Ciekawostki

3 Kwiecień 2021
Ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej od wieków przyciąga uwagę turystów i mieszkańców Krakowa. Kilkanaście lat temu remont bazyliki przywrócił jej dawny blask. Freski Matejki czy Wyspiańskiego odzyskały swoje kolory i piękno.
3 Kwiecień 2021
Nadchodzą święta Wielkiejnocy, które dla wielu chrześcijan są najważniejsze w roku z uwagi na szczególną symbolikę. Oto Syn Boży poświęcił się, odkupiając grzechy świata i dając wyraz swojej wielkiej miłości do człowieka, zdarzył się też cud – bo ukrzyżowany zmartwychwstał, zwyciężył śmierć. Jednak nawet jeśli nie przemawia do nas siła tej poruszającej historii, to przecież Wielkanoc pozostaje czasem celebrowanym z rodziną, co jest bardzo istotne zwłaszcza dla najmłodszych.
23 Marzec 2021
Czy istnieje sposób, żeby zainwestować w dzieło z potencjałem zarobku, zanim na dobre uplasujemy się w rankingu milionerów? Eksperci podpowiadają: podążaj za rekordem, ale mądrze - kiedy na aukcji malarstwa pada astronomiczna kwota, poszukaj rysunków czy szkiców tego samego autora.
18 Marzec 2021
Opera na Zamku kontynuuje cykl teatralnych humoresek pt. „Ups, zdarzyło się! Teatralne humoreski Opery na Zamku w Szczecinie”. Dzielimy się anegdotkami, facecjami i pełnymi dowcipu wspomnieniami artystów, którzy pracowali bądź wciąż pracują w szczecińskim teatrze muzycznym. Dziś część szósta – zabawne sytuacje na scenie i te za kulisami wspomina Wiesław Łągiewka, solista związany z operą na od 1975 roku.
Wiesław Łągiewka:
„Dobranoc, Bettino”
21 luty 2021
Opera na Zamku kontynuuje cykl teatralnych humoresek pt. „Ups, zdarzyło się! Teatralne humoreski Opery na Zamku w Szczecinie”. Dzieli się z anegdotkami, facecjami i pełnymi dowcipu wspomnieniami artystów, którzy pracowali bądź wciąż pracują w szczecińskim teatrze muzycznym. Dziś część piąta – zabawne sytuacje na scenie i te za kulisami wspomina Roma Jakubowska-Handke, związana z operą w latach 1983-1996.
Roma Jakubowska-Handke wspomina:
17 luty 2021
Koncert relaksacyjny z założenia ma koić, regenerować i wzmacniać w nas obszary potrzebujące uzdrowienia. Albo chociaż pomóc rozładować nagromadzone napięcie. Jednak co jeśli z takiego koncertu wyjdziemy osłabieni i rozdygotani, czy to jeszcze część terapeutycznego procesu? Gdzie upatrywać przyczyn takiej reakcji naszego organizmu i czy są tu jacyś „winni”?
Oczywiście szukanie winnych z reguły donikąd nie prowadzi. Wprawdzie warto sobie otwarcie powiedzieć, co się przyczyniło do aktualnego stanu rzeczy i w tym celu zbadać problem u źródła, oraz – na ile potrafimy – zweryfikować zebrane od „ekspertów” informacje, jednak samemu sobie również należy zadać kilka istotnych pytań.
14 luty 2021
„Opowieści z Narnii” to jedna z najważniejszych książek mojego dzieciństwa. Oto w działającym na wyobraźnię świecie magii bohaterowie uczą się tak ważnych wartości, jak przyjaźń, oddanie, uważność na słabszych. Wszystko to było niezwykle ważne dla autora książek, C.S. Lewisa, który poza wspomnianym cyklem napisał szereg poważnych tekstów, w tym o moralności seksualnej…
7 luty 2021
Zimowe pejzaże potrafią nas całkowicie oczarować swoją urodą, jednak do wyjścia na zewnątrz nie zachęcają minusowe temperatury. Trzeba mieć solidną motywację, a tę niewątpliwie stanowi śnieg – przynajmniej dla najmłodszych miłośników saneczkarstwa.
6 luty 2021
W wyniku pandemii najbardziej cierpią sztuki sceniczne (spadek obrotów o 90% w 2020 w stosunku do 2019) i muzyka (spadek o 76%), ale spadki na średnim poziomie -30% notują prawie wszystkie branże artystyczne oprócz sektora gier. Efekty tej katastrofy będą odczuwane przez dekady. Najnowsze badanie EY pokazuje dramatyczną sytuację kultury, ale wskazuje też, że to właśnie sektor kreatywny może być kluczem do odbudowy gospodarczej Europy po pandemii covid-19.
6 luty 2021
This new study from EY, called Rebuilding Europe: the cultural and creative economy before and after COVID-19, captures the figures behind Europe’s thriving cultural and creative economy before the pandemic, and the staggering effects of venue and shop closures and health measures. It also lays out a series of recommendations to empower CCIs, so they can be one of the drivers to help boost and revamp the EU economy.
A THRIVING ECONOMY

Strony