Poznaj drugi krok Malty – teatr, debata, improwizacje, podcast, mapa jezior

30.06.2020
Poznaj drugi krok Malty – teatr, debata, improwizacje, podcast, mapa jezior

Trwa Malta Festival Poznań „w czasie zarazy”. To jeden z pierwszych festiwali w kraju, który po kwarantannie wyszedł z sieci i proponuje publiczności spotkania na żywo ze sztuką. Tegoroczna edycja jest rozciągnięta w czasie, krocząca, objazdowa, rozrzucona po mieście. W programie mobilny teatr, spotkania, muzyka, interwencje artystyczne i taniec.

Festiwal rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do jesieni. W minionym tygodniu publiczność uczestniczyła w plenerowym spektaklu Krystyny Jandy Shirley Valentine na mobilnej scenie, w pierwszej debacie w ramach Forum z Przemysławem Czaplińskim i Cezarym Michalskim oraz trzydniowej performatywnej podróży Generatora Malta po poznańskich ciekach Dzikie Strumienie. Dziś ogłoszono kolejne wydarzenia, które odbędą się między 7 a 11 lipca.

WTOREK 7 lipca
godz. 14:00-19:00, Double Trouble, Aleksandra Bożek-Muszyńska i Marcin Bożek / improwizacje ruchowo-muzyczne

ŚRODA 8 lipca
godz. 10:00, Jeziora Wielkopolski, czyli prywatne włóczęgi w dzikie, Daria Mielcarzewicz / premiera wirtualnej mapy
godz. 17:00-18:30, Inteligentne miasta, goście: Edwin Bendyk, Piotr Juskowiak, Jola Starzak, prowadzenie: Michał Nogaś / spotkanie
godz. 17:00-20:00, Gęsia skórka, Małgorzata Myślińska, Paweł Kubiak / warsztaty ruchowe nad Jeziorem Strzeszyńskim

CZWARTEK 9 lipca
godz. 19:00-20:30, Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna, reż. Cezary Tomaszewski, Teatr Słowackiego w Krakowie / teatr plenerowy
godz. 17:00-20:00, Gęsia skórka, Małgorzata Myślińska, Paweł Kubiak / warsztaty ruchowe nad Jeziorem Strzeszyńskim

PIĄTEK 10 lipca
godz. 9:00, Woda jest tobą: podcast, Ola Juchacz, odcinek 1 Znikające ekosystemy

SOBOTA 11 lipca
godz. 11:00-19:00, Jeziorna włóczęga w dzikie, Daria Mielcarzewicz / wycieczka rowerowa

***

Mobilna scena festiwalu Malta wjeżdża 9 lipca na Osiedle Bolesława Chrobrego, zagrają na niej aktorzy Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Zapraszamy na spektakl pozornie kabaretowy i rozrywkowy Turnus mija, a ja niczyja. Operetkę sanatoryjną w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Usłyszymy muzyczne hity z różnych epok, będzie melancholijnie i śmiesznie, absurdalnie i zabawnie. Na mobilny teatr obowiązują bezpłatne wejściówki.

Do Sanatorium Uzdrowiskowego i Pijalni Wód im. prof. dra Józefa Dietla przybywa grupa specjalnych gości. Siostra Wanda oprowadza ich po ośrodku i prezentuje najbardziej popularne zabiegi. Zwiedzający zastanawiają się, w co warto zainwestować: w turystykę zdrowotną, doznania sensoryczne czy może w wody lecznicze? W sanatorium kultywowane są tradycje muzyczne uzdrowiska. W ten sposób klasyczne, znane z anegdot scenki z życia sanatorium przeplatane są śpiewanymi przez kuracjuszy hitami z różnych epok. Usłyszymy m.in. fragmenty Pasji Mateuszowej Bacha i Libiamo ne'lieti calici, czyli brindisi z Traviaty Verdiego, Cold song z Króla Arthura Purcella, a także Przetańczyć całą noc z My fair lady Loeve, Arię ze śmiechem z La Perichola Offenbacha, Usta milczą dusza śpiewa z Wesołej wdówki Lehara czy Brunetki blondynki Kiepury.

Spektakl Turnus mija, a ja niczyja. Operetka sanatoryjna odbędzie się 9 lipca w godz. 19:00-20:30 na polanie naprzeciw bloku Osiedle Bolesława Chrobrego 9. Bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej: 3.07 od godz. 17:00 oraz 4.07 od godz. 10:00 (więcej o wejściówkach). Wydarzenia będzie można posłuchać na żywo na falach Radia Afera oraz oglądać z okien i balkonów pobliskich bloków.

***

Improwizacje ruchowo-muzyczne na ulicach oraz teatralne w Fundacji Malta – przed nami nowy cykl wydarzeń. W najbliższych tygodniach publiczność będzie mogła uczestniczyć w serii maltańskich improwizacji. Aleksandra Bożek-Muszyńska i Marcin Bożek wystąpią 7 lipca w Parku Mickiewicza, na Śródce i w Parku Starego Koryta Warty z improwizacją ruchowo-muzyczną Double Trouble.

Na Śródce i w parkach w centrum miasta będziemy patrzeć, jak improwizatorzy na naszych oczach – z tego, co ich otacza – konstruują nową rzeczywistość, zakrzywiają znaczenia, żonglują pojęciami, potykają się i te potknięcia wykorzystują, zamieniają na inspiracje. 7 lipca odbędzie się pierwsze wydarzenie z serii maltańskich improwizacji. Double Trouble, czyli „podwójne kłopoty”, to duet muzyczno-ruchowy tworzony przez rodzeństwo: basistę i kompozytora Marcina Bożka oraz tancerkę, performerkę i choreografkę Aleksandrę Bożek-Muszyńską. W Poznaniu będzie można ich zobaczyć w trzech lokalizacjach:

godz. 14:00 – Park Adama Mickiewicza
godz. 16:00 – Park Stare Koryto Warty (plac zabaw obok Pawilonu)
godz. 19:00 – Środka pod muralem

Wszystko, co się stanie w ramach maltańskich improwizacji, będzie niepowtarzalne, premierowe i wszyscy widzowie będą mogli poczuć się wyjątkowo.

***

O przyszłości miast rozmawiać będą architektka Jola Starzak, publicysta Edwin Bendyk i kulturoznawca Piotr Juskowiak podczas drugiego spotkania Forum w Fundacji Malta. Zapraszamy 8 lipca – na widownię oraz do oglądania transmisji na żywo. Spotkanie poprowadzi dziennikarz Michał Nogaś.

Pandemia, susza, przeludnienie – to wyzwania, którym muszą sprostać współczesne metropolie. Już teraz antropolodzy miejscy, socjologowie, urbaniści zastanawiają się nad tym, jak sprawić, by coraz liczniejszym mieszkańcom miast żyło się wygodnie, a firmy informatyczne oferują rozwiązania, które w przyszłości mają pomagać miastom w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami. Czym są „inteligentne miasta”? Czy na zmiany klimatyczne, epidemie i rosnącą liczbę mieszkańców miast można się przygotować?

Rozmowa Inteligentne miasta odbędzie się 8 lipca w godz. 17:00-18:30 w siedzibie Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44). Bezpłatne wejściówki dostępne w Centrum Informacji Kulturalnej 3.07 od godz. 17:00 oraz 4.07 od godz. 10:00 (więcej o wejściówkach). Debatę będzie można oglądać na żywo w mediach społecznościowych festiwalu Malta (Facebook lub YouTube).

***

W społeczno-artystycznym programie festiwalu – Generatorze Malta – przyjrzymy się społecznym kontekstom wody, poznańskim akwenom i ciekom. W programie drugiego kroku premiera wirtualnej mapy kilkudziesięciu wielkopolskich jezior Darii Mielcarzewicz połączona z wycieczką rowerową, warsztaty ruchowe z Gęsiej skórki Małgorzaty Myślińskiej nad Jeziorem Strzeszyńskim oraz premiera podcastu Woda jest tobą.

Daria Mielcarzewicz przygotowuje wirtualną mapę kilkudziesięciu wielkopolskich jezior, którą zaczęła tworzyć w 2019 roku na brystolu. 8 lipca odbędzie się premiera internetowej wersji pod adresem www.jeziorawielkopolski.pl. Mapa będzie niepodobna do innych map – bez nadmiaru kolorów, dróg, trakcji kolejowych, usług noclegowo-gastronomicznych. Na stronie znajdą się fragmenty dzienniczka wypraw, opisy czy odnośniki do profesjonalnych map jezior. Premierze strony będzie towarzyszyć rowerowa wycieczka krajoznawcza jej śladami 11 lipca. Podróż rozpocznie się na Śródce, a zakończy w Biskupicach Prawych po drodze mijając Swarzędz, Dolinę Cybiny, Uzarzewo. Na wycieczkę obowiązują bezpłatne zapisy ([email protected]), szczegóły wycieczki TUTAJ.

Nad jezioro zaprasza również Małgorzata Myślińska, autorka projektu Gęsia skórka, który rozpocznie się warsztatami ruchowymi nad Jeziorem Strzeszyńskim. Dwudniowy warsztat będzie opierał się o techniki tańca współczesnego wykorzystujące improwizację (Contact Improvisation, Underscore). Warsztaty są skierowane dla osób powyżej 15. roku życia, bez względu na poziom zaawansowania czy sprawność fizyczną. Bezpłatne zapisy pod adresem [email protected].

Woda jest inspiracją i tematem podcastu Oli Juchacz, którego premierowy odcinek ukaże się 10 lipca. W pierwszym odcinku poruszony zostanie temat znikających ekosystemów, a gośćmi rozmowy będą: edukatorka klimatyczna Adriana Molenda, geograf Wojciech Mania i artysta zaproszony do Generatora Malta, Mateusz Kowalczyk. Kolejne odcinki podcastu Woda jest tobą publikowane będą co dwa tygodnie w piątki (24.07, 7.08, 21.08, 4.09).

***

Wiele wydarzeń Generatora Malta ma charakter badawczy. Kolektyw Przepływ, Kolektyw Bojka oraz cztery grupy poznańskiej młodzieży rozpoczęły prace nad projektami. Etapy działań kolektywów można obserwować na stronie internetowej festiwalu i w mediach społecznościowych. Efekty ich pracy poznamy pod koniec festiwalu.

Kolektyw Przepływ – grupa młodych badaczek i artystek z Poznania – prowadzi wywiady z ekspertami i zbiera materiały audiowizualne o niewidzialnej wodzie w Poznaniu: wodach podziemnych, wodociągach, oczyszczalni, studni, a nawet kałuży. Z zebranego materiału stworzą wielokanałową instalację wideo o podziemnych hydronarracjach, która będzie dostępna w formie wystawy w ramach finału Generatora Malta 25-30 sierpnia.

Kobiety z eko-feministycznego kolektywu nurkowego Bojka oczyszczają rafy koralowe Meksyku, prowadzą warsztaty z osobami z niepełnosprawnymi ruchowo a na Malcie działać będą na terenie ROD Bogdanka. Efektem ich pracy „na miejscu” będą wideoportrety kilkorga działkowiczów, a także mikroretencja stworzona na jednej z zagrożonych działek we współpracy z lokalną społecznością. Projekt zakończy dyskusja wokół przyszłości ROD Bogdanka i koncert zespołu Cukry.

H2O to projekt młodych aktywistów i artystek z poznańskich liceów, którzy pod opieką kuratorską Agnieszki Różyńskiej, przygotowują serię performansów dokamerowych o naszej odpowiedzialności za przyszłość z perspektywy wody. Projekt współtworzą cztery grupy: ekipa queerowa Ludzie doWody, która stworzy miejski performans o skutkach produkcji „szybkiej mody”; kolektyw eko-feministyczny AQURAT pracuje nad działaniem teatralnym Mitologia klimatyczna; Młoda Kultura przedstawi konceptualny koncert prezentujący wizję świata dotkniętego katastrofą ekologiczną w roku 2050; Zielona Trawka Pictures stworzy film o braku wody na świecie i jej marnotrawieniu.

***

Tegoroczny festiwal odbywa się w formule „kroczącej” – rozpoczął się 24 czerwca i potrwa do końca lata. Program został podzielony na „kroki”, które ogłaszane będą w dwutygodniowych odstępach, tak, aby wydarzenia dostosowane były do aktualnych warunków i spełniały zasady bezpieczeństwa związane z pandemią.

Dzisiaj opublikowany został program drugiego kroku, który odbędzie się w dniach 8-11 lipca. Krok trzeci, który zostanie ogłoszony 14 lipca, zaplanowany jest na koniec miesiąca – wtedy na kilka dni powstanie festiwalowe miasteczko, Scena na Wilczaku. Do zaprogramowania tej nowej przestrzeni zaproszono artystów i artystki z Wielkopolski w ramach otwartego naboru.

Nabór kierowany jest do artystek, artystów i grup twórczych z Wielkopolski, którzy chcieliby współtworzyć program festiwalu Malta. W ramach open calla można nadsyłać propozycje koncertów, spektakli, happeningów, performansów, warsztatów dla dzieci lub dorosłych, czytań performatywnych. Działania zostaną zrealizowane w dniach 22-26 lipca w przestrzeni miasteczka festiwalowego, Sceny na Wilczaku. Zostanie wyłonionych minimum 10 projektów, budżet artystyczny jednego projektu wynosić będzie od 4 tys. zł do 7 tys. zł brutto. Organizator zapewnia produkcję. Zgłoszenia można przesyłać jeszcze tylko dzisiaj – szczegóły dotyczące naboru znajdują się TUTAJ.

{inf. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.