Listopad w Teatrze Wielkim w Łodzi

-
01.11.2021

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na listopadowe spotkania z operą i baletem. W repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie. 

 

Don Pasquale | Gaetano Donizetti

6 listopada | 18:30

7 listopada | 18:00

 

Dla pięciorga głównych bohaterów Donizetti stworzył pełne blasku, muzycznych i wokalnych perełek dzieło, w którym akcja sceniczna i relacje między postaciami są tak samo zabawne i błyskotliwe, co każda nuta w mistrzowskiej partyturze kompozytora. Nie ma tu czasu na nudę i odpoczynek od uśmiechu; są – gra pozorów, subtelny dowcip i sytuacyjny komizm. Spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego, pod mistrzowską batutą Marty Kosielskiej.

 

 

Wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych

11 listopada | 18:00

 

Tradycją koncertów w Sali Kameralnej stały się wieczory, podczas których artyści śpiewają pieśni wspólnie z publicznością. Szczególnym dniem - idealnym dla takich „artystycznych symbioz”- jest Święto Niepodległości. Bogaty repertuar polskich pieśni patriotycznych, począwszy od Rozkwitały pąki białych róż po Serce w plecaku, służy takim okazjom najlepiej. W Święto Niepodległości, ze śpiewnikami w ręku, otwartym sercem i odwagą, publiczność stanie obok artystów, by zespolić brzmienia wszystkich głosów. Dla tych, którzy nie czują się pewnie na scenicznych deskach, pozostaje wielka przyjemność wspólnego śpiewu ramię w ramię z sąsiadem obok. Oba momenty są niezwykle wzruszające dla wszystkich uczestników koncertu. Te wyjątkowe chwile tym razem Teatr będzie świętować w foyer.

 

 

Ziemia Obiecana | Franz von Suppé i Michael Nyman

18 listopada | 18:30

19 listopada | 18:30

 

Nowozelandzki choreograf opowiada historię Łodzi i to tańcem! Gray Veredon zauroczony miastem, filmem Andrzeja Wajdy i powieścią noblisty Reymonta stworzył jedyny i niepowtarzalny balet. Obrazy starej Łodzi, życie jej mieszkańców i losy powieściowych bohaterów przeplatają się w nim w rytmie wyznaczonym przez fabryczne maszyny, podkreślając oryginalność klimatu „miasta prządek”. To niezwykle oryginalny spektakl teatralny, w którym nie da się nie poczuć rytmu pulsującego życiem miasta fabrykanckich fortun, pałacowego przepychu i dramatów zwykłych ludzi.

 

Trouble in Tahiti | Leonard Bernstein

Głos ludzki | Francis Poulenc

21 listopada | 18:00

 

Podczas jednego wieczoru Teatr Wielki w Łodzi proponuje Widzom dwie jednoaktowe opery współczesne w reżyserii Michała Znanieckiego, pod batutą Michała Kocimskiego.

Pierwsza część, tego jakże ekscytującego wieczoru, to opera Leonarda Bernsteina Trouble in Tahiti. To dzieło, które zaskakuje niebanalnymi rozwiązaniami dramaturgicznymi, a w muzyce – nowatorstwem i inwencją, nie brakuje w niej także charakterystycznych „amerykanizmów” i soulowych nastrojów – tak lubianych przez publiczność całego świata.

Druga część wieczoru – Głos ludzki – to dzieło będące wstrząsającym monologiem – niezwykle osobistym wyznaniem nieprzytomnie zakochanej kobiety. Propozycja Francisa Poulenca w swej treści i formie jest zaskakująca, ale i niezwykła! Jest wypełniona wielkim lądunkiem emocji, zmiennością nastrojów i klimatów, a przez to wysoko zawieszająca poprzeczkę wykonawczyni, która wokal i aktorstwo musi mieć „w jednym paluszku”. Tej trudnej i wymagającej roli podjęła się primadonna Łódzkiej Opery – Joanna Woś.

 

Nabucco | Giuseppe Verdi

28 listopada | 18:00

 

 

Tęsknota Izraelitów za utraconą wolnością przeplata się w operze z dworskimi intrygami, żądzą władzy oraz rozterkami miłosnymi córek króla. Choć akcja toczy się w VI wieku p.n.e., w rzeczywistości nawiązuje do ruchów wolnościowych, które zmierzały do zjednoczenia Włoch pod panowaniem Wiktora Emanuela II. W okresie swojej premiery treść dzieła utożsamiana przez Włochów z własnym losem, dziś – już pozbawiona politycznego kontekstu – wywołuje wśród widzów równie niezapomniane wrażenie. To wszystko w wykonaniu  najlepszych solistów, chóru i orkiestry Łódzkiej Opery pod batutą Adama Banaszaka.

 

{info. pras}

 

 

 

 

        

 

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.