Jest taki dom [artyści dla Skolimowa]

22.02.2020
fot. mat. pras.

"JEST TAKI DOM" to piosenka charytatywna, która powstała specjalnie z myślą o Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie i jego mieszkańcach.

Autorem tekstu jest Marek Dutkiewicz (twórca takich przebojów jak m.in. "Dmuchawce, latawce wiatr" Urszuli, czy "Jolka, Jolka pamiętasz" Budki Suflera), a kompozytorem muzyki Marcin Nierubiec (utwory m.in. dla Maryli Rodowicz, Krzysztofa Krawczyka, Michała Bajora, Bohdana Łazuki i wielu innych). Teledysk wyreżyserował Dominik Wójcik. Zdjęcia: Filip Żubowski. Producentem klipu jest Lidia Popiel (Warszawska Szkoła Filmowa).

"Piosenka, która stworzyliśmy z Markiem Dutkiewiczem powstała z potrzeby serca. Dużo się mówi o młodych, zdolnych artystach, zapominając często o tych starszych, wybitnych, których apogeum kariery minęło. Dom Aktora w Skolimowie jest wspaniałym miejscem, które sprawia, że jesień życia nestorów naszej kultury nabiera kolorów. Pamiętajmy o starszych Artystach, bo to na ich piosenkach, wierszach, czy przedstawieniach wychowały się całe pokolenia" mówi Marcin Nierubiec kompozytor utworu "Jest taki dom".

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie został wybudowany z inicjatywy aktora Antoniego Bednarczyka w roku 1927, ze składek członków ZASP i darowizn miłośników teatru, z myślą o samotnych emerytowanych artystach. Do II wojny światowej pełnił także funkcję schroniska dla aktorów pozostających w trudnej sytuacji życiowej. Dotowany po wojnie przez Ministerstwo Kultury i Sztuki i wspomagany finansami zdobytymi przez liczne i różnorodne akcje koleżeńskie (kwesty, aukcje, przedstawienia, koncerty), pozostaje nadal miejscem pobytu nieuprawiających już zawodu artystów. Są to głównie osoby samotne – pozbawione rodzinnego zaplecza, lub funduszy pozwalających na opłacenie sobie prywatnej opieki.

Dom w Skolimowie został powiększony w latach 80. o nowy budynek, dzięki m.in. zapisom testamentowym Zofii Terne i rodzeństwa Rapackich oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Sztuki, jest dziś zamieszkały przez blisko 50 osób, których średnia wieku wynosi 86 lat. Każdy z pensjonariuszy ma do dyspozycji prywatny pokój, a także dostęp do dużego i pięknego parku otaczającego posiadłość.

Co najważniejsze jednak – seniorzy pozostają w kręgu osób, z którymi mogą dzielić pasje i zainteresowania. Nie jest to jedynie dom opieki, a prężnie działająca instytucja kulturalna. W Skolimowie odbywają się cyklicznie przedstawienie i koncerty, organizowane z pomocą i udziałem pensjonariuszy.

Skolimów zapewnia polskim artystom godne warunki w ostatnich latach życia, wymaga to jednak nakładów finansowych, których nie mogą pokryć same wpływy z emerytur jego mieszkańców oraz dotacji ZASPu – tym bardziej, że jego budynki, choć nadal piękne, wymagają już remontu. Dlatego zachęcamy by przekazać 1 % swojego podatku na potrzeby Domu Artystów Weteranów w Skolimowie.

Fundacja Artystów Weteranów Scen Polskich
Al. Ujazdowskie 45 00-536 Warszawa
e-mail: [email protected]
Numer konta bankowego: PKO B.P. 90 1020 1156 0000 7902 0054 6978
www.facebook.com/FundacjaArtystowSkolimow

***

W piosence i teledysku udział wzięli: Daniel Olbrychski, Wiktor Zborowski, Olga Bończyk, Piotr Machalica, Joanna Dark, Paweł Królikowski, Joanna Kurowska, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Królikowska, Krystyna Tkacz, Elżbieta Panas, Mariusz Wawrzyńczyk, Marcel Sabat, Marcin Nierubiec, Alexandra Linda, Marlena Miarczyńska, Ryszarda Gozdowska, Artur Gotz, Dawid Ludkiewicz oraz inni. Słowa: Marek Dutkiewicz Muzyka: Marcin Nierubiec Reżyseria i scenariusz teledysku: Dominik Wójcik Zdjęcia: Filip Aleksander Żubowski Produkcja klipu: Lidia Popiel (Warszawska Szkoła Filmowa) Opieka ZASP: Ryszard Rembiszewski, Elżbieta Panas i Joanna Kurowska

{red}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz