Filmy

26 Sierpień 2020
Aṣa to prawdziwa osobowość sceniczna. Już sama jej obecność intryguje, a gdy zaczyna śpiewać – mamy dreszcze, jesteśmy poruszeni. Zasłuchujemy się i tak trwamy.
17 Sierpień 2020
Telewizja Arte już nieraz zadziwiała swoim arsenałem narzędzi edukacyjnych. Dzięki krótkim, dynamicznym materiałom filmowym mamy szansę przyjrzeć się wielu obszarom kultury.
27 Lipiec 2020
„All” to najnowszy utwór Yanna Tiersena, francuskiego kompozytora, wokalisty i zarazem multiinstrumentalisty, znanego z muzyki do takich filmów, jak „Amelia”, „Goodbye, Lenin!” czy „Wyśnione życie aniołów”.
22 Lipiec 2020
Paul Thomas Anderson to amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Przy „Niciach widma” pracował z Danielem Day-Lewisem (m.in. Ostatni Mohikanin”), który tym filmem zakończył swoją karierę.
24 Czerwiec 2020
Ten, kto choć raz był w Paryżu, nigdy nie zapomni katedry Notre-Dame. Ten, kto choć raz był w jej wnętrzu, nigdy nie zapomni jej wysokiego sklepienia, witraży przepuszczających światło, atmosfery nabożnego skupienia i zasłuchania w mądrości wieków. Ten, kto choć raz usłyszał katedralne dzwony, nie chce już słuchać innych.
1 Czerwiec 2020
Prosta historia opowiedziana w „Johnie Carterze” (2012 r.) kryje w sobie więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Samotny, żądny bogactw weteran wojny secesyjnej przemierza Dziki Zachód, aż rozpoczyna walkę zarówno ze swoimi dawnymi kompanami, jak i z Indianami w pobliżu pewnej jaskini pełnej złota. Wyjściem z nieciekawej sytuacji okazuje się... teleport na Marsa.
Na miejscu Carter odkrywa, że ma w sobie od teraz znacznie więcej siły niż na Ziemi. Zostaje też wciągnięty w nie swoją wojnę... Historia łączy w sobie wątek podróży wojownika oraz miłości, konfrontacji dwóch światów i jako taka stanowi świetną rozrywkę, okraszoną muzyką sławnego kompozytora Michaela Giacchino.
20 Maj 2020
VI symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna” Ludwiga van Beethovena za pośrednictwem tancerzy zamienia się w niespieszną opowieść w Teatrze Chaillot. Ludzkie ciało służy tu jako narzędzie do interpretacji muzyki, zaś reżyser Patrick Lauze wraz z Les Films Figures Libres interpretuje ten nietypowy mariaż w pięknej filmowej realizacji.
15 Maj 2020
Są takie filmy, których się nie ogląda, lecz chłonie zmysłami. Są takie filmy, podczas których oddycha się tym samym powietrzem, które otacza bohaterów. Są takie, w które widz chce się wtulić i zostać w nich na dłużej. Takie myśli towarzyszyły mi podczas oglądania filmu Edwarda Nortona „Osierocony Brooklyn”.
14 Maj 2020
„Biały, biały dzień” (reż. Hlynur Pálmason, 2019) to duńsko-islandzki film przypominający w swojej strukturze samą wyspę – przez większość czasu mamy wrażenie, że niewiele się dzieje, wszystko spowija mgła, interakcje między bohaterami są niespieszne, wręcz leniwe. A potem nagle oglądamy scenę, która wyciska nam łzy z oczu. Jakbyśmy zobaczyli zapierający dech w piersiach pejzaż polodowcowy lub jakby właśnie na ekranie wybuchł wulkan.
9 Maj 2020
Początki sztuki fotografii sięgają I połowy XIX w. Od tego czasu zdjęcia pozwalają nam uchwycić nasze nastroje i ulotne chwile. Dobra fotografia nie tylko utrwala to, co nieuchronnie przeminie, lecz także zawiera ukryty przekaz, skłania do refleksji. A ponadto dokumentuje historię, jest niemym świadkiem wydarzeń.

Strony