Rusza festiwal OFF CINEMA w Poznaniu

13.05.2021
Rusza festiwal OFF CINEMA w Poznaniu

MFFD OFF CINEMA to odbywające się od kilkudziesięciu lat coroczne święto dokumentu w Poznaniu. Podczas jego 24. edycji zobaczymy 30 filmów dokumentalnych z całego świata wybranych z ponad 450 zgłoszeń, walczących o statuetkę Złotego Zamku i 8 000 zł w dwóch kategoriach konkursowych: krótkiego i długiego metrażu.

- Selekcjonuję konkurs OFF CINEMA od kilku lat i muszę przyznać, że tak wysokiego poziomu zgłoszeń nie widziałem od dawna – mówi Piotr Szczyszyk, selekcjoner i kierownik produkcji Festiwalu. – Byliśmy też zapewne jednym z pierwszych festiwali, na którym dokumentaliści twórczo odpowiedzieli na rzeczywistość i zgłosili filmy o temacie pandemii – inne festiwale przeprowadzały swoje wybory wcześniej. Jednak to nie koronawirus przeważał w tematyce, a relacje rodzinne w każdej konfiguracji i przede wszystkim starość jako zapomniany aspekt życia każdego z nas.
Pokażemy film przekraczający granice gatunku, zrobiony w całości w świecie wojennej gry komputerowej. Jest też zaangażowany społecznie, amerykański dokument o kobietach-kapłanach „Kobieta ksiądz” czy brutalnych, chińskich przesłuchaniach „Nie zadawaj pytań”. Zakwalifikowaliśmy też doskonałe filmy polskie, w tym m.in. laureat Studenckiego Oscara „Family2Yifan Sun, „Zobaczyć Niepodległość” Piotra Jasińskiego portretujący Marsze Niepodległości czy „Long time no see” Roberta Romanowskiego – wzruszająca, polsko-szwedzka historia rodziny, którą podzieliła emigracja z Polski. O skutkach koronawirusa opowie film „Co zrobimy z całą tą przyszłością?” Macieja Janickiego, w którym młode małżeństwo z Olsztyna próbuje poradzić sobie w dobie pandemii z prowadzeniem kawiarni i wychowaniem dzieci. „Poziom jest naprawdę światowy” – przekonuje Szczyszyk.

Poza 12. blokami konkursowymi w programie znalazły się najnowsze produkcje kina dokumentalnego w sekcjach „Sezon” i „Filmy o filmach”. Nie zabraknie przedpremier i pokazów specjalnych. Pokażemy dokument „Wojna gwiazd” – film poznańskiego reżysera opowiadający o wciąż żywym fenomenie i fandomie „Gwiezdnych wojen”. Przedpremierowo zobaczymy film o słynnym fotografie Helmucie Newtonie czy wypełniony muzyką film „Nowy Orlean: Miasto muzyki”. Z partnerem festiwalu Studiem Munka OFF CINEMA zaprezentuje najlepsze dokumentalne „trzydziestki”, czyli najnowsze filmy podopiecznych studia.

W wyjątkowym i specyficznym dla wszystkich 2020 roku festiwal OFF / ON CINEMA przybierze formę hybrydową – filmy z konkursu głównego będzie można obejrzeć zarówno w salach kinowych CK ZAMEK, jak i online za pośrednictwem platformy streamingowej Bilety24. Widzowie online również będą mogli wziąć udział w głosowaniu publiczności. Przed każdym filmem twórcy – tym razem
z ekranu – przywitają widzów.

Zachęcamy do zapoznania się z programem tegorocznej edycji: www.offcinema.pl

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz