Relacje

26 luty 2021
Rosalie urodziła się w 1993 r. w Berlinie, na co dzień mieszka w Poznaniu. Polsko-niemiecka piosenkarka reprezentuje nurt współczesnego R&B, współpracowała m.in. z Taco Hemingwayem, w tym roku dołączyła do grona artystów prezentowanych w fascynującym muzycznie cyklu „FINA na Ucho”.
25 luty 2021
W przededniu 106. rocznicy urodzin Filharmonii Łódzkiej odbył się recital fortepianowy w hołdzie Arturowi Rubinsteinowi. Jeszcze niedawno spotkanie z muzyką na żywo było dla wielu myślą opartą na oczekiwaniu i nadziei.
Kiedy drzwi do kultury zostały ponownie otwarte, wszyscy, którzy tak bardzo tęsknili, mogli znów zasiąść na widowni filharmonii. Dotarło do mnie, że dawno nie widziałam tylu szczęśliwych ludzi – tak różnych pod wieloma względami, którzy są zadowoleni z tego samego powodu – możliwości udziału w koncercie na żywo. Odnoszę wrażenie, że ogólnie panującą atmosferę tego wieczoru można opisać często wypowiadanymi słowami przed koncertem: „No! Nareszcie! Otwarte!”.
23 luty 2021
Za nami premiera „Kwartetu” Ronalda Harwooda w WOK. Długo oczekiwana, trzykrotnie przekładana. To była niezapomniana, pandemiczna premiera, nareszcie z udziałem publiczności.
W spektaklu wyreżyserowanym przez Profesora Chrapkiewicza, obchodzącego w tym roku jubileusz 40-lecia pracy artystycznej, role śpiewaków operowych grają właśnie śpiewacy : Olga Bończyk, Alicja Węgorzewska, Ryszard Minkiewicz i Maciej Miecznikowski. Kostiumy do spektaklu zaprojektowała projektantka Natasha Pavluchenko.
22 luty 2021
Grząski grunt, półcień wśród korzeni oraz zapach drzewa i grzybów. Powiem krótko – wszystko, co zrobiła Joanna Rajkowska, na mnie zadziałało.
Po obszernej i pojemnej wystawie „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” w warszawskiej Zachęcie znalazłem się w miejscu, w którym nie przestając myśleć i analizować dzieła mogłem całkowicie odżyć (lub co najmniej odpocząć).
19 luty 2021
To nie była prosta farsa. Reżyserka wraz z aktorami i scenografką stworzyła przejrzystą historię, której jednak nie brakowało głębi. Wszystko to na ponownym otwarciu POK 13 lutego. Kolejne spekakle już w ten weekend.
Zanim przedstawienie się rozpoczęło, na scenę wyszedł dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak. – Nareszcie! – zaczął swoją króciutką wypowiedź. I wszystko się w tym słowie mieściło. Oto po kilku miesiącach odwyku wracamy do sal koncertowych. 13 lutego w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w warszawskich Łazienkach powrót ten był niezwykle satysfakcjonujący. 
Na dworze podesty
26 Styczeń 2021
Gala Mozart Night rozpoczęła obchody Jubileuszu 60-lecia istnienia Warszawskiej Opery Kameralnej. W nowo wyremontowanych wnętrzach Teatru Warszawskiej Opery Kameralnej zabrzmiał ponownie Mozart.
Program wieczoru był mozaiką najsłynniejszych arii pochodzących z oper Wesele Figara, Cosi fan tutte, Don Giovanni i Czarodziejski flet w wykonaniu znakomitych śpiewaków (Artur Janda, Ewa Tracz, Maria Rozynek-Banaszak, Natalia Rubiś, Tomasz Rak, Elżbieta Wróblewska, Aleksander Kunach, Ingrida Gapova, Aleksandra Żakiewicz, Ilona Krzywicka).
Gwiazdą wieczoru była Królowa Baroku, sopranistka Simone Kermes.
11 Styczeń 2021
Dramat nigdy nie jest jeden. Póki jednostka stanowi część zbiorowości, jej nieszczęście nie powinno pozostać obojętne społeczności. A póki należymy do takiej społeczności, i my odczuwamy konsekwencje zarówno jej zwycięstw, jak i porażek.
9 Styczeń 2021
Jonathan Plowright, Łukasz Borowicz i Orkiestra Symfoniczna PFB – to ich grę usłyszeliśmy podczas koncertu w ramach Gdańskiej Jesieni Pianistycznej 27 listopada.
2 Styczeń 2021
6 listopada wybrzmiał koncert inaugurujący 15. Gdańską Jesień Pianistyczną. Niestety chwilę po tym wprowadzono kolejne obostrzenia i reszta planowanych wydarzeń odbyła się w sieci. Mimo tej zmiany nie zabrakło wyjątkowych artystów, których każdy mógł „zaprosić” do swojego domu. W piątek 4 grudnia można było uczestniczyć w koncercie zwieńczającym festiwal, podczas którego zaprezentowano dzieła Mozarta i Beethovena.
30 Grudzień 2020
„Św. Jan Od-Nowa” to cykl koncertów z okazji zakończenia prac konserwatorskich i adaptacyjnych w kościele św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50). Od tej pory to zabytkowe, opuszczone, zrujnowane wojną i upływającym czasem miejsce tętni życiem kulturalnym. Jego nowa nazwa to Centrum św. Jana.

Strony