Jak zniknąć do końca [wystawa fotograficzna Łukasza Gawrońskiego]

-
17.11.2021

"Jak zniknąć do końca" to efekt zachwytu nad siatką porwaną przez wiatr, która przy odpowiednio wytrenowanej uważności może stać się najpiękniejszą rzeczą na świecie. To szkoła porzucania ego, zatapiania się w małych rzeczach, hodowania nowej czasowości. Metodologią pracy jest tutaj powolny, ślamazarny wręcz spacer i otwarcie się na przypadek. Czułość wobec tego, co drobne i ulotne.

Historia tych zdjęć zaczyna się podczas pandemii. Warunki na rynku pracy sprawiły, że jako aktor pozostawałem przez dziesięć miesięcy bez jakiejkolwiek pracy. Bezruch, beznadzieja i apokaliptyczna groza sprawiły, że potrzebowałem dokonać jakiejś wolty. Decydującym gestem okazało się przejście na drugą stronę obiektywu. W szkole aktorskiej i podczas praktyki zawodowej przyzwyczajony byłem do stania przed kamerą. Porzucenie tej wyuczonej strefy komfortu sprawiło, że zacząłem uczyć się czujności od nowa. Tym razem nie na osoby i ich gesty, a na rzeczy i otaczającą ich aurę. Fotografia okazała się doskonałym medium do zatapiania się w szczególe, gier z czasem. Z aparatem w ręku chodzi się znacznie wolniej. Zatrzymuje się w nieoczekiwanych miejscach. Doświadczenie robienia zdjęć to laboratorium nowej tożsamości.

 

Mateusz Górniak

 

"Jak zniknąć do końca"

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

ŁUKASZ GAWROŃSKI

 

17-28 listopada

wtorek-niedziela, godz. 14.00-19.00

 

Teatr WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.