Znamy już finalistów Konkursu Szymanowskiego!

Prof. Andrzej Jasiński, ogłaszając wyniki pianistów, którzy zakwalifikowali się do finału Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskigo, pięknie powiedział do tych, którzy zakończyli już swój udział w zmaganiach: nie bądźcie smutni, nic się dla was nie kończy, życie idzie dalej, wyciągnijcie wnioski z tego uczestnictwa w konkursie i ćwiczcie lepiej, ale pod warunkiem, że muzyka jest wam potrzebna i daje wam wielką przyjemność.

Młodych artystów oceniało grono jurorów w następującym składzie: Andrzej Jasiński (przewodniczący), Joanna Domańska, Olga Kern, Aviram Reichert, Martin Roscoe, Tamás Ungár.

Decyzją jury I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Katowicach do finału przeszli:

1. Tymoteusz BIES

2. Adam KAŁDUŃSKI

3. Seung Hui KIM

4. Mateusz KRZYŻOWSKI

5. Mikołaj SIKAŁA

6. Anna SZAŁUCKA

Ostatni etap w kategorii fortepian odbędzie się w sali koncertowej NOSPR, 16 września. Finały wszystkich kategorii będą transmitowane na oficjalnym profilu NOSPR na kanale YouTube.

Czekamy na wielkie emocje finałowe! – podsumował profesor Jasiński – a tym, którzy będą się przysłuchiwać, życzę wielkiej przyjemności artystycznej.

Tego samego dnia zakończono także I etap przesłuchań kwartetów smyczkowych.

Decyzją jury w składzie: Valetin Erben (przewodniczący), Krzysztof Chorzelski, Tim Frederiksen, Tadeusz Gadzina, Arkadiusz Kubica, Mats Lindström z siedmiu zgłoszonych zespołów do II etapu przeszło pięć:

  1. BAUM QUARTETT

  2. ELIOT QUARTETT

  3. FITZROY QUARTET

  4. NEW MUSIC QUARTET

  5. SELINI QUARTETT

Przesłuchania konkursowe na każdym etapie to wielka radość dla każdego melomana. Słyszymy tu codziennie wiele pięknej muzyki w znakomitych wykonaniach. To zasługa Joanny Wnuk-Nazarowej, dyrektor konkursu, która zadbała o to, aby utwory do wyboru przez uczestników różniły się od tych zwykle wykonywanych podczas różnych konkursów. Młodzi wykonawcy musieli się więc nauczyć nowych dzieł, w szczególności – solidnie przygotować literaturę patrona konkursu, Karola Szymanowskiego, którego utwory brzmią tu często i niezmiennie zachwycają, szczególnie w zestawieniach z innymi klasykami jak choćby Beethoven, Ravel, Sibelius, Franck, Prokofiew, Lutosławski, Schoenberg czy Debussy.

{KAW}

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów