Gorąca płyta: Piotr Beczała śpiewa przeboje

06.07.2013

Tenor Piotr Beczała nagrał dla niemieckiej wytwórni Deutsche Grammophon płytę, która stanowi uhonorowanie twórczości artystycznej Richarda Taubera – austriackiego śpiewaka stylu bel canto. Tauberowi dedykowano wiele powstałych w historii muzyki operetek. Pośród utworów na płycie nie zabraknie arii „Twoim jest serce me” z „Krainy uśmiechu” Franza Lehára, bo tym utworem zasłynął Richard Tauber. Artysta wykonywał ją tysiące razy, w wielu językach. Gdy zapytano go o ewentualne znużenie tak częstym śpiewaniem tej arii, odrzekł: – W lustro także spoglądamy każdego dnia.

Na płycie znalazło się kilka atrakcji. Urzeka zwłaszcza duet Piotra Beczały z sopranistką Anną Netrebko w utworze „Lippen schweigen”. Nowoczesna technika pozwoliła także na to, aby Beczała zaśpiewał ze swoim idolem „Du bist die Welt für mich”. – Bardzo chciałem zaśpiewać duet z Tauberem – wyjaśnia Beczała. – Wybór konkretnej kompozycji należał do mnie. To była wyjątkowa okazja zbliżenia się do tego wielkiego muzyka – kontynuuje – Nagranie z 1934 r. było dla nas wzorem. Wraz z orkiestrą pozwoliliśmy prowadzić się Tauberowi, dostosowaliśmy się do jego tempa i ozdobników. Poza tym, to on jest autorem tej piosenki, więc tylko on miał prawo obchodzić się z nią wedle własnego uznania. To było wielkie doświadczenie – zaśpiewać w jednym utworze z Richardem.

Słowa uznania za subtelną interpretację i umiejętność współtworzenia muzyki w tak niecodzienny sposób należą się zatem nie tylko Piotrowi Beczale, ale również Royal Philharmonic Orchestra, którą dowodził Łukasz Borowicz.

Na płycie pośród artystów usłyszymy także mandolinistę Avi Avitala, oraz Berlin Comedian Harmonists. Nagranie „Twoim jest serce me” nagrodził już francuski magazyn Diapason. Teraz płyta czeka na opinie melomanów, których z pewnością nie zawiedzie i którym sprawi wiele niespodzianek. (MK)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.