane arie operowe w mistrzowskim wykonaniu. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza.

Zawsze staram się wplatać do programów moich koncertów utwory polskich kompozytorów, a tu, w kraju robię to tym bardziej chętnie. Tak więc tym razem połowa arii, które zaśpiewam, pochodzi z polskich oper, ale będą zestawione z operami włoskich werystów. Bardzo lubię takie kombinacje programowe, śpiewałem recitale, na których konfrontowałem pieśni Karłowicza, Moniuszki czy Szymanowskiego z utworami Ermanno Wolf-Ferrariego lub Richarda Straussa. Wychodzą wówczas ciekawe porównania, a polskie pieśni zawsze spotykają się z zainteresowaniem. A na tym koncercie chciałbym pokazać publiczności, że arie naszych kompozytorów nie odbiegają jakością od słynnych arii ze światowego repertuaru.

Fragment rozmowy artysty z redaktorem Jackiem Marczyńskim (Całość rozmowy dostępna w programie koncertu.)

 

PROGRAM KONCERTU

Część I

1) Ignacy Feliks Dobrzyński - uwertura do opery Monbar
2) Umberto Giordano - Come un bel di di maggio (aria z opery Andrea Chénier)
3) Władysław Żeleński - Gdy ślub weźmiesz z twoim Stachem (aria z opery Janek)
4) Pietro Mascagni - intermezzo z opery Cavalleria rusticana
5) Pietro Mascagni - Turiddu Mamma, quel vino è generoso (aria z opery Cavalleria rusticana)
6) Stanisław Moniuszko - Szumią jodły (aria z opery Halka)

Część II

1) Stanisław Moniuszko - Aria z kurantem (aria z opery Straszny dwór)
2) Stanisław Moniuszko - Polonez obywatelski
3) Giacomo Puccini - Donna non vidi mai (aria z opery Manon Lescaut)
4) Feliks Nowowiejski - Czy ty mnie kochasz… (aria z opery Legenda Bałtyku)
5) Michał Glinka - uwertura do opery Rusłan i Ludmiła
6) Giacomo Puccini - Nessun dorma (aria Kalafa z opery Turandot)

Koncert online w bezpłatnym dostępie 5 kwietnia o godz. 19.00 na vod.teatrwielki.pl 
Koncert dostępny będzie przez 48h.

 {info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów