Zygmunt Krauze lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA PWM

-
08.07.2021

W 2021 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne zwraca uwagę na kierunki i nurty w muzyce polskiej XX i XXI wieku, a także na ich twórczych reprezentantów – kompozytorów związanych z PWM. Lipiec poświęcony jest muzyce będącej odpowiedzią na sytuację społeczną i komentującej rzeczywistość. Reprezentantem miesiąca jest Zygmunt Krauze – artysta, który w tym roku świętuje 60-lecie pracy twórczej.

 

Zygmunt Krauze to niekwestionowany autorytet w dziedzinie sztuki, któremu z powodzeniem udaje się łączyć role kompozytora, wykonawcy i pedagoga zabierającego głos w kwestiach zarówno artystycznych, jak i społecznych. „Od pewnego czasu większość moich utworów zawiera jakąś idee, jakieś przesłanie. To postawa romantyczna, czasem idealistyczna, zapoczątkowana przez Ludwiga van Beethovena”, komentuje kompozytor. „W utworze Exodus 2016 wyraziłem swój sprzeciw wobec nieludzkiego traktowania imigrantów z Afryki. W utworze Tableau Vivant (1982) wyraziłem strach, ból i wściekłość na ogłoszenie stanu wojennego w Polsce. W utworze Poemat Apollinaire’a pokazałem, że artysta musi być całkowicie wolny
w swoich poczynaniach. Przykładów jest więcej”.

 

Warto wspomnieć najnowsze dzieła Krauzego. W operze familijnej Yemaya – Królowa Mórz, premierowo wystawionej jesienią 2019 roku w Operze Wrocławskiej, opowiedziana muzycznie historia stała się pretekstem do szerszej dyskusji na temat ekologii i działań na rzecz środowiska. Prawykonany rok temu podczas XII Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY Copernicus – Our Planet odnosi się do jednego z najważniejszych zagadnień społecznych naszych czasów: troski o dobro Ziemi, braku akceptacji dla bezmyślnych działań, które działają na jej szkodę i zagrażają losowi przyszłych pokoleń. Takie przesłanie niosą teksty, które zostały wykorzystane w utworze: fragmenty listu Mikołaja Kopernika do papieża Pawła III, w których astronom prosi o uznanie jego przełomowego odkrycia oraz pojedyncze słowa zaczerpnięte z tekstów porozumienia Paryskiego Szczytu Klimatycznego.

 

Zygmunt Krauze jest także twórcą muzycznego unizmu. Zafascynowany ideą unizmu malarskiego Władysława Strzemińskiego, postanowił ten sposób myślenia o obrazie przenieść do muzyki. Założeniem muzycznego unizmu jest brak wyrazistych kontrastów i dramaturgii opartej na potęgowaniu i rozładowaniu napięć. Więcej o unizmie z perspektywy Utworu na orkiestrę nr 1 Zygmunta Krauzego, który znalazł się na liście stu arcydzieł muzyki polskiej w projekcie „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, można dowiedzieć się z Muzycznej wizytówki poświęconej kompozytorowi.

 

W księgarni Oficyny oraz za pośrednictwem strony internetowej można zakupić utwory Zygmunta Krauzego i poświęconych mu publikacji z atrakcyjnym rabatem. Zainteresowanych cyfrowym dostępem do nut PWM zaprasza do odkrywania twórczości artysty za pośrednictwem aplikacji nkoda, a także do lektury autorskiego Alfabetu Zygmunta Krauzego, zamieszczonego na stronie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stanowiącego wgląd w jego życie i twórczość.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.