Krążek z rejestracją Bildbeschreibung Agaty Zubel trafia do dystrybucji

W 2018 roku podczas Transart Festival we włoskim Bolzano odbyło się prawykonanie opery "Bildbeschreibung" Agaty Zubel, jednej z najważniejszych kompozytorek naszych czasów. Polska premiera utworu podczas „Warszawskiej Jesieni” z udziałem Agaty Zubel, Franka Wörnera i wybitnych muzyków Klangforum Wien została zarejestrowana, a teraz trafia do dystrybucji na krążku Blu-ray wydanym przez wytwórnię ANAKLASIS. Rejestrację uzupełnia poświęcony kompozytorce film dokumentalny "Słowa jak dźwięki".

Heiner Müller, zainspirowany obrazem Emilii Kolewej, bułgarskiej studentki scenografii, napisał dramat złożony z jednego zdania zajmującego aż 8 stron, podzielonego wyłącznie przecinkami, średnikami i dwukropkami. Ten właśnie tekst stał się podstawą utworu Agaty Zubel, która tak komentowała "Opis obrazu":

„W dźwięku to przedsięwzięcie jest dla mnie inspirujące. Chcę się go podjąć. Cała ta zamrożona w czasie sytuacja dramatyczna, ta zatrzymana chwila, aż się prosi o dopełnienie jej nierealnego bytu muzyką. […] Zaplanowana droga przez zakomponowaną muzycznie przestrzeń to przejście przez obraz”.

Na wydanej przez ANAKLASIS płycie Blu-ray znalazł się także film dokumentalny w reżyserii Jana Sosińskiego poświęcony kompozytorce, zrealizowany we współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Telewizją Polską S.A. Dzięki zastosowaniu podwójnej narracji przedstawia Agatę Zubel z perspektywy twórczyni i odtwórczyni, ukazując rozwój obu tych aktywności u jednej osoby obdarzonej nieograniczoną kreatywnością, olbrzymimi możliwościami wokalnymi i magnetyczną osobowością.

Krążek dostępny jest w księgarni PWM i na pwm.com.pl, a także na empik.com, swiatksiazki.pl oraz w dobrych księgarniach muzycznych w Polsce.

To nie wszystkie październikowe wiadomości dotyczące Agaty Zubel! Między 28 a 31 października we francuskim Orleanie trwa XIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny,
w którego finale utworem obowiązkowym jest "Chamber Piano Concerto" na fortepian/y i zespół polskiej kompozytorki. Uczestnicy konkursu wystąpią ze znakomitymi muzykami Ensemble intercontemporain, których poprowadzi Simon Proust. Ogłoszenie półfinalistów oraz galę wręczenia nagród będzie można śledzić na kanałach YouTube i Facebook wydarzenia. Więcej informacji znajduje się na stronie Konkursu.

Kompozytorka opracowała również wersję utworu bez udziału zespołu, na dwa fortepiany
i jednego pianistę. Zarówno Chamber Piano Concerto, jak i Piano Piano But Not Pianissimo zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Zachęcamy do poznania tych i innych publikacji z księgarni PWM!

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów