Teatr w czasie pandemii

26.10.2020
Teatr w czasie pandemii

:nstytut +eatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna zbieranie informacji do kolejnego obszaru szeroko zakrojonych badań dotyczących zmian życia teatralnego w Polsce w związku z pandemią wirusa COVID-19. Po ankietach skierowanych do zarządzających teatrami, pracownic i pracowników teatrów, oraz środowiska amatorskiego ruchu teatralnego, nadszedł czas na artystów oraz krytyków teatru.

Badanie artystów teatru ma na celu analizę wpływu pandemii i wynikającego z niej zamrożenia gospodarki na działalność i aktywność artystów teatru, a także ich sytuację społeczno-ekonomiczną. Jest prowadzone przez zespół badaczy pod kierownictwem prof. Doroty Ilczuk. Badanie zostanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie artystów teatru w Polsce i będzie miało charakter ilościowy. Badacze zachęcają wszystkich zawodowych twórców scenicznych do wzięcia udziału w badaniu!

Link do ankiety

Badanie krytyki teatralnej w czasie pandemii ma dwa cele. Po pierwsze badacze chcą przyjrzeć się zjawisku krytyki teatralnej w sposób kompleksowy, podejmując próbę zdefiniowania jej granic oraz znaczenia w ekosystemie teatralnym, w którym występują nie tylko teatry jako instytucje, artyści i widzowie, ale również pośrednicy coraz częściej sięgający do nowych form komunikowania i wywodzący się z różnych kontekstów profesjonalnych. Po drugie ważny jest czas, w którym badacze zadają pytanie o krytykę. Trwająca pandemia powoduje liczne zmiany w sposobach tworzenia i odbierania teatru. Przy tej okazji chcą dowiedzieć się, jaka jest sytuacja osób „towarzyszących teatrowi” – piszących, dyskutujących i w inny sposób pytających o jego aktualny stan i ścieżki możliwego rozwoju.

Link do ankiety

Opisane wyżej obszary badań dołączą do prowadzonych już badań, których efekty instytut planuje przedstawić w najbliższych tygodniach, a w kolejnych miesiącach wydać w formie książkowej.

Najistotniejsze problemy dotyczące organizacji życia teatralnego w Polsce w czasie pandemii COVID-19 poruszone zostały podczas konferencji Zespołu Eksperckiego ds. sytuacji teatrów, powołanego przy Instytucie Teatralnym. 
Więcej informacji

{info.pras.}

 

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.