FINA na ucho: Gadt/Chojnacki/Gradziuk

-
18.11.2021

19 listopada 2021 r., o godz. 18.00 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 odbędzie się kolejny koncert z cyklu FINA NA UCHO.  W ramach cyklu występują składy jazzowe, zespoły rockowe, awangardziści. Wszystkie koncerty są rejestrowane, a ich nagrania udostępniane na portalu ninateka.pl. Tym razem usłyszymy jedną z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek Annę Gadt w swoim nowym projekcie ze Zbigniewem Chojnackim i Krzysztofem Gradziukiem.

Gadt & Chojnacki & Gradziuk

 

„Gesualdo” to najnowszy program tria Gadt/Chojnacki/Gradziuk inspirowany muzyką XVI wieku. Poprzedni, wydany w 2017 roku album Renaissance, przyniósł m.in.: wyróżnienie w postaci nominacji do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku.

 

„Renaissance Gesualdo” bezpośrednio nawiązuje do twórczości Carlo Gesualdo da Venosy, włoskiego kompozytora epoki renesansu, postaci ekscentrycznej i kontrowersyjnej, do którego twórczości odwoływali się m.in.: Monteverdi i Jan Sebastian Bach. Opowieść, którą snują Gadt, Chojnacki i Gradziuk jest swobodną inspiracją kompozycjami Gesualdo.

 

Nade wszystko jest jednak przemyślaną i konsekwentnie prowadzoną narracją, mającą wprowadzić słuchacza w świat free renesansu. Koncepcja muzyki granej przez trio zakłada tłumaczenie renesansowej przeszłości na język współczesnej muzyki improwizowanej i jazzowej.

 

Koncepcja muzyki granej przez trio zakłada tłumaczenie renesansowej przeszłości na język współczesnej muzyki improwizowanej i jazzowej. Spoiwem dla różnorodności jest filozofia muzyki oparta na trzech filarach: odwaga / szczerość / spontaniczność.

 

Zespół

 

Zbigniew Chojnacki –  akordeon / elektronika

Krzysztof Gradziuk – perkusja

Anna Gadt – głos

 

Anna Gadt

Improwizująca wokalistka jazzowa, pianistka i kompozytorka.

W swoim dorobku ma siedem autorskich płyt. Koncertowała m.in. we Francji, Niemczech, Szwajcarii, na Łotwie, Litwie, Słowacji. Laureatka Grand Prix międzynarodowego konkursu muzyków śpiewających Jazz Struggle. W 2018 roku uzyskała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Artysta Roku. Uczestniczka Polish Stage w ramach European Jazz Conference.

Obok własnego kwartetu jest pomysłodawczynią tria Renaissance. Współpracowała m.in. z Markusem Stockhausenem (festiwal Jazz Juniors), Liberty Ellmanem (Jazz Jamboree), Pawłem Mykietynem (opera Czarodziejska Góra, Wyliczanka na trzy głosy i dziewięć instrumentów).

Oprócz tradycyjnie rozumianego śpiewu, poszukuje nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych. Inspiracje czerpie ze sztuki, literatury i życia. Fascynuje ją człowiek i jego twórcze możliwości.

 

Zbigniew Chojnacki

Akordeonista, improwizator.

Muzykę oraz dźwięki postrzega swobodnie i umownie, najistotniejszy jest dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Każda forma wydawania dźwięku jest ułatwieniem w nawiązaniu kontaktu z ludźmi. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką,  jak sam mówi ,,stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykle krzesło na środku sceny mogą być inspirujące”. Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami m.in. Johnem Derekiem Bishopem (TORTUSA), Ramonem Pratsem, Yuhan Su, Joelle Leandre, Davidem Kollarem, Adamem Pierończykiem, Krzysztofem Knittlem.

 

Krzysztof Gradziuk

Perkusista i pedagog jazzowy.

Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Hohschule für Musik und Theater
w Lipsku. Członek tria RGG. Stały współpracownik czołówki polskiego jazzu, w tym Tomasza Stańki, koncertował m.in.: z Andy Sheppardem, Trevorem Wattsem, Evanem Parkerem. Esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta
i melodyk. Przemawiającą przez niego artystyczną prawdę zasila jego wrodzony sceptycyzm oraz niechęć, z jaką podchodzi do wszelkich kompromisów.

 

Więcej informacji

 

* Wstęp bezpłatny, obowiązuje rejestracja za pomocą formularza, jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwa miejsca.

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.