Presto #9: Ameryka

Polish Your American Dream. Zrób to razem z nami.
Jeszcze nigdy tak nie pisano o muzyce kraju Wuja Sama.  Muzyka łagodzi obyczaje, powiedział Jerzy Waldorf. My dodajemy – muzyka stoi ponad podziałami, politycznymi, społecznymi, kulturowymi, stereotypowymi. 

Przeczytaj dziewiąty numer Presto w wersji papierowej i zamów u nas: zamowienia [at] prostoomuzyce.pl
A najlepiej - zamów prenumeratę Presto! Szczegóły tutaj.

We are powered by
Do lektury proponujemy muzykę z najwyższej półki, którą zapewnia naszym Czytelnikom serwis streamingowy WiMP.  Nie lubisz streamingu? Sprawdź WiMP HiFi i słuchaj muzyki w bezstratnych formatach. Przeczytaj także artykuł w Presto nr 9.

Motyw główny m.in.: Pod prąd Jazz schodzi do podziemia Polish Your American Dream Solówka Specjalnie dla Presto: Katarzyna Musiał Elliot Goldenthal W partyturze Błękitny symbol Ameryki - czyli jak jazz wszedł do filharmonii
Muzyczny know-how Mały instrumentalista Hebanowa pałka Polihymnia wie - powraca! Czułym uchem Melomanie, nie rezygnuj ze streamingu Życie między dźwiękami Life-style muzyczne Dwa spojrzenia na kaniony... Klasyka jeździ na Vespie Trzecie ucho muzyka

 
Przeczytasz tylko w wydaniu papierowym:

Odkrywamy Amerykę. Pod prąd – nowa muzyka amerykańska Barwy, które niesie wiatr – muzyka Indian Jazz schodzi do podziemia Na srebrnym ekranie – jest muzyka, jest moc! Marianelli vs. Zimmer. Czyli jednoaktówka w tempie presto. Wycieczka na Broadway Muzyka spod znaku Klonowego Liścia Gitara rządzi w Ameryce Polish Your American Dream. Poznaj historie tych, którym się udało.
Kontrapunkt: Tym razem redaktor naczelna zastanawia się, czy muzyki amerykańskiej nie postrzegamy zbyt stereotypowo, a vice przypomina, że właśnie od tego jest Presto, aby ze stereotypami się zmierzyć. UWAGA! Nie wierzysz, że można słuchać klasyki i lubić także inne gatunki muzyczne? Poznaj nową rubrykę w magazynie: Muzyczny Tygiel.

Solówka:  Pianistka Katarzyna Musiał wyjaśnia Kindze Wojciechowskiej przyczyny emigracji artystycznej do Kanady i opowiada o fanach klasyki za oceanem. Kompozytor Elliot Goldenthal o pierwszej w nocy rozmawia z Łukaszem Waligórskim o tym, czy hollywoodzka muzyka filmowa może być oryginalna, czy jako twórca jest perfekcjonistą i dlaczego znów przyjeżdża do Krakowa na 7. FMF.
W partyturze: Poznajemy utwory i ich tajemnice: Anna Falkowska za symbol Ameryki uznaje pewien błękitny utwór, dzięki któremu jazz wszedł do filharmonii. UWAGA! Specjalnie dla Was Adrian Nowak wyszukał kompozycje zainspirowane Ameryką!
Muzyczny know-how: Doradzamy i podglądamy klasykę od kuchni: Agnieszka Sakowicz rozwiewa dylematy rodziców, których dzieci chcą grać. Jaki instrument wybrać, ile i jak ćwiczyć? Jak motywować małego artystę do gry i jak radzić sobie z jego tremą? Z artykułu Marka Żurawskiego dowiadujemy się, jak działa batuta i skąd właściwie się wzięła. I czy aby nie przeszkadza ona orkiestrze? Polihymnia wraca na łamy Presto! Sekrety greckiej muzy zdradza Anita Kurdziel w trzech definicjach pełnych fantazji.
Czułym uchem: Poznajemy ciekawostki akustyczne i trendy: Anna Mielcarska udowodni, że nie warto rezygnować ze streamingu, szczególnie jeśli muzyki z sieci można słuchać w jakości hifi. A potem Katarzyna Paluch wyjaśni, czym właściwie jest ekologia muzyki i co ma wspólnego z noise'm i industrialem.
Life-style muzyczne: Muzyka to nie tylko pasja, to także praca i sposób na życie. Podróże inspiracją dla muzyki? Mówimy zdecydowane tak i z dwóch stron spoglądamy na amerykańskie kaniony. Pomaga Paweł Wiktor Siechowicz. Czy klasyka jeździ na Vespie? Znów potwierdzamy. A o miłości do muzyki opowiada Julia Wollner, redaktor naczelna magazynu La Rivista. Czy śpiewak ma trzecie ucho? Ma! Sprawdziła to Maria Napieraj.
Koda: Felietony, felietony... A ty się bój klasyki. Bo co masz do stracenia? - tym razem nie jest zabawnie. Bardzo serio Luiza Borowiec pyta, dlaczego idziemy na łatwiznę i co z tego wynika dla muzyki klasycznej. Wiolonczelistka Anna Markiewicz rozwiewa złudzenia tych, którzy koniecznie chcą odnosić sukcesy za oceanem. A nasz meloman, Władysław Rokiciński znów wspomina. Tym razem tenże sam błękitny utwór. Ale oczywiście pisze o nim z bardzo osobistej perspektywy...
Muzyka! Akcja! Klaps. I nowość! Tę część Presto oddajemy muzyce filmowej. Piszą dla nas Łukasz Waligórski (Muzyka filmowa - męska sprawa?) i Łukasz Jakubowski (Słowo o "Chinatown" czyli nieoczekiwana zmiana miejsc). Tu jest miejsce na recenzje filmów, w których główną rolę gra muzyka. Swoje typy zgłasza grupa filmowa MUDO - Music Documentaries.
Bagatele: Co sie wydarzyło, co się wydarzy, co nas zachwyciło. Korespondenci Presto w Polsce i za granicą relacjonują wydarzenia na łamach.
Repertuar: Wydarzenia w kraju i za granicą. Gdziekolwiek jesteś - tam brzmi muzyka! Wybierz się na koncert rekomendowany przez Presto.

W numerze polecamy:
- Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki
- Recenzje książek o muzyce, nie tylko na poważnie.
- Recenzje filmów - poleca grupa MUDO Music Documentaries - specjaliści od filmów muzycznych
- Nasze Gorące Płyty: Daniel Hope i Sting, Andrea Bocelli, Cecilia Bartoli, Luciano Pavarotti, Katarzyna Musiał, Łukasz Kwieciński.  

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów