Gdańsk dla Muzyki Polskiej

-
13.09.2021

Program koncertu z cyklu Gdańsk dla Muzyki Polskiej oparty jest na wydanej ostatnio przez skrzypaczkę Natalię Walewską oraz pianistę Rafała Lewandowskiego płycie CD zatytułowanej „Perły Polskiej Kultury".

 

Znalazły się tu przede wszystkim miniatury skrzypcowe powstałe od końca XVIII wieku po początek wieku XXI. Obok znanych miniatur Paderewskiego i Wieniawskiego usłyszymy aranżacje polonezów Ogińskiego na skrzypce i fortepian, mało znaną Sonatę skrzypcową przypisywaną Karolowi Ogińskiemu, a także kompozycje pochodzącego z Wrocławia Piotra Salabera, który napisał Suitę tańców polskich właśnie z myślą o Natalii Walewskiej.

 

Poza utworami kameralnymi usłyszymy też dwa przeboje fortepianowe – Polonez Pożegnanie ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego, który do niedawna (zanim został wyparty przez Polonez Kilara z Pana Tadeusza) pojawiał się na prawie każdej studniówce, efektowny walc Chopina oraz zupełnie nieznaną Fraszkę Moniuszki, która przypomina nam, że twórca opery polskiej napisał około 100 miniatur fortepianowych.

 

 

Sala koncertowa

16/09/2021, czwartek, godz. 19:00

Wstęp wolny

 

Wystąpią:

Natalia Walewska – skrzypce, koncertmistrzyni Orkiestry Symfonicznej PFB
Rafał Lewandowski – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.