Numer 14 – Life-style muzyczne

16.02.2016
Numer 14 – Life-style muzyczne

Muzyka to pasja, praca, styl życia. Towarzyszy nam codziennie, nawet nieproszona. Czasem pomaga, na przykład w podróży, gdy bywa najlepszym przewodnikiem w nowej przestrzeni. Muzyka tworzy miejsce spotkania. Muzyka otwiera nas na ludzi. Muzyka uwrażliwia i sprawia, że stajemy się lepsi, bardziej chętni do działania. Trzeba tylko spróbować.

Podróże: Znaleźć kawałek siebie
Maja Baczyńska i Ewa Szpotakowska: Politycznie młody kraj – Estonia powstała jako państwo po II wojnie światowej – o silnych wpływach skandynawskich i niemieckich, ma dziś bardzo silną tożsamość narodową. Podobnie rzecz ma się z Finlandią, która odłączyła się od Rosji w 1917 roku, a za sobą ma także podporządkowanie sąsiedniej Szwecji. Tożsamość wzmacnia w obu krajach muzyka.

(cały artykuł przeczytasz w Presto #14)

Ilustracja do artykułu
Veljo Tormis – obok Arvo Pärta – jeden z najważniejszych kompozytorów estońskich:

https://www.youtube.com/watch?v=oJMLIZjpKmw

Zawód-muzyk: Sama jestem zdziwiona, że daję radę z tym wszystkim
Kinga A. Wojciechowska: Każdy muzyk gromadzi swój artystyczny kapitał przez wiele lat. Studia, kursy mistrzowskie, zawodowe kontakty… Cała sztuka w tym, żeby ów kapitał procentował przez wiele lat. Czasem warto w tym celu zdywersyfikować ryzyko i zainwestować w różne opcje.

(cały artykuł przeczytasz w Presto #14)

Ilustracja do artykułu
Najnowsze muzyczne „dziecko” Jolanty Pszczółkowskiej-Pawlik: F. Schubert „Die Schöne Müllerin” – Karol Kozłowski – tenor, Jolanta Pszczółkowska-Pawlik – fortepian:

https://www.youtube.com/watch?v=vbpy_7-K7vA

Gramy także rubryki:

Motyw główny
Muzyczny coming-out
W partyturze
Muzyczny know-how
Presto filmowe

Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego
Sprawdź, o czym pisaliśmy w poprzednich numerach

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz