I Symfonia – Prawda? Aleksandra Nowaka zabrzmi podczas festiwalu Malta w Poznaniu

-
14.06.2021

Co to jest prawda? Gdzie ma swoją siedzibę? Gdzie ma swój zarząd?” – te i inne pytania postawione przez Ryszarda Krynickiego w jego wierszu Prawda? stały się podstawą jednego z najnowszych utworów Aleksandra Nowaka. Zamówiona przez Fundację Malta I Symfonia – Prawda? będzie częścią Projektu Krynicki, w ramach którego po raz pierwszy zaprezentowane będą utwory trzech kompozytorów napisane do wierszy Ryszarda Krynickiego, jednego z najważniejszych twórców polskiej poezji współczesnej.

Aleksander Nowak od lat zachwyca krytyków i publiczność swoimi dziełami scenicznymi. Jego opera ahat-ilī – siostra bogów do libretta noblistki Olgi Tokarczuk oraz Drach. Dramma per musica  z tekstem Szczepana Twardocha wydane przez markę fonograficzną Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ANAKLASIS walczą o statuetki w plebiscycie Fryderyków. Mając na swoim koncie nie tylko liczne nagrody i wyróżnienia, ale przede wszystkim uznanie słuchaczy i wierną publiczność, kompozytor postanowił skierować się tym razem ku symfonice. Jego I Symfonia – Prawda?, nawiązująca do wiersza o tym samym tytule Ryszarda Krynickiego, zabrzmi dzień przed galą Fryderyków, 24 czerwca o godz. 19:00, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Zawarte w wierszu, jak i samym jego tytule pytanie jest pytaniem odwiecznym, zawsze na nowo aktualnym i zawsze pozostającym bez jednoznacznej odpowiedzi”, komentuje utwór kompozytor. „Podobnie gatunek symfonii, o której naturę można pytać w każdym czasie od nowa, wymyka się jednoznacznym definicjom. Co to jest prawda i co to jest symfonia? Trudno powiedzieć”.

Koncert Projekt Krynicki to wydarzenie łączące dwa różne pokolenia kompozytorów. Oprócz Aleksandra Nowaka muzykę do wierszy Krynickiego stworzyli Paweł Szymański i Paweł Mykietyn. Utwory wykona Sinfonia Varsovia prowadzona przez Bassema Akiki. Paweł Mykietyn przygotował instalację audialną Miasto, natomiast Paweł Szymański skomponował miniaturę muzyczną Dwa wiersze Krynickiego na trio wokalno-instrumentalne do wierszy Koty i To twój problem, w której wystąpi Krzysztof Materna, Justyna Wójcińska i Magdalena Pikuła.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.