Presto #7: Młodość

Przeczytaj siódmy numer Presto w wersji papierowej - zamów u nas: redakcja [at] prostoomuzyce.pl 

Prenumerata Presto? Szczegóły tutaj!

Posłuchaj ilustracji muzycznych do wybranych artykułów:

Motyw główny Ofensywa młodych Dawniej cudownych dzieci było mniej Co po nas zostanie? Solówka Marcin Sompoliński: "Idiotów jest mniej, niż myślimy" Marcin Stańczyk: "Muzyka nie jest po to, żeby się podobać" W partyturze Dozwolone do lat osiemnastu Muzyczny Piotruś Pan Ravel czaruje niegrzeczne dzieci
Muzyczny know-how Dawno, dawno temu... Muzyka jak się patrzy! Czułym uchem Ściany tworzą muzykę Skazany na jazz Life-style muzyczne Ziemia, kamienie i patyki W kraju wampirów

 

nowość! poznaj nasz CD prezent! do magazynu dołączyliśmy płytę, którą specjalnie dla Presto przygotował Łukasz Pawlak z wytwórni Requiem Records


Przeczytasz tylko w wydaniu papierowym:

Masz cudowne dziecko? Przeczytaj koniecznie!
Preludium: Takie tam lekcje pianinka Motyw główny: Dawniej cudownych dzieci było mniej
W partyturze: Dozwolone do lat osiemnastu Ravel czaruje niegrzeczne dzieci
Muzyczny know-how: Dawno, dawno temu, w krainie dźwięków

Kontrapunkt: Stereotyp kompozytora? To człowiek, który nie żyje... Redaktorki Presto zastanawiają się, czy ten stereotyp da się zmienić?
Muzyczny coming-out: Dawid Podsiadło. Dlaczego gra na puzonie? Jakiej muzyki słucha? Dowiedz się, dlaczego stwierdził, że rozmowa a Anitą Kurdziel do Presto to jego najlepszy wywiad!
Motyw główny: Klasyka jest młoda! Czyli kwintesencja młodości w muzyce: Kim są młodzi gniewni [muzycy]? Poznaj twarze młodego pokolenia artystów - wykonawców, kompozytorów. Spójrz w przeszłość ("Dawniej cudownych dzieci było mniej" i "Awangarda się starzeje") i w przyszłość klasyki ("Co po nas zostanie?"). Usłysz krzyk młodych, a właściwie - dowiedz się, jak się ich dziś promuje. Zobacz, jakimi ścieżkami chodzą młodzi kompozytorzy.
Solówka:  prof. Marcin Sompoliński udowadnia, że na koncertach muzyki klasycznej sale są pełne młodych ludzi. Trzeba tylko wiedzieć, jak ich zachęcić do przyjścia. I potem już nie wypuścić. Marcin Stańczyk za to wyjaśnia, dlaczego muzyka nie musi się podobać, ale za to - gdzie można ją znaleźć.

W partyturze: Adam Suprynowicz pisze o nieletnich utworach Witolda Lutosławskiego. O tym, jak skusić młodych melomanów do wizyty w filharmonii za pomocą kompozycji Benjamina Brittena, pisze Paweł W. Siechowicz.  A Ravel czaruje niegrzeczne dzieci w artykule Oskara Łapety.
Muzyczny know-how: Doradzamy i podglądamy klasykę od kuchni: Agnieszka Sakowicz pisze o tym, dlaczego warto opowiadać dzieciom bajki i co zrobić, żeby muzyka smakowała im, jak lody. Jakub Kościuszko, gitarzysta, pokazuje kulisy tworzenia teledysku do muzyki, która wykonuje. A w Słowniczku muzykofila Marta Kwiatek rysuje różne poli (polirytmię, politonalność, polichóralność), które świetnie tłumaczy muzykolog Anita Kurdziel. Z Encyklopedii po prababci tym razem wyrwaliśmy hasło Instrumentacya.
Czułym uchem: Poznajemy instrumenty muzyczne i ciekawostki akustyczne. Marek Ciepłucha zabierze Was w kolejną podróż po świecie akustyki. Tym razem sprawdzi, jak ściany tworzą muzykę. A potem Adam Czech opowie o instrumencie skazanym na jazz.
Life-style muzyczne: Muzyka to nie tylko pasja, to także praca i sposób na życie. Ziemia, kamienie i patyki w... wytwórni płytowej. O swoich 20-letnich doświadczeniach rozmawialiśmy z Łukaszem Pawlakiem, założycielem Requiem Records. Maja Baczyńska opowiada o podróży do kraju wampirów. Otwieramy też nowy cykl - muzyka w kuchni. I zaczniemy od razu od deserów - oczywiście muzycznych.
Koda: Felietony, felietony... Artyści są tworzywem - stwierdza Luiza Borowiec. Czy skutecznie broni tej tezy? Sprawdź! Wiolonczelistka Anna Markiewicz mimo wszystko wierzy, że raj jest tutaj, a nasz meloman, Władysław Rokiciński powątpiewa... w hasło tego numeru Presto! Do kompletu felieton z przymrużeniem oka o sprawach istotnych - tym razem - Zdzisław Polewicz zachęca, aby nie słuchać muzyki historycznie poinformowanej. I tłumaczy dlaczego woli mercedesa od starej syrenki.
Bagatele: Wydarzenia z ostatnich miesięcy – co się działo w świecie muzyki klasycznej. Nasi korespondenci w Polsce i za granicą relacjonują wydarzenia na łamach.
Repertuar: Wydarzenia w kraju i za granicą. Gdziekolwiek jesteś - tam brzmi muzyka! Wybierz się na koncert rekomendowany przez Presto.

W numerze polecamy: - Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki - Recenzje książek o muzyce, nie tylko na poważnie. - Recenzje filmów - poleca grupa MUDO Music Documentaries - specjaliści od filmów muzycznych

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów