ARTE TV: Anoreksja, niebezpieczna choroba ciała

05.12.2020
fot. mat. pras.

Współczesna kultura kładzie nacisk na szczupłe, piękne i wymodelowane ciało – jednak przedmiotowe podejście do swojej fizyczności może z czasem obniżyć nasze poczucie wartości oraz rozwinąć w nas lęki i obsesję na punkcie szczupłości

W rezultacie zamiast cieszyć się zmysłowym aspektem naszej egzystencji, zdrowiem i akceptacją siebie takimi, jakimi jesteśmy, krytykujemy się za niemal wszystko, odmawiamy sobie miłości własnej (jak więc znaleźć ją i dla innych?), a co gorsza przestajemy odżywiać się w sposób, jaki jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego dostępny do 12 grudnia 2020 r. film dokumentalny „Anoreksja – kiedy jedzenie staje się problemem” (2020, reż. Dörthe Eickelberg, Pierre Girard) jest niezwykle aktualny i potrzebny każdemu, kto pragnie uniknąć tragicznego losu fotografki Lene Marie Fossen z nagradzanego dokumentu „Autoportret”. Anoreksja jest bowiem najczęstszym zaburzeniem odżywania w Niemczech i we Francji oraz chorobą psychiczną o najwyższej śmiertelności. Anorektycy, wśród których obecnie jest coraz więcej nie tylko młodych kobiet, lecz także mężczyzn, w tym nastolatków, mają m.in. słabszą odporność, gorszą samoocenę oraz percepcję, osłabiony zmysł dotyku, zaburzoną gospodarkę hormonalną, natomiast w okresie dojrzewania przestają się normalnie rozwijać, a nawet mogą się im skurczyć mózgi. W filmie wypowiadają się eksperci, psychologowie, tacy jak: Andreas Schnebel, dr Martin Grunwald czy prof. Silja Vocks, oraz ich pacjenci – niektórzy z tych ostatnich zachorowali na anoreksję w chwili, gdy rozpoczęli kariery sportowe, a zbędne kilogramy wydawały się im wówczas przeszkodą w drodze na szczyt. Prawda jednak jest taka, że sportowcem nie jest się całe życie, natomiast nasze ciało musi nam służyć do końca naszych dni i to, co próbują zdziałać dla anorektyków terapeuci, to przede wszystkim zwiększenie ich świadomości realnych proporcji własnego ciała oraz uświadomienie sobie jego praktycznych zalet i potraktowanie zdrowia, a nie wyglądu, jako życiowego priorytetu.

ZOBACZ:

https://www.arte.tv/pl/videos/093002-010-A/anoreksja-kiedy-jedzenie-staj...

(MB)

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.