Presto #11: Zdrowie

Muzyka w zdrowiu i w chorobie
Muzyka wpływa na nasze samopoczucie. Dostarcza nam niewysłowionych wzruszeń i przeżyć. Czy jednak słuchając jej, leczymy się z czegokolwiek, czy tylko pogłębiamy naszą chorobę? Czy stajemy się lepsi, bo słuchamy dobrej muzyki? W najnowszym numerze zadajemy sobie wiele pytań, na niektóre znajdujemy odpowiedź, inne zostawiamy dalszym rozmyślaniom. Pochylamy się też nad chorymi artystami i patrzymy na nich z bardzo ludzkiej perspektywy.

Przeczytaj jedenasty numer Presto w wersji papierowej i zamów u nas: redakcja [at] prostoomuzyce.pl. A najlepiej zaprenumeruj Presto! Szczegóły tutaj.

We are powered by
Do lektury proponujemy muzykę z najwyższej półki, którą zapewnia naszym Czytelnikom serwis streamingowy WiMP. Nie lubisz streamingu? Sprawdź WiMP HiFi i słuchaj muzyki w bezstratnych formatach. (Przeczytaj także artykuł w Presto nr 9)

Motyw główny m.in.: Swędzi, boli (piecze) Muzyczna mapa ciała Muzyczne tortury Solówka Specjalnie dla Presto: kompozytor muzyki filmowej Bartosz Chajdecki W partyturze Dodatek nutowy: Pianista Wojciech Kilar - temat filmowy artykuł: Gra o życie
Muzyczny know-how Tak sobie rozmawiamy Orkiestra wpuszczona w kanał Polihymnia wie! Czułym uchem Akustyka i instrumenty: Orkiestra Narodowa - reaktywacja Harfa, której nie ma Life-style muzyczne Za najszerszą granicą Dr Music Czego ci nie da filharmonia

 
Bądź na bieżąco - czytaj Magazyn on-line!

Tylko w wydaniu papierowym znajdziesz:
Preludium Wszystkie felietony na start! Gościnny występ Grażyny Kondrat, lekarza i muzyka. Fantazja na jeden głos Mai Baczyńskiej, pikantne teksty Anny MarkiewiczLuizy Borowiec oraz pełen wątpliwości głos Władysława Rokicińskiego.
Muzyczny coming-out Nowicjuszka Marysia. Tym razem swoje sympatie muzyczne zdradza nam Afrodyta Weselak, aktorka oscarowej Idy i wiolonczelistka zespołu Red Heels.
Motyw Główny
Nie wierzcie w ideały – przestrzega Kinga A. Wojciechowska
Swędzi, boli (piecze) – opowiada Julia Tomaszewska
Muzyku, lecz się sam – radzi Anna Markiewicz
Jadwiga Śmieszchalska i Mathieu Spencer: Trzeba nastroić ciało do gry – z ekspertami rozmawia Agnieszka Olek
Rozkładówka:
Muzyczna mapa ciała – przygotowali Francesco Goya i Maria Napieraj
Ból zamrożony do kości – analizuje Katarzyna Gardzina-Kubała
Lista przebojów sal operacyjnych – z wizytacją w szpitalach był Łukasz Jakubowski
Muzyczne tortury – według Mai Baczyńskiej
Ratuj głos, zanim będzie za późno – alarmują Anna Mielcarska i ekspert Voice and More Anna Stokalska

Kontrapunkt Redaktorki dyskutują: jeśli muzyka klasyczna ma być popularna – w jakim stężeniu ją podawać? Ma działać jak lek homeopatyczny czy antybiotyk?

UWAGA! Nie wierzysz, że można słuchać klasyki i lubić także inne gatunki muzyczne? Przeczytaj Muzyczny Tygiel, który tworzą Maja Baczyńska i Estera Prugar.

