Presto filmowe #2

16.02.2016
Presto filmowe #2

Muzyka filmowa już na dobre zagościła w Presto. Postanowiliśmy pisać więcej, chętniej, częściej. W tym celu powstało Presto filmowe. Zapraszamy na łamy i zachęcamy do kontaktu – napisz do vice-naczelnej Presto, redaktor naczelnej Presto filmowego, Mai Baczyńskiej, jakie tematy, kompozytorzy, filmy Cię interesują: redakcja (at) prostoomuzyce.pl

Gościnnie: Kiedy kino leczy duszę

Martyna Harland (TVP Kultura): Spośród wszystkich dziedzin sztuki, kino ma największą moc oddziaływania. Filmy pozwalają nam nie tylko na spotkanie z własnymi emocjami, ale również zaakceptowanie tych emocji w bezpiecznych warunkach. Jest to szczególnie wartościowe w przypadku emocji nieprzyjemnych i negatywnych. Bo czasem warto także skonfrontować się z naszą ciemniejszą stroną.

(cały felieton przeczytasz w Presto #14)

Rekonstrukcja partytur filmowych. Pokochać czy wzgardzić?

Tomasz Goska (filmmusic.pl): Nie sposób nie docenić wielkiej dowolności, jaka panuje obecnie na rynku muzyki filmowej. Soundtrackowe Eldorado kosztuje nas jednak wiele. I nie chodzi tylko o kwestie finansowe.

(cały felieton przeczytasz w Presto #14)

Ilustracja do artykułu
Jeden z soundtracków, o których pisze nasz felietonista:

https://www.youtube.com/watch?v=bpsocpoUjac

Duch w przestrzeni
Paweł Stroiński (filmmusic.pl, Presto): W japońskiej kulturze istnieje pojęcie ma, tzw. „negatywnej”, relacyjnej przestrzeni. Najprościej zobaczyć ją, jeśli patrzymy z bliska przez rozpostarte palce. Ma znajduje się między nimi.

(cały felieton przeczytasz w Presto #14)

Ilustracja do artykułu
Główna bohaterka Motoko Kusanagi i "ma" w muzyce Kenji Kawai. Odnajdziesz?

https://www.youtube.com/watch?v=D1u15C3zp50

Liczy się pomysł
Maja Baczyńska: Teledysk – cóż, trudno o formę w równym stopniu działającą na zmysł słuchu, co i wzroku, a przy tym, z perspektywy twórców, tak wdzięczną, jak i niewdzięczną zarazem.

(cały felieton przeczytasz w Presto #14)

Ilustracja do artykułu
Tak się robi teledysk:

https://www.youtube.com/watch?v=w5EuPPje3G8

A tak wygląda teledysk zrobiony:

https://www.youtube.com/watch?v=ETbUhsKp_5Y

W Presto filmowym znajdziesz: Tygiel festiwalowy, Tygiel muzyczno-filmowy oraz recenzje filmów muzycznych przygotowane przez Grupę filmową MUDO Music Documentaries. Nie przegap rekomendacji Anny Józefiak / Soundtracks.pl

Gramy także rubryki:

Motyw główny
Muzyczny coming-out
W partyturze
Muzyczny know-how
Life-style muzyczne

Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego
Sprawdź, o czym pisaliśmy w poprzednich numerach

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz