Relacje

8 Czerwiec 2020
Beata Szałwińska wzięła udział w programie „Domówka Kultury”, którego twórcami są polscy muzycy Sebastian Wypych i Piotr Kopietz.  Artystka znalazła się wśród znamienitych gości, kompozytorów i wirtuozów, którzy opowiadali o swojej twórczości i miłości do fortepianu.
1 Maj 2020
„Jesteśmy grupą muzyków, łączy nas pasja do grania i śpiewania muzyki z gier wideo! Z wielką radością prezentujemy nowe aranże, bawimy się muzyką” – piszą o sobie muzycy z Heroes Orchestra. Tę radość naprawdę da się usłyszeć – wcześniej w „realu”, teraz wirtualnie.
22 Marzec 2020
7 marca w Gdańsku. Sobota. Przez kilka godzin podtańcowywałam w kościele, słuchając pierwszorzędnych muzyków wykonujących barokowy repertuar z okazji inauguracji odbudowanych organów w Centrum Kultury św. Jana. „To jest praca!” – myślałam sobie z radością.
17 Marzec 2020
Za nami wspaniały marcowy weekend z muzyką Andrzeja Korzyńskiego. W warszawskim kinie Iluzjon oraz w FINA odbyły się dwa fantastyczne wieczory poświęcone jednemu z najważniejszych, choć paradoksalnie wcale nie najbardziej znanemu z polskich kompozytorów...
16 Marzec 2020
6 marca miała miejsce premiera spektaklu, ukazującego życie tuż po klimatycznej i cywilizacyjnej katastrofie: „Wracać wciąż do domu” w Teatrze Rozmaitości w Warszawie w reżyserii Magdy Szpecht. To koprodukcja Festival/Tokyo, TR Warszawa i Instytutu Adama Mickiewicza (premiera światowa odbyła się 8 listopada 2019 r. w Japonii).
15 Marzec 2020
Brzmiąca w ponad 150 filmach muzyka Andrzeja Korzyńskiego pozostawia po sobie liczne echa. Zrozumieć ten fenomen powrotu „mody” na muzykę kompozytora (a nawet go usłyszeć!) można było w czasie dyskusji i koncertu Stefana Wesołowskiego 7 marca w Instytucie Audiowizualnym FINA.
14 Marzec 2020
„Rodelinda” Georga Friedricha Haendla swoją prapremierę miała w 1725 r. w Londynie, po czym zniknęła na ponad 200 lat, by powrócić na sceny muzyczne w XX w. Dziś to rzadko wystawiane dzieło możemy zobaczyć na deskach Polskiej Opery Królewskiej.
Opera opowiada o losach mediolańskiej królowej, domniemanej wdowy, która mimo gróźb zakochanego w niej nowego władcy Grimoalda, jest zdecydowana dochować wierności zmarłemu mężowi. Z zapartym tchem śledzimy losy Rodelindy oraz zakochanego w niej, na zmianę czułego i groźnego Grimoalda, który odtrąca uczucia Eduide – szwagierki Rodelindy. Bohaterowie nie wiedzą, że Bertarido w rzeczywistości żyje i jedyne, czego pragnie, to odzyskać ukochaną żonę i syna.
13 Marzec 2020
Podczas wtorkowego koncertu w Filharmonii Łódzkiej byłam świadkiem intymnych rozmów, kłótni, czułych słówek, wielkich debat, przekomarzania i nietuzinkowych żartów. Język muzyki instrumentalnej nie należy do najłatwiejszych, ale dzięki Meccore String Quartet stał się znacznie bardziej przystępny dla publiczności, która zasiadła na widowni łódzkiej filharmonii.
6 Marzec 2020
Pomysł przedpremierowego zaprezentowania fragmentu spektaklu w celu przedyskutowania go z publicznością jest fenomenalnym zabiegiem PR-owym. „All journeys/pokaz work in progress” produkowany przez Teatr Tańca Zawirowania/Fundację Scena Współczesna wzbudził ogromne zainteresowanie.
5 Marzec 2020
Po raz dwudziesty po deptaku krynickim we wszystkie strony spieszą młodzi ludzie z gitarami w kolorowych futerałach. Są żółte, niebieskie, różowe, ale najwięcej jest czarnych. Jak kolorowe ptaki na tle białego śniegu. Nie zabrakło go także w tym roku. Spadł w wigilię festiwalu. Smutna jest bowiem festiwalowa Krynica, gdy nie ma śniegu i światełek, które władze miejskie zostawiają na drzewach i latarniach, by piękne było to krynickie święto gitary.
Festiwalowi towarzyszy konkurs – drabinka, po której wspinają się po laury kolejne pokolenia muzyków. Dopiero startowali profesorowie, a już mierzą się z trudnym programem konkursu ich uczniowie. Dwadzieścia sześć lat (początkowo festiwal odbywał się co roku, obecnie co dwa lata) to jednak kawał czasu…

Strony