Solówka
Kompozytor muzyki filmowej Bartosz Chajdecki opowiada redaktorkom naczelnym o chorobach polskich filmów, o tym, czy muzyka może być receptą na kasowy sukces. I o tym, przy jakiej muzyce jest gotów zabić.
W partyturze
Poznajemy utwory i ich tajemnice: Maria Napieraj i Ilina Sawicka wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym przygotowały dodatek nutowy. Tym razem - temat muzyczny z filmu Pianista. Przeczytaj, jak toczyła się Gra o życie i dowiedz się, jak pięknie zagrać motyw przewodni skomponowany przez Wojciecha Kilara.
Muzyczny know-how
Doradzamy i podglądamy klasykę od kuchni:
Magdalena Kunce opowiada u umuzykalnianiu najmłodszych metodą E.E. Gordona. Wywiad i reportaż z zajęć w jednym. Z artykułu Marka Żurawskiego dowiadujemy się, kto, dlaczego i jak wpuścił orkiestrę w kanał. Magdalena Kajszczak przekonuje (i ma na to dowody), że muzyka może na nas działać w sposób nieoczekiwany (ale zaplanowany pod czujnym okiem psychologów). Polihymnia wie! A sekrety greckiej muzy zdradza Anita Kurdziel.
Czułym uchem
Poznajemy ciekawostki akustyczne i instrumenty muzyczne:
Kinga A. Wojciechowska przygląda się największemu instrumentowi i jego nowoczesnej obudowie. I nie są to organy. Następnie Monika Lechspróbuje pokazać nam harfę, której... nie ma.
Life-style muzyczne
Muzyka to nie tylko pasja, to także praca i sposób na życie. Presto budzi wspomnienia. Przeczytajcie historię podróży Kingi A. Wojciechowskiej. Co ciekawego można usłyszeć za najszerszą granicą? Lekarze to ludzie ciągle zapracowani. Najpierw czasochłonne studia, potem specjalizacje, w końcu niekończące się dyżury. A niektórzy jeszcze grają i śpiewają! Maja Baczyńska opowiada, jak żyje Dr Music. Czego nie da ci filharmonia, ale możesz to znaleźć na ekskluzywnym statku? Sprawdź razem z Anną Markiewicz!

UWAGA - IDZIE NOWE! Po sukcesie "Mody na filharmonię" postanowiliśmy stworzyć nowy dział: Klasyka i styl A tu za sprawą projektantki Anety Teter i stylistki Izy Hulbójpoczujemy wreszcie wiosnę! I przedstawiamy nasze kulinarne impresje.

Muzyka! Akcja! Klaps. Tę część Presto oddajemy muzyce filmowej. Piszą dla nas Łukasz Waligórski (O tym, że kompozytor może czasem być aktorem i jak mu to wychodzi) i Łukasz Jakubowski (drugi raz w tym numerze sięga po tematykę medyczną) oraz Paweł Stroiński (podpowiada, jak skomponować geniusza). Do tego już tradycyjnie muzyczno-filmowy tygiel i Filmoteka MUDO!

Bagatele Co się wydarzyło, co się wydarzy, co nas zachwyciło. Korespondenci Presto w Polsce i za granicą (dr Jacek Kornak) relacjonują i zapowiadają wydarzenia na łamach. Oddajemy też głos instytucjom, którym szczególnie leży na sercu popularyzacja muzyki klasycznej.
Repertuar Wydarzenia w kraju i za granicą. Gdziekolwiek jesteś - tam brzmi muzyka! Wybierz się na koncert rekomendowany przez Presto. 
Prestuś rozkwita na wiosnę! Tym razem najmłodsi przeczytają bajkę, rozwiążą zagadkę, pójdą na koncert, zdobędą parę cennych informacji, pokolorują obrazek...

 

W numerze polecamy
- Recenzje płyt z muzyką klasyczną dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych miłośników muzyki. Redaktorem działu jest ks. Adrian Nowak, przyjaciel Presto i wielki meloman, znany z relacji publikowanych wielokrotnie na prostoomuzyce.pl
- Recenzje książek o muzyce, nie tylko na poważnie.
- Nasza Gorąca Płyta: jedna a dobra – Piotr Beczała po francusku (Universal/DG)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów