Improwizacje na żywo do filmu Friedricha Murnaua na festiwalu ORGANy PLUS+®

-
05.06.2021

W trakcie drugiego koncertu po raz pierwszy na festiwalu ORGANy PLUS+® sztuka muzyczna spotka się ze sztuką filmową.

Na początku historii filmu muzyka tworzona na żywo była jego nieodłącznym elementem. Wykonywały ją orkiestry, pianiści, a także organiści. Budowano specjalne instrumenty do sal filmowych dające możliwość niemal kwadrofonicznego brzmienia. Gdy filmy udźwiękowiono, sztuka ta zaginęła, a instrumenty przepadły. Młody polski organista Filip Presseisen, oprócz zamiłowania do muzyki organowej, jest też miłośnikiem filmów, zwłaszcza niemych. W sobotę 5 czerwca o godz. 19.00 w Centrum św. Jana będziemy mogli się przekonać, jak brzmiała sztuka improwizacji organowej do filmu. Spośród wielu kuszących tytułów wybraliśmy rzadko pokazywaną ekspresjonistyczną adaptację filmową Friedricha Murnaua z roku 1926 na temat Fausta Johanna Wolfganga von Goethe. Czeka nas niezapomniany, pełen przeróżnych zmysłowych i intelektualnych doznań wieczór. Pozwólmy sobie na podróż w czasie !

Filip Presseisen

Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h. c. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST w 2013 roku oraz klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. Studiował również w klasie prof. F. Danksagmüllera w Hochschule für Musik w Lubece. Wziął udział w kilkunastu mistrzowskich kursach interpretacji i improwizacji. Laureat konkursów organowych: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji “Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon” w Berlinie 2015 r., I miejsce oraz nagroda specjalna na VI Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, II miejsce oraz nagroda publiczności na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji w Schwäbisch Gmünd, nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Organowym ION w Norymberdze za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych. Ponadto w 2015 r. wygrał konkurs Centrum Edukacji Artystycznej na napisanie programu nauczania przedmiotu “organy”. Program ten stał się modelem nauczania w szkołach muzycznych II stopnia w Polsce. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik sekcji instrumentalnej w krakowskiej Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia.

Festiwal ORGANy PLUS+® WIOSNA 2021: IMPROWIZACJE

5.06.2021 + Impro I: Film
godz. 19.00 kościół Św. Jana

Faust

Filip Presseisen (Kraków) – organy

Partnerem koncertu jest Grupa NDI

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, ARMS Production
Partnerzy: Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka, Grupa NDI

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.