Festiwal Strefa Ciszy już od najbliższego weekendu w Łazienkach Królewskich!

-
02.07.2021

Muzyka klasyczna, ludowa oraz jazzowa wybrzmi podczas dziewiątej edycji Festiwalu Strefa Cisza, który odbywać się będzie w Łazienkach Królewskich od 3 do 25 lipca 2021 r. Na kilku scenach plenerowych usłyszymy ponad sto koncertów, a wystąpią m.in. Atom String Quartet, Circle, Cohaere Ensemble, Perccello i Wah-Wah Brass.

 

Dziewiąta edycja festiwalu obejmuje cztery weekendy: 3-4 lipca, 10-11 lipca, 17-18 lipca oraz 24-25 lipca. Koncerty rozpoczynać się będą o pełnych godzinach między 10.00 a 18.00 w czterech miejscach jednocześnie - na Scenie Czerwonej przy Trou Madame, Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze i Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie.

 

Klasyczne interpretacje

Wystąpią m.in. Atom String Quartet; zespół Wah-Wah Brass, który zagra przeboje muzyki filmowej i popularnej w błyskotliwych aranżacjach na kwintet blaszany; Circle, polsko-serbski zespół kameralny prezentujący różne oblicza muzyki W. A. Mozarta oraz L. Van Beethovena; oraz Cohaere Ensemble, zespół barokowy, który swoją interpretacją muzyki francuskiej zachwycił największych francuskich znawców i koneserów (I nagroda na prestiżowym Le Concours International de Musique Ancienne du Val de Loire). W wykonaniu Kwintetu Klarnetowego UMFC usłyszymy utwory W. A. Mozarta, a zespół Perccello zaprezentuje intrygujące połączenie wiolonczeli barokowej i perkusji w utworach J. S. Bacha.

 

Brzmienie świata

Podczas tegorocznego festiwalu wybrzmi również muzyka świata. Usłyszymy m.in. barwną opowieść o kulturach muzycznych i ich nietypowych instrumentach - od Grecji aż po Szwecję -  w wykonaniu zespołu Yeremenko/Betley/Korolev, zaś San Luis Tango i Magdalena Lechowska zabiorą nas do Argentyny - kolebki tanga. Nie zabraknie też polskiej muzyki ludowej - w świat obertasów, mazurów i kujawiaków wprowadzi nas Kapela LZA "Promni". Ciekawie zapowiada się również koncert w wykonaniu Dance of Fire, pierwszego w Polsce kwartetu klarnetowego specjalizującego się w muzyce folkowej, który wzbogaca brzmienie klarnetów dźwiękami perkusji oraz instrumentów etnicznych.

 

Jazz i muzyka popularna

Na festiwalu nie zabraknie także szeroko pojętej muzyki jazzowej. Standardy jazzowe, i nie tylko, wykonają Dorota Szczepańska i Michał Sieniawski. Wybrzmi również muzyka popularna, Bossa Nova i swing; usłyszymy repertuar takich artystów, jak Seweryn Krajewski, Kayah, Wilki, Sting czy Stevie Wonder. Ponadto utwory dixilandowe zaprezentuje amerykańsko-polska formacja - Wisła Hot 4.

 

Koncerty dla dzieci

W ofercie dla najmłodszych jest koncert "Zaśpiewaj obraz", podczas którego posłuchać można będzie nastrojowych piosenek na wokal i gitarę, zainspirowanych dziełami z Królewskiej Galerii Obrazów. Plenerowemu muzykowaniu towarzyszyć będą rodzinne animacje w Pałacu na Wyspie. Uczestnicy zapoznają się z obrazami stanowiącymi inspirację dla wykonanych podczas koncertu piosenek oraz doświadczą sensorycznych interpretacji malarstwa. Wystąpią Teresa Kowalik i Maciej Kuczko.

 

Dzieci i rodziców, jak co roku, zapraszamy na cykl koncertów "Melomaluszki". Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy.

 

Scena Opowiadaczy

Po raz kolejny na festiwalu zagości również Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata, wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Zespół Mehehe przedstawi opowieści o Babach, Szeptuchach i Wiedunkach, czyli o wiejskiej magii i wierzeniach. Usłyszymy również opowieści muzykantów w wykonaniu Basi Songin i Pauli Kinaszewskiej. Pojawią się ponadto historie z serca Afryki, które przedstawią Gwidon Cybulski i Noumassa Dembele.

 

Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.

 

Organizatorami Festiwalu Strefa Ciszy są: Fundacja "Muzyka jest dla wszystkich", Muzeum Łazienki Królewskie.
Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków m.st. Warszawa oraz środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021.
Patronat medialny: Presto, RDC, Miasto Dzieci.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.