Wystartował Festiwal Orły

-
10.01.2023
Festiwal Orły

Jubileuszowa 25. edycja Polskich Nagród Filmowych Orły rozpoczęła się 9 stycznia w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Od tego dnia, przez ponad 3 tygodnie, widzowie oraz członkinie i członkowie Polskiej Akademii Filmowej będą oglądać filmy kandydujące w tegorocznej edycji Orłów. Po wieczornych pokazach organizatorzy zapraszają widzów na 29 spotkań z ich twórcami. Festiwal Orły 2023 potrwa do 3 lutego. Tegoroczne 25. Orły oraz Festiwal w kinie Iluzjon promuje nowy plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego, członka Polskiej Akademii Filmowej.

W programie Festiwalu Orły 2023 znajdują się filmy, które spełniły warunki Regulaminu Orłów i kandydują w tegorocznej edycji. To m. in.: „Silent Twins” w reżyserii Laureatki Orłów 2016 w kategorii Odkrycie Roku Agnieszki Smoczyńskiej, który miał światową premierę w konkursowej sekcji Un Certain Regard MFF Cannes, jak również uhonorowany Nagrodą Orizzonti MFF w Wenecji debiut nominowanego do Paszportów Polityki Damiana Kocura, „Chleb i sól” oraz wyróżniona Grand Prix na MFF w Tiranie „Iluzja” Marty Minorowicz i „Słoń” Kamila Krawczyckiego z nominowanym do Nagrody Zbyszka Cybulskiego Janem Hrynkiewiczem w roli głównej. W 25.edycji Orłów bierze także udział ubiegający się właśnie o nominację do Oscara „IO” Jerzego Skolimowskiego, Laureata Orłów 2022 za Osiągnięcia Życia.

 

Ponadto w ramach Festiwalu będzie można zobaczyć głośne i nagradzane polskie filmy dokumentalne, które w 2022 roku miały dystrybucję kinową, m. in.: „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego (Grand Prix Docs Against Gravity Film Festival 2022), „Silent Love” Marka Kozakiewicza (Wielki Jantar Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”), „Anioły z Sindżaru” w reżyserii Hanny Polak (Najlepszy Polski Film Festiwalu Ińskie Lato FIlmowe 2022), „Simona” Natalii Korynckiej-Gruz (Nagroda Publiczności Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym), „Pisklaki” Lidii Dudy (Marco Zucchi Award MFF w Locarno) oraz wiele innych.

 

Program 25. Festiwalu Orłów to najlepszy przykład, jak wiele dzieje się i jak wiele zmieniło się w polskiej kinematografii w ciągu ćwierćwiecza nagród Polskiej Akademii Filmowej. Głośne polskie filmy, które zwyciężają na największych międzynarodowych festiwalach, mocna reprezentacja świetnych kinowych dokumentów. Filmy oglądane i doceniane zarówno krytyków, jak i widzów, produkcje polskie i koprodukcje międzynarodowe, filmy uznanych polskich twórców i głośne debiuty. Chce się oglądać i czekać na następne 25 lat polskiego kina – Izabela Wójcik, dyrektor Polskich Nagród Filmowych.

 

Między 9 stycznia a 3 lutego gośćmi Orłów w kinie Iluzjon po wieczornych seansach będą m. in.: Aleksandra Terpińska („Inni ludzie”), Tomasz Schuchardt, Maciej Musiałowski („Chrzciny”), Anna Jadowska, Dorota Pomykała („Kobieta na dachu”), Agnieszka Smoczyńska, Kuba Kijowski („Silent Twins”), Łukasz Ronduda, Anna Zakrzewska („Lot”), Grzegorz Mołda („Matecznik”), Jacek Bławut („Orzeł. Ostatni patrol”), Anna Kazejak („Fucking Bornholm”), Jowita Budnik, Feliks Matecki („Orlęta. Grodno ‘39”), Daniel Jaroszek („Johnny”), Kamil Krawczycki, Jan Hrynkiewicz, Paweł Tomaszewski („Słoń”), Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak i Wojtek Dolatowski („Śubuk”) oraz Xawery Żuławski, Marian Prokop i Marta Stalmierska („Apokawixa”).

 

Od początku rosyjskiej agresji Polska Akademia Filmowa wspiera ukraińskich filmowców i ich rodziny. Festiwal Orły 2023 również będzie odbywał się w cieniu tej wojny. Pierwszy dzień Festiwalu będzie dniem ukraińskim. Festiwal Orły 2023 rozpoczniemy filmem dokumentalnym Szymona Gonery „Superheroes”, w którym ukazane są losy ofiar rosyjskiej napaści oraz tych, którzy niosą im pomoc. Następnie zapraszamy na pokaz specjalny dokumentu „Jeden dzień w Ukrainie” w reżyserii Wołodymyra Tichego – wielokamerowej opowieści o jednym z pierwszych dni wojny - dzieła twórców, którym Polska Akademia Filmowa przesyłała sprzęt filmowy i wyposażenie ochronne. Zaś filmem otwarcia Festiwalu będzie „Pamfir” Dmytro Sukholytkyy’ego-Sobchuka, polsko-ukraińska koprodukcja nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku. Na zakończenie Festiwalu pokażemy film dokumentalny Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Syndrom Hamleta” opowiadający o Ukraińcach, którzy pracując nad spektaklem Szekspira dotykają bolesnych traum wojny. Pokazy zakończy wieczorne spotkanie twórców filmów z widzami Iluzjonu i Akademią – powiedział Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

 

Tytuły filmów i nazwiska twórców Nominowanych do Orłów 2023 zostaną ogłoszone 8 lutego, po zakończeniu festiwalu. Nazwisko Laureata Orła 2023 Za Osiągnięcia Życia poznamy 1 marca.


 

9.01. – 3.02.2023 – Festiwal Orły 2023 w kinie Iluzjon w Warszawie

08.02.2023 – Ogłoszenie Nominacji we wszystkich kategoriach do Orłów 2023

01.03.2023 – Ogłoszenie Laureata Orła 2023 za Osiągnięcia Życia

06.03.2023 – 25. Gala Orłów 2023

 

Więcej informacji i szczegółowy program TUTAJ

Organizatorem Polskich Nagród Filmowych 2023 jest Niezależna Fundacja Filmowa, producentem Message Film. Współorganizatorem Festiwalu Orły 2023 w kinie Iluzjon –Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, partnerem Festiwalu Orły 2023 – Mazovia Warsaw Film Commission. Oficjalnym nadawcą Gali Orłów jest CANAL+. Głosowanie na Nominowanych i Laureatów przeprowadza wiodąca firma audytorska PwC gwarantująca tajność i poufność wyników aż do momentu publicznego otwarcia kopert z wynikami.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.