Festiwal ORGANy PLUS+® JESIEŃ 2021: JUBILEUSZE

-
24.09.2021

Sześć premierowych koncertów na żywo na festiwalu ORGANy PLUS+® 2021 JESIEŃ: JUBILEUSZE. Wokół niepokoje, kłótnie i wojny, pandemia nie odpuszcza, a organizatorzy w trakcie tegorocznej jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+®2021 chcemą na chwilę zanurzyć się w historii, by przypomnieć, że po deszczu przychodzi słońce, a po nocy – dzień, a sztuka może być skuteczną formą obrony przed trudami i kłopotami dnia codziennego.

 

W trakcie sześciu koncertów artyści i słuchacze będą muzycznie podróżować nie tylko po wybrzeżach Bałtyku, czy krajach europejskich, ale również po raz pierwszy zawędrują do Pałacu Opatów, a muzycznie do Nowego Świata…choć w paradoksalny sposób. Wsztstkim tym peregrynacjom będzie towarzyszył śpiew w wykonaniu plejady gwiazd polskich i zagranicznych oraz dźwięk wspaniałych gdańskich organów.

 

Tradycyjnie festiwal ORGANy PLUS+® rozpocznie się we franciszkańskim kościele Św. Trójcy. Dzięki współpracy z Konsul Generalną Republiki Federalnej Niemiec, panią Cornelią Pieper, wraz z młodymi muzykami zespołu Europäisches Hanse-Ensemble pod wodzą niezrównanego chórmistrza Manfreda Cordesa z Niemiec w czwartek 30 września o godz. 19.00 odbędzie się niezwykła podróż do siedemnastowiecznych miast Hanzy i posłuchamy muzyki, która uświetniała nad Bałtykiem uroczystości publiczne i święta kościelne…co NB. często było jednym i tym samym.

 

Dzień później w piątek 1 października o godz. 19.00 po raz pierwszy festiwal zawita do rokokowego Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie w Sali Muzycznej dokładnie w taki sam sposób jak robiono to w osiemnastym wieku artyści wykonają muzykę w stylu galant w wykonaniu francuskiego zespołu Les Chantres de Saint-Hilaire pod kierunkiem François-Xaviera Lacroux. Dzięki współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie możliwość posłuchać frankofońskiej muzyki, która rozbrzmiewała nie tylko we francuskich pałacach, ale również w salonach Nowego Świata. W prezentowanym programie zawarte zostały bowiem utwory pochodzące ze zbioru skompletowanego przez Kawalera de Chavoye, namiestnika Ludwika XV w Nowej Francji (czyli na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej) i wielkiego miłośnika kantat. 

 

W sobotę 2 października o godzinie 19.00 w kościele Św. Jana w Gdańsku na zakończenie międzynarodowej konferencji organologicznej „ św. Jan Od-Nowa – 260 lat organów bocznych Johanna Friedricha Rhodego” posłuchać będzie można kolejnego monograficznego koncertu z cyklu Bach in Gdańsk w wykonaniu Andrzeja Szadejko na organach i fantastycznej sopranistki – Anny Fabrello. Tym razem dowiemy się jakie muzyczne nowinki Jan Sebastian poznał w Luneburgu i jak to wpłynęło na kompozycje szesnastoletniego wówczas kompozytora.

 

Dokładnie 110 lat temu w salezjańskim kościele Św. Jana Bosko na Oruni elbląski organmistrz Eduard Wittek zbudował nowy pneumatyczny instrument w zabytkowej barokowej szafie organowej Andreasa Hildebrandta z 1749 roku. W tym samym czasie Berlin był jednym z najważniejszych centrów muzyki organowej. W czasie koncertu w poniedziałek 4 października o godz. 19.30 w salezjańskim kościele św. Jana Bosko na Oruni obie neoromantyczne tradycje – gdańska i berlińska – spotkają się pod palcami wybitnego organisty z Berlina – Andreasa Sieliga który, wraz z Christine Elbe - sopran przeniosą nas ponad sto lat wstecz do czasów fin de siècle’u.

 

Po kilku dniach przerwy przyjdzie czas na koncerty w kościele franciszkanów. Dwa ostatnie połączy jedna przestrzeń, ale muzycznie będą to dwa odrębne światy. Najpierw w sobotę 9 października o godz. 19.00 zabrzmią zrekonstruowane kantaty Friedricha Christiana Samuela Mohrheima - gdańskiego kapelmistrza, jedynego ucznia Bacha, który przez większość swojego zawodowego życia działał na terenie pierwszej Rzeczypospolitej. Ta porywająca muzyka będąca połączeniem bachowskiej polifonii, gdańskiej tradycji i eleganckiego stylu galant zabrzmi w wykonaniu nezrównanego gdańskiego zespołu Goldberg Baroque Ensemble oraz renomowanych solistów z całej Europy – Siri Karoline Thornhill z Norwegii, Franziski Gottwald z Niemiec, Virgila Hartingera z Austrii i Stephana Macleoda ze Szwajcarii. Gwiazdorska muzyka i obsada pomoże poczuć się nam jak gdańscy mieszczanie w drugiej połowie osiemnastego wieku.

 

Na zakończenie oragnizatorzy proponują chwile medytacji i zadumy. Ostatni concert, odbędzie się również we franciszkańskim kościele Św. Trójcy w Gdańsku w niedzielę 10 października wyjątkowo o godz. 15.00 i będzie hołdem złożonym przez czeski zespół wokalny Cappella Mariana pod kierunkiem Vojtěcha Semeráda jednemu z najwybitniejszych i najważniejszych kompozytorów europejskich - Josquinowi Desprez. Ten gigant muzyki wyznaczył kierunek rozwoju europejskiej muzyki wielogłosowej. W tym roku wspominamy pięćsetną rocznicę jego śmierci. W trakcie koncertu posłuchamy Miserere mei Deus wielkiego francuza, cały festiwal zakończymy przepięknym Requiem in memoriam Josquin Desprez jego najwybitniejszego ucznia Jeana Richaforta.

 

We franciszkańskim kościele Św. Anny rozpoczął się właśnie długo wyczekiwany remont jedynych zachowanych organów gdańskiego organmistrza Otto Heinrichsdorffa z 1911 roku, które ukryte są za przepięknym zabytkowym prospektem Andreasa Hildebrandta z 1710 roku.  Od tej edycji festiwalu ORGANy PLUS+® przez następne cztery będzie towarzyszyła idea wsparcia tego procesu. Każdy może się przyczynić do szybkiego powrotu tego zabytku do pełnej sprawności i oryginalnego wyglądu i brzmienia. Wystarczy tylko zostać patronem piszczałki…  

 

 

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, rokokowego Pałacu Opatów oraz neogotyckiego kościoła Św. Jana Bosko, unikatowe wnętrze kościoła Św. Jana, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że uczestnicy festiwalu wjedą w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.

 

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie !

 

- zachęcają organizatorzy festiwalu.

 

 

Szczegóły na stronie www.organyplus.com

 

Bilety w cenie 20/30/40 PLN oraz karnety w cenie 100/160 do nabycia na godzinę przed koncertem. Rezerwacje biletów na [email protected] do odebrania najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu. Na koncert w dniu 2.10.2021 wstęp wolny, obowiązują wejściówki.

 

ORGANy PLUS+® JESIEŃ 2021: JUBILEUSZE

 

30.09 czw. kościół Św. Trójcy godz. 19.00 + Hanza

Muzyka uroczysta miast Hanzy

Europäisches Hanse-Ensemble

Manfred Cordes (Niemcy) – dyrygent

Koncert specjalny pod honorowym patronatem

Konsul Generalnej Republiki Federalnej Niemiec

Pani Cornelii Pieper

 

1.10. pt. Pałac Opatów, godz. 19.00 + Mity i Filozofia

Wieczór z Kawalerem Chavoye

Les Chantres de Saint-Hilaire (Francja)

François-Xavier Lacroux (Francja) – dyrygent

Koncert we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku

 

2.10 sob. Kościół Św. Jana godz. 19.00 + Bach in Gdańsk II (1701)

Nauka w Luneburgu

Andrzej Szadejko – organy

Anna Fabrello – sopran

Koncert we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury

 

4.10. pon. kościół Św. Jana Bosko, godz. 19.30 + 1911

W kręgu berlińskich mistrzów

Andreas Sieling (Niemcy) – organy

Christine Elbe (Niemcy) - sopran

 

9.10 sob. Kościół św. Trójcy godz. 19.00 + Mohrheim

O niebiańska siostro

Siri Karoline Thornhill (Norwegia) – sopran

Franziska Gottwald (Niemcy) – alt

Virgil Hartinger (Austria) – tenor

Stephan Macleod (Szwajcaria) – bas

Goldberg Baroque Ensemble

Koncert we współpracy z PAN Biblioteką Gdańską

 

10.10 niedz. kościół Św. Trójcy godz. 15.00 + Desprez

Requiem

Cappella Mariana (Czechy)

Vojtěch Semerád  (Czechy) - dyrygent

 

Wydarzenia towarzyszące:

 

30.09-10.10
Promocja patronatu nad renowacją organów Otto Heinrichsdorffa we franciszkańskim kościele Św. Anny w Gdańsku.

 

1-2.10
Międzynarodowa Konferencja Organologiczna „Św. Jan Od-Nowa. 260 lat organów Johanna Friedricha Rhodego. Kultura organowa Gdańska i regionu Morza Bałtyckiego w kontekście rekonstrukcji organów bocznych w kościele Św. Jana w Gdańsku.”

 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.