Presto #5: Głos

Przeczytaj piąty numer Presto w wersji papierowej - zamów u nas: zamowienia [at] prostoomuzyce.pl 

Prenumerata Presto? Szczegóły tutaj!

Posłuchaj ilustracji muzycznych do wybranych artykułów:

Motyw główny Fabryka Sztuki Aleksandra Kurzak: "W dresie na scenę nie wyjdę" Solówka Cudowne fałsze Florence Jenkins Paul McCreesh: Wykonując Bacha Grecki mit o talencie W partyturze Partytura wagi państwowej Tradycja w kontrataku Zabójca sopranów
Muzyczny know-how Sztuka: miły przedmiot transakcji Kto śpiewa, modli się podwójnie Wyśpiewane dylematy Czułym uchem Analogowy świat dźwięków Irina Bogdanovich: "Tu nie ma demokracji" Life-style muzyczne Dobry muzyk zagra wszędzie... Muzyka skuta lodem Skrzypek boi się wejść na dach

 
Przeczytasz tylko w wydaniu papierowym:

Cały świat gra klasykę: W repertuarze wydarzeń zagranicznych imprezy w czasie wakacji - od lipca do września. Muzycy nie próżnują: jeśli nie grają i nie śpiewają na prestiżowych scenach, to zapraszają na festiwale! Jest z czego wybierać. Rekomendujemy imprezy w Polsce w kwartale kwiecień-czerwiec. Tego przegapić nie można!
Kontrapunkt: Redaktorzy Presto spierają się o współczesną formę i treść opery - czy reżyserzy powinni eksperymentować, czy raczej trzymać się wytyczonych w przeszłości szlaków?
Muzyczny coming-out: Tylko nam Kayah mówi, czym były dla niej występy z Royal String Quartet i dlaczego, choć nie lubiła grać na fortepianie, dziś wraca do klasyki. A może wróci także w projekcie scenicznym? O tym w Presto nr 5!
Motyw główny: Klasyka ma głos! Dosłownie. Numer dedykujemy sztuce wokalnej. Jako jedyna redakcja w Polsce wybraliśmy się na wycieczkę do Opery Narodowej i podglądaliśmy pracę jej ponad 1000-osobowego zespołu. Pokazujemy, jak działa ta Fabryka sztuki. Rozmawiamy także z operowym kontrolerem lotów - najlepszą polską inspicjentką - Teresą Krasnodębską. Ponadto rozmawiamy przy porannej kawie, dzień po emocjonującej "Traviacie" z divą Aleksandrą Kurzak o tym, dlaczego została porównana do Marii Callas, kim jest dla niej mama-śpiewaczka i co dzieje się za kulisami wielkich oper.
Solówka: Florence Foster Jenkins - kto jej nie słyszał, ten nie zrozumie fenomenu popularnych programów w stylu: "Jak oni śpiewają". Pani Jenkins potrafiła zaśpiewać, jak mało kto, w dodatku robiła to publicznie! Maria Callas - po drugiej stronie barykady. A może nie? Zastanawiamy się nad mitem gwiazdy. Paul McCreesh - w wywiadzie dla Presto tłumaczy, dlaczego nie jest specem od Bacha, ale dlaczego inni tak myślą.
W partyturze: Utwory, które mają głos. Dlaczego Luonnotar choć piękna, odstrasza nawet wybitne śpiewaczki? Jaka jest muzyczna korona ziemi? Jaką rewolucję przeprowadził swoimi utworami wokalnymi "Jutrznia" i "Pasja wg. św. Łukasza" Krzysztof Penderecki? Czy można polubić operę współczesną - zastanawiamy się śledząc losy Doctora Atomica, Nixona i Mao Tse-Tunga.
Muzyczny know-how: Doradzamy i podglądamy klasykę od kuchni: Poznajemy historię mecenatu - bez niego nie byłoby muzyki, a kompozytorzy dziś uznawani za wybitnych, musieliby parać się innymi zawodami, wśród nich Beethoven, Wagner, Liszt, Vivaldi. Udowadniamy, że nauka gry na instrumencie może być podobna do nauki języka ojczystego. Podpowiadamy, czym są: kantata, oratorium i pieśni. Polecamy do posłuchania najciekawsze i te przełomowe. W Słowniczku muzykofila wyjaśniamy kilka muzycznych pojęć. Z encyklopedii po prababci znów wybraliśmy ciekawy termin, mocno związany z tematem numeru.
Czułym uchem: Poznajemy instrumenty muzyczne i ciekawostki akustyczne. Skoro najdoskonalszy instrument to ludzki głos, czy może istnieć coś jeszcze lepszego? Dowiecie się z Presto! Ale wcześniej Marek Ciepłucha zabierze Was w świat winyli.
Life-style muzyczne: Muzyka to nie tylko pasja, to także praca i sposób na życie. Sprawdzamy, jak wygląda praca kwartetu smyczkowego. Próbujemy w Helsinkach podnieść temperaturę i odkrywamy, że jest to miasto, którego naprawdę mogą Finom zazdrościć Szwedzi. Luiza Borowiec zastanawia się, dlaczego skrzypek boi się wejść na dach i dlaczego tak wstydliwe w środowisku muzycznym są słowa: promocja i marketing. A nasz gość, Jacek Michalak, viceprezes firmy Atlas, opowiada o swoich muzycznych pasjach.
Koda – niecodzienne felietony: Muzyk i meloman, Czytelnicy: czy świat muzyki klasycznej widzą tak samo? Tym razem o tym, kiedy muzyk może śpiewać i czy ma głos w ważnych sprawach. I dlaczego meloman z pierwszej wycieczki do opery pamięta wyłącznie własny kapelusz. Nasi Czytelnicy deklarują na łamach Presto, czy są za, czy przeciw operze. A może po prostu lubią dobrą muzykę - i wokalną, i instrumentalną? Do kompletu felieton z przymrużeniem oka o sprawach istotnych - tym razem - kto obrzydza publicznie muzykę klasyczną.
Bagatele: Wydarzenia z ostatnich miesięcy – co się działo w świecie muzyki klasycznej. Nasi korespondenci w Polsce i za granicą relacjonują wydarzenia na łamach.

W numerze polecamy: - Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki - Recenzje książek o muzyce, nie tylko na poważnie.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów