Relacje

5 Kwiecień 2021
Czy współczesna muzyka symfoniczna ma dzisiaj rację bytu? Przy zmieniających się w zawrotnym tempie trendach muzycznych i technologii, która pozwala wygenerować pożądane dźwięki, praktycznie bez konieczności wykorzystania orkiestry?
Tak, i właśnie to pokazuje nam finał I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza zorganizowany przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i filharmonię szczecińską.
Jest to cykliczny konkurs kompozytorski, który odbywa się co dwa lata. Jego celem jest prezentacja twórczości współczesnych kompozytorów, z uwzględnieniem prawykonania finałowych utworów przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie.
2 Kwiecień 2021
W refleksyjnym przedświątecznym czasie można było spotkać się z Orkiestrą Symfoniczną FŁ pod batutą Pawła Przytockiego oraz solistami Hanną Sosnowską i Kacprem Szelążakiem. Doświadczenia, które dostarczyli muzycy, można ująć jako te, które są niezbędne do życia. A to dlatego że każdy potrzebuje takiej chwili, w której może się bezwładnie poddać swoim myślom – zadumać się nad czymś, dać się połknąć własnej głowie. Muzyka jest najlepszym bodźcem, który pomaga wejść w tego typu stan kontemplacji.
28 Marzec 2021
Gdy pierwszy raz usłyszałem w październiku o pomyśle przedstawienia baletowego do muzyki „Requiem” Mozarta, pomyślałem sobie, że to profanacja. No bo jakże to do mszy żałobnej tworzyć taniec. Do mszy? Przecież nie wypada. Co ludzie powiedzą?
27 Marzec 2021
Już od jakiegoś czasu wiadomo było, że w Teatrze Wielkim w Łodzi szykuje się prawdziwe święto operowe. Bilety na „Don Carlosa” - inscenizowany koncert w reżyserii Michała Znanieckiego rozeszły się w mgnieniu oka. W mediach społecznościowych informowano o przebiegu prac, pojawiały się fotografie z powitania gwiazd w łódzkim Teatrze Wielkim, a na profilu Aleksandry Kurzak i Roberta Alagni wrzało od pozytywnych emocji, gdyż wszyscy pokochali zdjęcie ich skoku przed gmachem Teatru Wielkiego.
19 Marzec 2021
Kim jest Banksy? Czy jest osobą czy kolektywem, kimś znanym czy wprost przeciwnie? To pytanie zadaje sobie wielu. Kultowy artysta nie pokazuje swojej twarzy, na nagraniach ma przetworzony głos, nie przychodzi na własne wernisaże. Jest wrogiem wszelkiego konsumpcjonizmu, choć paradoksalnie zarabiają na nim rzesze ludzi. Tymczasem na pospiesznie otwartej wystawie „The Art of Banksy. Without Limits” w Centrum Praskim Koneser w Warszawie pojawiły się – jak na „pandemiczną” sytuację – tłumy…
18 Marzec 2021
Ten przewrotny tytuł operze „Cosí fan tutte” Mozarta nadali autorzy pandemicznej wersji dzieła wystawionego w Fińskiej Operze Narodowej w 2020 r. Już sama geneza opery w 1789 r., z włoskim librettem Lorenza da Pontego, jest nietypowa. Powstała bardzo szybko, gdy Mozartowi umarło piąte już dziecko, a żona potrzebowała kosztownej kuracji zdrowotnej. Do tego sam kompozytor tonął w długach. Premiera odbyła się w styczniu 1790 r. i szybko została zdjęta z powodu śmierci cesarza. Wystawiono ją potem jeszcze kilka razy, ale jej historia nie była łatwa. Z jednej strony libretto uważano za niemoralne, a z drugiej za dzieło nieciekawe i błahe. Często wykorzystywano więc piękną muzykę Mozarta z tekstami innych autorów.
15 Marzec 2021
Wraz z odwilżą w polskiej kulturze otworzyło się i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Jest to jedno z bardziej lubianych stołecznych muzeów z uwagi na jego różnorodność tematyczną i otwartość na wielokulturowe tradycje. Tym razem jednak dość mocno nas zaskoczyło…
13 Marzec 2021
Jeden wieczór i aż dwie premiery w Teatrze Wielkim w Łodzi pod kierownictwem muzycznym Adama Banaszka i w reżyserii Michała Znanieckiego. Przez tak długi czas drzwi instytucji kultury pozostawały zamknięte. Na szczęście stan ten uległ zmianie, a łódzka opera ruszyła pełną parą, by wynagrodzić swoim miłośnikom ten trudny okres.
Jeszcze w listopadzie planowano premierę „Głosu ludzkiego”, ale obostrzenia okazały się szybsze. W związku z zaistniałą sytuacją dyrekcja teatru zadecydowała, że spektakl ukaże się w formie online. Jednak nikomu nie trzeba tłumaczyć, że zekranizowany zamiennik nie jest w stanie zastąpić sztuki żywej. Publiczność w końcu doczekała się premiery, i to aż dwóch spektakli.
10 Marzec 2021
Po długiej przerwie w dostępie do kultury, którą zafundowała nam pandemia, Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza nas na spektakl w skondensowanej formie. Niewielka obsada, kameralna orkiestra, skromna scenografia, a i tak zobaczyliśmy sztukę na najwyższym poziomie.
9 Marzec 2021
Za nami jedna z najbarwniejszych i najbardziej optymistycznych wystaw, jakie można było obejrzeć od wielu miesięcy. Po otwarciu galerii i muzeów udostępniono zwiedzającym także ekspozycję „Inna przestrzeń”, prezentującą prace polskiego malarza i abstrakcjonisty Stefana Gierowskiego (1925 r.) w siedzibie jego fundacji przy pl. Dąbrowskiego w Warszawie.

Strony