Liczy się pierwsze wrażenie [Inauguracja II Eufonii]

Koncert inauguracyjny był mocny i różnorodny.

Z lekkością wprowadził nas w dobry nastrój utwór czeskiego kompozytora Josefa Suka. I zmylił nas bardzo, bo już kolejny - koncert na klarnet z orkiestrą i głosy białe, którego gwiazdą był wyśmienity David Krakauer - wcisnął w fotele zamysłem, formą, treścią i wykonaniem. Trudna muzyka, bo i temat trudny. Mathew Rosenblum jest Amerykaninem ukraińskiego pochodzenia i trudne losy swoich przodków przepracował w Lamencie / Sabacie czarownic z 2017 roku. Ale może właśnie po to jest sztuka? 

A po przerwie - III Symfonia Witolda Lutosławskiego, muzyczne lustro stanu wojennego, pisana w latach 1981-1983. 
Nad całością panował dyrygent Rossen Gergov, któremu bez oporów, z wdziękiem i energią poddali się świetni muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

David Krakauer. NOSPR. II Eufonie
David Krakauer. fot. mat. pras. NCK

I to był dobry zestaw na początek. Muzyka niejednorodna, nieoczywista, z różnych kręgów kulturowych, którą jednak łączy idiom Europy Środkowo-Wchodniej, zgodnie z przewodnią ideą całego festiwalu. 
Ciąg dalszy potrwa do 23 listopada, gdy zabrzmi Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego z udziałem m.in. Tomasza Koniecznego, bohatera Presto #26.
Szczegóły na stronie festiwalu.

{KAW}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów