Krakowski Festiwal Filmowy wraca do kin...w lipcu

-
17.07.2021

 

Rusza przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych w krakowskich kinach studyjnych. 6 najciekawszych polskich filmów dokumentalnych trafi na ekrany 7 krakowskich kin studyjnych za sprawą Krakowskiej Fundacji Filmowej, która rozpoczyna współfinansowany ze środków Miasta Krakowa projekt będący odpowiedzią na potrzeby widzów i twórców spragnionych kinowej atmosfery. Zobaczymy m.in. laureata polskiego Oscara “Wieloryba z Lorino” oraz ulubieńca publiczności tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego - “Polański, Horowitz. Hometown”. Doskonała okazja by nadrobić festiwalowe zaległości!

 

“Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji.” - tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, Prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej - “Ten projekt jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom krakowskich kinomanów, a zarazem przedłużeniem festiwalowej współpracy z krakowskimi kinami studyjnymi, w których od wielu lat mają miejsce pokazy Krakowskiego Festiwalu Filmowego.”

 

Seanse w ramach przeglądu odbywać się będą w jednym tygodniu w miesiąca, przez pół roku, od lipca do grudnia 2021. Każdy z 6 wybranych tytułów, creme de la creme festiwalu, trafi w danym tygodniu do wszystkich krakowskich kin studyjnych: Kina Pod Baranami,

Agrafki, Kiki, Paradoxu, Kijowa, Mikro i Sfinksa - przechodząc dzień po dniu, z ekranu na ekran. W ten sposób, podczas tygodnia z dokumentem widzowie różnych części miasta będą mogli obcować z najciekawszymi polskimi dokumentami i nadrobić festiwalowe zaległości. Pierwszemu pokazowi każdego z 6 tytułów towarzyszyć będzie spotkanie publiczności z twórcami lub bohaterami, lub też dyskusja wokół filmu prowadzona przez filmoznawców i ekspertów wybranych dziedzin, którzy pozwolą głębiej zanurzyć się w temat filmu.

 

“Do programu przeglądu wybraliśmy 6 filmów, które cieszyły się największą popularnością wśród widzów Krakowskiego Festiwalu FIlmowego, a także te, które zostały docenione przez jury.” - uzasadnia Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu. - “W zestawieniu znajdą się zarówno różnorodne filmowe portrety znanych i mniej znanych bohaterów, a także opowieści o nierozerwalnej więzi człowieka z naturą.” 

 

Przegląd zainauguruje wyjątkowy pokaz słynnego “Wieloryba z Lorino” Macieja Cuskego, niekwestionowanego zwycięzcy zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także zdobywcy polskiego Oscara - Orła 2021 za najlepszy polski film dokumentalny. Jubileuszowy festiwal odbył się w całości online i film nie miał dotąd ani jednego kinowego pokazu w Krakowie! Seans z udziałem twórców odbędzie się 22 lipca na największej sali kina Kijów. W kolejnych dniach (do 27 lipca) film będzie można zobaczyć w pozostałych krakowskich kinach.

 

W sierpniu (12-17.08) będzie można zobaczyć dokument “Polański, Horowitz. Hometown” Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły, który otrzymał tegoroczną nagrodę publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym. We wrześniu (9-15.09)  na widzów będzie czekał “Antybohater” Michała Kaweckiego, jeden z dwóch polskich filmów, który prezentowany był w prestiżowym międzynarodowym konkursie dokumentalnym KFF.  “Krafftówna w krainie czarów” Macieja Kowalewskiego i Piotr Konstantinowa to magiczna opowieść o barwnym życiu jednej z najwybitniejszych polskich aktorek. Ten dokument zobaczymy w październiku (14-20.10).

 

Na przekór jesiennej aurze między 18 a 24 listopada widzowie będą mieli okazję zanurzyć się w letnich krajobrazach filmu “Nature is my Homeland” Marka Gajczaka, który został w tym roku laureatem nagrody im. Macieja Szumowskiego ufundowanej przez MEDICINE za wyjątkową wrażliwość na sprawy społeczne. Przegląd zamknie w grudniu (16-21.12) film “@miriamfrompoland” Piotra Szczepańskiego - imponująca obserwacyjną wirtuozerią opowieść o rodzinie – tradycyjnej, choć nietypowej i związanej z Krakowem.

 

Krakowski Festiwal Filmowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń na świecie, prezentujących filmy dokumentalne i krótkometrażowe. Jako jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie jest na ekskluzywnej liście Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) wydarzeń kwalifikujących do Oscara® w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.

 

Organizatorem projektu jest Krakowska Fundacja Filmowa, przy wsparciu finansowym ze środków Miasta Krakowa. Na seanse filmowe obowiązuje specjalna cena biletów: 10 zł. Wszystkie pokazy będą odbywały się z zachowaniem najwyższych procedur bezpieczeństwa i zasad związanych z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

 

Harmonogram seansów:
 Lipiec (22-27.07) "Wieloryb z Lorino" reż. Maciej Cuske
 Sierpień (12-17.08) “Polański, Horowitz. Hometown” reż. Anna Kokoszka-Romer i Mateusz Kudła
 Wrzesień (9-15.09) “Antybohater” reż. Michał Kawecki
 Październik (14-20.10) “Krafftówna w krainie czarów” reż. Maciej Kowalewski i Piotr Konstantinow
 Listopad (18-24.11) “Nature is my Homeland” reż. Marek Gajczak
 Grudzień (16-21.12) “@miriamfrompoland” reż. Piotr Szczepański

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.