Koncert symfoniczny w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej - 23 września 2021

-
16.09.2021

Pełna wdzięku suita Holsta stanowi jedno z jego ostatnich dzieł (powstała w szpitalu na rok przed śmiercią kompozytora). Znany poza granicami Anglii głównie jako twórca Planet, Holst stworzył własny, zakorzeniony w ludowej muzyce angielskiej styl.

 

Po tym nastrojowym wstępie zabrzmi najbardziej dramatyczne dzieło instrumentalne Mozarta – Koncert fortepianowy c-moll, wysoko ceniony przez Beethovena i romantyków. Jego wykonawcą będzie Bogdan Czapiewski, pianista pochodzący z Gdyni, laureat wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych (m.in. w Bolzano, Lizbonie, Montrealu i Budapeszcie).

 

Drugą część koncertu wypełni rzadko grywane dzieło symfoniczne Schumanna – Uwertura, Scherzo i Finał op. 52. Kompozycja ta powstała w 1841 roku, kiedy to niemiecki kompozytor zwrócił się do muzyki orkiestrowej. Powstały wtedy dwie symonie (B-dur i d-moll), a także złożony z trzech części utwór, który być może również planowany był jako symfonia. Wprawdzie Schumann nie był do końca zadowolony ze swojej kompozycji i dlatego poddał ją gruntownej rewizji w 1845 roku. W tej postaci dzieło grywa się dzisiaj – jest to jeden z najbardziej pogodnych utworów wielkiego niemieckiego romantyka.

 

Sala koncertowa

23/09/2021, czwartek, godz. 19:00

Bilety w cenie: 16-58 zł

Koncert symfoniczny – Bogdan Czapiewski

Wystąpią:

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze – dyrygent

Bogdan Czapiewski – fortepian

 

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.