Strauss byłby zachwycony! Czyli karnawał w Bydgoszczy

Najpopularniejsza w kujawsko-pomorskiej operze "Zemsta Nietoperza", którą wystawiono już ponad sto razy. Do dziś gromadzi komplet widowni. Jednak pierwszymi tegorocznymi spektaklami w Operze Nova będą trzy przedstawienia baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów” – w piątek, 13 stycznia o godz. 19., w sobotę i niedzielę, 14 i 15 stycznia – o godz. 17.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas. Rolę tytułową wykonywać będzie Tomasz Siedlecki, główną bohaterkę, Klarę tańczyć będzie Marta Kurkowska. Oboje są solistami Baletu Opery Nova. Partię Cukrowej Wróżki zatańczy Olga Karpowicz, a jej Kawalera – Wiktor Dierewianko (pierwsi soliści). Zostały pojedyncze miejsca na widowni, ale w przypadku braku biletów szansą mogą być wejściówki.

Od kolejnego piątku, 20 stycznia Opera zaprasza na serię przedstawień „Zemsty nietoperza”. Oto jak pisała prasa… 22 lata temu, przed premierą tej operetki w budowanej wówczas bydgoskiej Operze: „Ubrany w brązową wełnianą marynarkę i jaśniejszą o ton koszulę, Kobuszewski na stojąco wypowiada swoją kwestię. Twarz dyrektora Figasa rozświetla pełen czułości uśmiech, który od tej chwili powraca zawsze, gdy pojawia się aktor. Na widowni odpoczywa już cały balet i część chóru, po cichu wchodzą portierki. Z boku siada strażnik w mundurze. Każdy chce popatrzyć jak „Kobusz” próbuje (…) .

Dziś ta repertuarowa rekordzistka liczy 116 przedstawień, w obsadzie od premiery ostało się kilkoro artystów: rolę Frosza odziedziczył po Janie Kobuszewskim Ryszard Smęda, Janusz Ratajczak – niegdyś Alfred, dziś jako Eisenstein, Małgorzata Ratajczak nadal jako Książę Gigi, Stanisław Baron jako notariusz Blind. Scenografia została poddana całkowitej renowacji, a wszystkie kostiumy solistów ponownie uszyte.

W roli Alfreda wystąpią kolejno: Tadeusz Szlenkier i Szymon Rona, jako Rozalinda: Katarzyna Nowak-Stańczyk i Iwona Socha, jako Adela: Marta Ustyniak i Joanna Moskowicz, jako Falke: Sławomir Kowalewski i Przemysław Rezner.

{mat. pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów