BMW, kobiety, jazz… To wszystko w Operze Narodowej! (relacja)

W Operze Narodowej odbył się niezwykły koncert. BMW Jazz Club zaprosił na „The Mosaic Project” z Terri Lyne Carrington i Urszulą Dudziak.

Za krążek pod tym samym tytułem - „The Mosaic Project” – Terri Lyne Carrington otrzymała w lutym br. nagrodę Grammy w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny. Mówi to samo za siebie, więc jeśli nie macie jeszcze biletów zapraszamy do kas w Operze Narodowej. Tego wydarzenia nie można przegapić!

BMW Jazz Club to realizowany od siedmiu lat wspólny projekt BMW Group Polska oraz najlepszych światowych artystów i polskich. . Na scenie BMW Jazz Club gościli tacy genialni przedstawiciele swoich gatunków, jak m. in.: Oscar Castro Neves, Mino Cinelu, Richard Bona, Dhafer Youssef, Tito Paris, Yami, Beto Betuk, Makoto Ozone oraz artyści z czołówki polskiej sceny jazzowej - Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Henryk Miśkiewicz, Stanisław Soyka, Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin. W tym roku dyrektor artystyczny – Rafał Bryndal – zaprosił do projektu Terri Lyne Carrington.

Album „The Mosaic Project” Carrington jest o tyle niezwykły, że prezentujący prawdziwie kobiecą naturę jazzu. Do udziału w projekcie artystka zaprosiła najlepsze instrumentalistki i wokalistki jazzowe na świecie. Wśród nich: Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Nonę Hendryx, Cassandra Wilson, Esperanza Spalding, Helen Sung, Tineke Postma, Geri Allen, Patrice Rushen, Ingrid Jensen, Sheilę E. i Gretchen Parlato.

W czwartek, 8 XI. wystąpił w Warszawie razem z Noną Hendryx, Carmen Lundy i Urszulą Dudziak. Nona Hendryx to amerykańska wokalistka, znana zarówno ze swoich solowych osiągnięć, jak również z występów w popularnym w latach 60. i 70. XX wieku trio Labelle. W muzyce sięga po różne gatunki od soulu nawet po hard rock. Carmen Lundy, czyli „kobieta o wielu twarzach” jak napisał o niej „The Los Angeles Times”. Śpiewa, komponuje, aranżuje, produkuje i maluje. Na swoim koncie ma również epizody aktorskie. Jednak, przede wszystkim ceniona jest za swój talent wokalny. Słynie z progresywnego bebopowego i post-bebopowego stylu śpiewania. Urszula Dudziak jest ostatnim elementem muzycznej mozaiki Carrington, a zarazem polskim akcentem tegorocznego BMW Jazz Club. Światowej sławy wokalistka obdarzona niezwykłą skalą głosu, której perfekcja intonacji i oryginalne techniki wokalne pozwoliły na stałe wpisać się do panteonu muzyki jazzowej. Sama Carrington grała z takimi artystami jak: Dizzy Gillespie, Stan Getz, Clark Terry, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Joe Sample, Al Jarreau, czy Yellowjackets.

 

O projekcie artystce  i kobietach w jazzie opowiadają Waldemar Dąbrowski, Rafał Bryndal, Urszula Dudziak i Terri Lyne Carrington:

BMW Jazz Club

 

O projekcie w rozmowie z Pauliną Pieńkowską i Magdą Kajszczak opowiadał Rafały Bryndal:

O projekcie Rafał Bryndal

 

 

PP

 

Powiedz o tym znajomym:

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów