TELEDYSK: Dagadana – nowoczesna tradycja

fot. Dominika Dyka

Kariera muzyczna niejednokrotnie wymaga zarazem poświęceń, jak i otwartości na zdarzenia losowe, nowe znajomości i wyzwania. Wymaga też pasji i konsekwencji, a tej od lat trudno odmówić zespołowi Dagadana.

Odważne sięganie do tradycji i przetwarzanie jej w najróżniejsze fuzje – to chyba zasadniczy wyróżnik Dagadany. Zespół gra w polsko-ukraińskim składzie: Dana Vynnytska, Dagmara (Daga) Gregorowicz, Mikołaj Pospieszalski i Bartosz Mikołaj Nazaruk. Muzycy po raz pierwszy zetknęli się ze sobą na pewnych warsztatach jazzowych... – Namówił mnie na nie Karim Martusewicz z Voo Voo, zespołu, którego byłam wówczas wielką fanką. Pojechałam na nie i tak przypadkowo poznałam Danę oraz Mikołaja. Po powrocie z warsztatów, mimo odległości, zaczęliśmy umawiać się regularnie na próby, motywacja była tym większa, że nie było to wcale takie proste! – opowiada Daga.

Dziś Dagadadana to grupa, która ma swoich wiernych fanów, jest zapraszana do międzynarodowych projektów, a nawet opisywana na łamach prestiżowego „National Geographic”. W swoim wielkim przeboju „Shchedryi vechir”, który ma już ponad 31 tys. wyświetleń w serwisie YouTube, artyści sięgnęli po odwołania do ludowej tradycji w sposób bardziej bezpośredni niż kiedykolwiek dotąd. Ponadto w teledysku do piosenki, dzięki imponującej stylizacji autorstwa Dominiki Dyki, możemy podziwiać piękne, tradycyjne korony z kwiatów – wieńce, które od czasów pogańskich w Noc Kupały pod koniec czerwca kobiety rzucały na wodę, aby sprawdzić, jaka miłość je czeka. A choć montaż klipu jest zaskakująco niespieszny jak na tego typu formę, to dynamiczna muzyka i barwne stroje wystarczą, aby zahipnotyzować odbiorcę na cztery minuty i wzbudzić w nim tęsknotę za podróżą do korzeni...

(MB)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów